Start Arrow Budowa domuArrow Co warto wiedzieć o więźbie dachowej?

Co warto wiedzieć o więźbie dachowej?

Dach musi być solidny i trwały, ponieważ decyduje on nie tylko o wygodzie, ale przede wszystkim o bezpieczeństwie mieszkańców.

W domach jednorodzinnych konstrukcję dachu wykonuje się z drewna sosnowego. Od jego jakości zależy trwałość konstrukcji. Drewno powinno być suche tzn. jego wilgotność nie powinna przekraczać 18 %. Nie powinno mieć wad takich jak pęknięcia lub wypadające sęki. Zaleca się, aby belki były czterostronnie strugane. Do środka drewnianego elementu o gładkiej powierzchni trudniej dostają się owady, jest też odporniejsze na działanie ognia.

Zaimpregnowane drewno jest chronione przed wilgocią i korozją biologiczną. Jeśli użyje się odpowiednich preparatów obniżą one klasę palności drewna. Impregnować można ciśnieniowo, przez kąpiel, natryskowo i przez malowanie. Najskuteczniejsze nasycenie drewna impregnatem uzyskuje się metodą ciśnieniową.

wiezba_dach

Rodzaj konstrukcji dachu zależy od wielu czynników. Decyduje o tym to czy poddasze będzie użytkowe czy nie, kąt nachylenia połaci dachu, zaprojektowany rodzaj pokrycia, od obciążeń działających na dach. Dla prawidłowo zaprojektowanej i wykonanej więźby dachowej obciążenia statyczne wynikające z wagi materiału pokryciowego nigdy nie stanowią zagrożenia, gdyż podstawowymi siłami niszczącymi są huragany, bądź zalegający wilgotny śnieg.

W naszych warunkach klimatycznych przekrój krokwi wynikający z samej grubości ociepliny stanowi minimalnie 15cm. W Polsce najczęściej stosuje się krokwie o przekroju 16-18cm. Więźba może być wykonana z drewna przycinanego na budowie lub zamówionego na wymiar w wytwórni. Można także zlecić przygotowanie gotowych elementów więźby np. całych wiązarów dachowych.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty