Start Arrow InstalacjeArrow Co to właściwie jest alarm?

Co to właściwie jest alarm?

Instalację alarmową warto zamontować w tym samym czasie, co instalację elektryczną. Powodów mamy przynajmniej dwa: po pierwsze unikniemy w przyszłości kucia ścian i unoszącego się pyłu, a po drugie zabezpieczymy nasz niewykończony jeszcze dom przed niepożądanymi gośćmi.

Bardzo często jest on bowiem narażony na nocne zabawy nie mających gdzie się podziać imprezowiczów – w tym przypadku zastaniemy co najwyżej tabuny śmieci i butelek. Gorzej, gdy do świeżo wybudowanego domu zawita złodziej. Po co? Po niemalże wszystko – giną materiały budowlane, okna, drzwi, nie zamontowane jeszcze grzejniki, sanitariaty. Nie możemy jednak zapomnieć, że nasz dom trzeba chronić nie tylko przed złodziejem i niepożądanym wizytatorem, ale również przed żywiołami: pożarem, powodzią, piorunami. Im wcześniej zajmiemy się systemem alarmowy w naszym domu, tym mniejsze poniesiemy ryzyko jego zniszczenia.

bezpieczny_dom

System alarmowy ma za zadanie wykrycia i zasygnalizowania domownikom niespotykanych warunków wskazujących na istnienie niebezpieczeństwa. Pełną sygnalizację zagrożeń możemy podzielić ze względu na strefy bezpieczeństwa na:

  • ochronę peryferyjną – ochrona obiektu z zewnątrz wzdłuż ogrodzenia (pierwsza strefa obszaru chronionego)

  • ochronę zewnętrzną – ochrona bezpośredniego otoczenia obiektu, zabezpieczenia mechaniczne obiektu od zewnątrz, kraty, mury, inne przyległe budynki do obszaru chronionego (2 strefa obszaru chronionego)

  • ochrona wewnętrzna – ochrona przestrzeni wewnątrz obiektu, wszystkich otworów drzwiowych i okiennych w budynku (3 strefa obszaru chronionego)

W systemach alarmu włamania najczęściej wykorzystuje się pasywne czujniki podczerwieniu reagujące na ruch i czujniki magnetyczne (kontraktrony) umieszczane na oknach, drzwiach, bramach garażowych. W skład tego systemu najczęściej wchodzą:

– centrala alarmowa („serce” całego systemu) wyposażona w zasilacz i akumulator

– klawiatura alarmowa (inaczej zwana manipulatorem kodowym, za pośrednictwem tego urządzenia użytkownik komunikuje się z centralą, błędnie potocznie nazywana szyfratorem)

– różnego typu czujniki i detektory

– sygnalizatory (urządzenia akustyczne lub akustyczno–optyczne sygnalizujące zadziałanie systemów alarmowego – alarm, sabotaż itp.)

– dialer telefoniczny (urządzenie przekazujące informacje na temat systemu – alarm, załączenie/wyłączenie czuwania

– za pomocą sieci telefonii stacjonarnej) – moduł GSM (urządzenie przekazujące informacje na temat systemu – alarm, załączenie/wyłączenie czuwania – za pomocą sieci komórkowej GSM)

– radiopowiadomienie (urządzenie przekazujące informacje na temat systemu – alarm, załączenie/wyłączenie czuwania – na odległość do kilkunastu kilometrów, za pomocą fal radiowych)

– radiolinia (nadajnik z pilotami umożliwiającymi załączenie/wyłączenie czuwania, wyzwolenie opóźnienia na wejście do obiektu, wyzwolenia alarmu napadowego)

– blokady (urządzenia uniemożliwiające kradzież, dostęp lub ucieczkę)

Alarm mimo rozbudowanych funkcji, mimo najbardziej nowoczesnych urządzeń i mimo najbardziej komfortowej obsługi jest „jedynie” bardzo znaczącym dodatkiem do mechanicznego przygotowania naszego domu. Pamiętajmy więc, że dobry zamek, szczelne okna i drzwi, a także solidne ogrodzenie to pierwsza obrona przed nieproszonym gościem. Nie zaszkodzi również przygarnąć wyszkolonego dobermana lub hałaśliwego yorka. Warto również uczulić sąsiadów na naszą nieobecność, pod warunkiem oczywiście, że znają nas na tyle, by rozróżnić domownika od złodzieja. W dobie dzisiejszej obojętności, dotychczasowy „najgłośniejszy alarm” w postaci pisku sąsiadki często zawodzi.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty