Start Arrow Budowa domuArrow Co warto wiedzieć o wełnie?

Co warto wiedzieć o wełnie?

Wełna mineralna i wełna szklana to bardzo wygodne w stosowaniu materiały izolacyjne. Dzięki nim można nie tylko dom ocieplić, ale także zabezpieczyć go przed ogniem i hałasem.

welna

Wełna mineralna powstaje w wyniku rozdmuchiwania skał bazaltowych roztopionych w bardzo wysokiej temperaturze. Wełna szklana wytwarzana jest w podobny sposób z tym, że materiałem używanym do jej produkcji jest szkło sodowo-wapienne. Wełny te są dodatkowo zaimpregnowane olejem mineralnym dzięki czemu nie wsiąka w nie woda. Wyroby z wełny mineralnej i szklanej zawierają w sobie do 95 proc. powietrza, co stanowi o ich dobrej izolacyjności. Jej wartość określa współczynnik lambda – im jest mniejszy tym wełna jest lżejsza i mniej przepuszcza ciepło. Wełny mineralne mają współczynnik wynoszący od 0,033 do 0,045.

fot. MIWO

fot. MIWO

Producenci oferują wełnę w wielu postaciach i kształtach. Aby w pełni wykorzystać jej izolacyjność, trzeba dobrać odpowiedni produkt z niej zrobiony do miejsca, w którym się go stosuje. Najczęściej wełny sprzedawane są w postaci prostokątnych płyt. Użyte do jej produkcji włókna sklejone są specjalnym syntetycznym lepiszczem. Im mocniej sprasowana wełna tym większa jest jej gęstość, twardość i wytrzymałość, ale mniejsza izolacyjność cieplna. Płyty mogą być pokryte jednostronnie szklaną lub aluminiowa folią. Maty, filce i wojłoki sprzedawane są zwinięte w rulon w odcinkach długości od 1,5 do 20 m, szerokości 0,5 m do 1,2 m i grubości od 15 do 240 mm. Otuliny służące do izolowania rur mają kształt i średnice dostosowane do grubości otulanej rury. Granulaty to luźne strzępki wełny, impregnowane olejem mineralnym, dzięki czemu nie ulegają zawilgoceniu. Granulat doskonale wypełnia izolowane przestrzenie.

Wełna ma również doskonałe właściwości izolujące przed hałasem. Ponadto ściany izolowane wełną oddychają. Para wodna przedostająca się z ogrzewanych pomieszczeń nie zatrzymuje się i nie skrapla w ścianach tylko swobodnie uchodzi na zewnątrz. Wełna jest niepalna dzięki czemu chroni pomieszczenia przed rozprzestrzeniającymi się płomieniami. Zwykle wełna nasączona jest impregnatem wodochronnym, który zmniejsza jej odporność na ogień. Wytrzymuje więc temperaturę do 250 stopni. Wełna niczym nie impregnowana może przetrwać wyższą temperaturę: szklana 600 st. C a mineralna 1000 st. C. Dzięki dużej elastyczności płyty i maty wełniane łatwo jest ułożyć tak szczelnie, by między nimi nie powstawały mostki termiczne. Wadą wełny jest to, że jest cięższa od innych materiałów izolacyjnych przez co dodatkowo obciążą konstrukcję domu.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Plafon Harmony Black

  • Promocja

    Lampa podłogowa Trójnóg Luna Grafitowa

  • Promocja

    Lampa podłogowa Faro Black

  • Velio Abażur żyrandol 3 pł. czerń + chrom /...

  • TK Lighting Kinkiet Maja GU10 Led Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu