Start Arrow OgródArrow Co to jest trawnik z rolki?

Co to jest trawnik z rolki?

Trawnik z rolki jest to darń trawnikowa wytworzona na polu produkcyjnym. Darń ta jest przewożona w postaci zrolowanej na przygotowane uprzednio miejsce pod przyszły trawnik. Dużą zaletą tego rodzaju gotowej darni jest możliwość zakładania trawnika późną jesienią w październiku, a nawet w listopadzie bez obawy o uszkodzenia podczas zimy. Uzyskanie trawnika z siewu w tym okresie jest niemożliwe w naszym klimacie.

trawnik_rolka

Można sobie zadać pytanie: czym się różni trawnik założony tradycyjnie od trawnika z rolki?

Właściwie niczym. Trawnik z rolki daje jednak przyspieszenie od 3 do5 miesięcy. Poza tym trawnik taki ma odpowiednio dobrane przez specjalistów szlachetne odmiany traw. Po położeniu nie mamy problemu z chwastami i zieleń mamy natychmiast. Trawnik z rolki jest wieloletni. Trwałość podobnie jak trawników sianych zależy od prawidłowej pielęgnacji i eksploatacji.

Przed dokonaniem zakupu darni teren przeznaczony pod trawnik powinien być przygotowany tak jak do siewu, o czym już wspominaliśmy. Darń do transportu zwijana jest w tzw. rolki. Waga 1m2 darni waha się od 15-20 kg w zależności od grubości i wilgotności. Podczas transportu rolki układa się jedna na drugą warstwami (najwyżej do 5 warstw). 25-30 m2 możemy przewieść przyczepką samochodowa o ładowności 400 kg, samochód „Żuk” zabiera 50-80m2, Star – 250-300m2 a tzw. TIR jest w stanie przetransportować około 1200m2.

trawnik_rolka2

Rozkładanie trawnika nie jest czynnością skomplikowaną. Mogą ją wykonywać domownicy, jeżeli w grę wchodzi nie więcej niż 100m2. Wykwalifikowana ekipa 3 osobowa może bez trudu ułożyć 300m2 powierzchni w ciągu 8 godzin. Układanie najlepiej rozpocząć od naturalnej linii prostej występującej w ogrodzie np. wzdłuż budynku, krawężnika lub ogrodzenia. Kawałki darni rozwijamy jeden za drugim starając się aby każdy następny rząd był przesunięty względem siebie o połowę długości odcinka- tak jak cegła w murze. Należy zwracać uwagę na wzajemne dokładne przyleganie kawałków do siebie.

Na stokach darń można przymocować kołeczkami (od 1-3 na m2 w zależności od pochyłości terenu). Zabieg kołkowania ma szczególne znaczenie podczas obfitych opadów deszczu.

Przechowywanie trawy w formie zwiniętej do transportu powinniśmy ograniczyć do minimum. Im wyższa temperatura powietrza tym krócej. Praktycznie latem nie dłużej niż 24 godz. Najlepiej jest składować w miejscu zacienionym. Jeśli układanie jest opóźnione darń należy przechowywać w stanie rozwiniętym na twardym podłożu i w razie konieczności podlać.

Zakorzenianie trawnika z rolki następuje w ciągu 3 -5 dni. W dobrych warunkach po tygodniu darń nie daje się oderwać. Po ułożonym trawniku można od razu bez obaw chodzić.


Autor: Roll Traw

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty