Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Co to jest system suchej zabudowy?

Co to jest system suchej zabudowy?

Remontując lub wykańczając wnętrze zależy nam na jakości i szybkości. Warto więc wybrać rozwiązanie łączące te dwie zalety – systemy suchej zabudowy wnętrz.

Co to jest system suchej zabudowy?

System suchej zabudowy to nic innego jak zestaw wyrobów służących do kompleksowego wykańczania wnętrz. Daje on możliwość całkowicie indywidualnego, ograniczonego jedynie inwencją projektanta kształtowania powierzchni. Wszystkie prace montażowe przebiegają bardzo szybko, a wykonane powierzchnie są gładkie i gotowe do dalszych prac (malowania, układania glazury, tapety itp.).

Co można z tego zrobić?

Wykorzystując systemy suchej zabudowy można budować trwałe ścianki działowe, zabudować poddasze. W ofercie znajdują się również systemy służące do wykonywania sufitów podwieszanych, suchych tynków czyli okładzin ściennych w miejsce tynków tradycyjnych, oraz posadzek jastrychowych. Krótko mówiąc, suchym gipsem można wykończyć wnętrze od podłogi aż po sufit.

Co trzeba wiedzieć?

sucha_zabudowa2Systemy suchej zabudowy to kompletne technologie czyli gotowe rozwiązania techniczne, które spełniają cały szereg wymogów prawnych. Są one przebadane przez Instytut Techniki Budowlanej pod względem odporności ogniowej, izolacyjności akustycznej oraz bezpieczeństwa użytkowania. Producenci systemów, na przykład Rigips, gwarantują zachowanie wszelkich norm i parametrów dla swoich wyrobów.

Decydując się na suchą zabudowę, trzeba być konsekwentnym w swoim wyborze. Wiele firm ma w ofercie komponenty używane w systemach suchej zabudowy. Kupując je, otrzymujemy gwarancję od producenta na kupiony produkt. Jednak po użyciu ich w systemie i wystąpieniu jakichkolwiek nieprawidłowości, nie ma możliwości sprawdzenia, który z produktów zawiódł. Składanie reklamacji u producenta jest wtedy bezzasadne i nieskuteczne.

Używając niesystemowych elementów nie mamy także żadnej gwarancji trwałości ścianek działowych czy sufitu podwieszanego. Nie ma również sposobu określenia czy konstrukcja będzie wystarczająco sztywna, a od tego przecież zależy jej bezpieczeństwo. Zastosowanie niesystemowych profili lub wieszaków, czyli elementów odpowiedzialnych za wytrzymałość konstrukcji, może doprowadzić do katastrofy budowlanej. Często pojawiają się nadmierne ugięcia całego systemu, a w konsekwencji pękają spoiny na łączeniach płyt. Widoczne zarysowania, wypukłości, wklęśnięcia a nawet pleśń to efekty użycia materiałów, nie posiadających odpowiednich certyfikatów.

Z drugiej strony zastosowanie wszystkich elementów technologii oferowanej przez jedną firmę to gwarancja jakości. Systemy suchej zabudowy wnętrz wysyłane są na testy do Instytutu Techniki Budowlanej i uzyskują certyfikaty oraz aprobaty techniczne jako kompletne wyroby budowlane. Kupujący uzyskuję więc rękojmię tej instytucji. Ma pewność, że informacje dotyczące parametrów technicznych nie są po prostu chwytem marketingowym producenta.

Używając kompleksowego rozwiązania, możemy być pewni, że poszczególne elementy będą ze sobą doskonale współpracować. Nie trzeba eksperymentować lub zdawać się na opinię wynajętej ekipy remontowo – budowlanej. Dostaniemy rozwiązanie „skrojone” idealnie do naszych potrzeb. Płyty kartonowo – gipsowe będą doskonale pasować do kupionych profili. Krawędzie płyt będą miały odpowiedni kształt, a masa szpachlowa użyta do wypełniania spoin zostanie odpowiednio dobrana.

Paleta płyt, fot. Rigips

Paleta płyt, fot. Rigips

Fachowa pomoc ze strony doradców technicznych oraz gwarancja producenta na cały system suchej zabudowy to kolejny atut. Jedyna zła rzecz jaka może nam się przytrafić to wykonawca, który tylko z nazwy jest fachowcem.

Słowniczek:

 • Płyta g-k – płyta gipsowo-kartonowa
 • GKB – płyta g-k zwykła
 • GKF – płyta g-k ogniochronna
 • GKBI – płyta g-k impregnowana
 • GKFI – płyta g-k ogniochronna impregnowana
 • Suchy tynk – okładzina istniejącej ściany wykonana z płyt g-k mocowanych do podłoża specjalnym systemowym klejem gipsowym.


Autor: Rigips - Polska

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

 • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

 • Lampa wisząca Wire White 3pł.

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Kwitnące tulipany

 • Abażur Luna 60

 • Promocja

  Listwa Snow 3pł. spot czarny