Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Co wybrać na podłogę?

Co wybrać na podłogę?

Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest prosta, o czym możemy się przekonać będąc na zakupach w sklepach z materiałami do wykańczania wnętrz. Urządzającym dopiero swoje cztery kąty, czy pragnącym zmian w dotychczasowym wystroju wnętrza oferuje się szeroką gamę materiałów podłogowych, zarówno nowoczesne panele jak i tradycyjne parkiety.

Deska podłogowa (najczęściej sosnowa) to lity materiał podłogowy, który wykonuje się z wysuszonej do wilgotności 10-12% tarcicy. Deska jest następnie strugana 4 -stronnie, przy czym górna płaszczyzna dwukrotnie w celu uzyskania wysokiej jakości powierzchni użytkowej. Dolna płaszczyzna posiada podcięcia w celu wyeliminowania naprężeń. Profilowane boki na pióro i wpust oraz rowki odprężające zapewniają równą powierzchnię, dużą stabilność oraz dają możliwość całkowitego ukrycia gwoździ, którymi przybija się deskę do legarów podłogowych. Ułożoną podłogę należy przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym a następnie polakierować. Najczęściej spotykane wymiary deski to grubość-28 lub 30 mm, szerokość 110-125 mm, długość 2,0-6,0 m.

panele

Parkiet to w fachowej nomenklaturze deszczułki posadzkowe lite. Produkowane są najczęściej z następujących gatunków drewna: dąb, buk, jesion, brzoza. Parkiet, podobnie jak deska podłogowa, to wysuszone (8-12%), odpowiednio przestrugane i wyprofilowane drewno. Tradycyjne wymiary parkietu to : grubość-22 mm, szerokość 65 mm (45, 50, 60, 70 mm), długość standardowa to 250, 350, 400 mm (450, 500, 600 mm). Deszczułki łączy się na pióro-wpust przybijając lub przyklejając do podłoża (równe podłoże betonowe lub „stara” podłoga z desek ). Ułożoną podłogę po wyschnięciu i wysezonowaniu szlifujemy papierem drobnoziarnistym, szpachlujemy i ponownie szlifujemy. Podłogę malujemy lakierem lub olejem do podłóg drewnianych.

Mozaikę parkietową wykonuje się z takich samych gatunków drewna jak parkiet. Różnica pomiędzy mozaiką a parkietem polega na tym, że mozaika występuje w postaci płyty. Do podłoża, którym jest siatka tekstylna przyklejone są pojedyncze klepki (lamelki). Wilgotność płyt posadzki mozaikowej wynosi 8-13%. Najczęściej spotykany wymiar płyty to 8x308x616 mm. Mozaikę kleimy do wyrównanego podłoża (beton, stary parkiet, glazura ). Po ułożeniu podłogę wykańczamy w podobny sposób jak parkiet.

Podłogi klejone warstwowo (2 lub 3 warstwy ułożone w poprzek względem siebie) dzięki swej konstrukcji zapewniają wysoką stabilność wymiarów. Warstwa środkowa i spodnia wykonane są z drewna iglastego natomiast licowa z liściastego. Bardzo często podłogi te występują w postaci „gotowej” do montażu, są przeszlifowane i pokryte lakierem. Nie wymagają więc cyklinowania ani dodatkowego lakierowania. W przeciwieństwie do parkietu czy mozaiki podłoga ta nie wymaga klejenia do podłoża. Układamy ją na piance polietylenowej, łącząc na pióro-wpust. Wymiary desek są podobne do wymiarów parkietu.

podloga1

Panele podłogowe nazywane też podłogą szwedzką powstają w wyniku sprasowania pod wysokim ciśnieniem odpornej na ścieranie zewnętrznej warstwy ochronnej (laminat) oraz okleiny z płytą nośną (płyta włóknista HDF). Szeroka gama wzorów (kilkadziesiąt) umożliwia dopasowanie do każdego wnętrza. Dzięki nowoczesnej technologii podłogi te łączą w sobie elegancję drewna i funkcjonalność. Są twardsze od podłóg z naturalnego drewna, cieplejsze od płytek ceramicznych, higieniczne i łatwe do utrzymania w czystości. Z reguły można je stosować przy ogrzewaniu podłogowym. Najczęściej spotykane wymiary to 1285x195x7 mm. Prosta technika montażu pozwala samodzielnie ułożyć podłogę. Panele można układać bezpośrednio na większości rodzajów podłoża (podłogi PVC, linoleum, filc lub parkiet). W przypadku podłoża betonowego należy jednak pamiętać o usunięciu większych nierówności przez szlifowanie lub szpachlowanie oraz o podłożeniu folii jako izolacji przeciwwilgociowej. Przy mniejszych nierównościach wystarczy podkład z kartonu, filcu piankowego, korka itp., na folii z tworzywa sztucznego.

Panele z naturalnego drewna są najnowsze na rynku materiałów podłogowych. Łączą zalety litych podłóg drewnianych i tzw. podłogi szwedzkiej. Panele te są w 100% produktem naturalnym. Drewno, dzięki starannemu procesowi suszenia i obróbki, zapewnia dobre właściwości eksploatacyjne. Panel posiada dokładnie wyprofilowane pióro i wpust a także rowki na spodniej płaszczyźnie zapewniające stabilność oraz swobodny przepływ powietrza. Deski wykańczane są wielowarstwową bezbarwną powłoką lakierniczą. Niewątpliwa zaletą jest również możliwość renowacji oraz możliwość samodzielnego jej ułożenia. Technika montażu jest podobna jak w przypadku podłogi szwedzkiej. Paneli nie kleimy do podłoża tylko układamy je na piance lub macie izolacyjnej.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa podłogowa Trójnóg Pustynna Burza

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1640

  • Promocja

    Lampa wisząca Aida White 2pł.

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1642

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie