Start Arrow InstalacjeArrow Co z kolektorem w czasie naszej nieobecności?

Co z kolektorem w czasie naszej nieobecności?

Jakiś czas temu zamontowałem w domu system solarny, z którego jestem bardzo zadowolony – pisze czytelnik portalu. – Planuję jednak niedługo wyjazd za granicę i zastanawiam się, czy dłuższa przerwa w korzystaniu z ciepłej wody podgrzewanej kolektorami nie zaszkodzi instalacji?

Na pytanie czytelnika odpowiada Marcin Maroszek – doradca techniczny firmy Hewalex:

Prawidłowo wykonana instalacja solarna pozwala na bezawaryjną pracę instalacji bez konieczności odbioru ciepłej wody, czyli dłuższa nieobecność w domu bądź nie korzystanie z ciepłej wody, nie ma wpływu na prawidłowo wykonaną instalację solarną. Dłuższe przerwy w korzystaniu z ciepłej wody najczęściej związane są z wyjazdami urlopowymi. Włączenie opcji chłodzenia w sterowniku umieszczonym w zespole pompowo-sterowniczym umożliwia nocne wychładzanie wody w zasobniku.

Prawidłowo zaprojektowana instalacja solarna to taka, w której zastosowano właściwie dobrane naczynie przeponowe o odpowiedniej pojemności (przygotowane na odbiór rozszerzającej się całej pojemności cieczy w instalacji). Wówczas instalacja taka nie jest wrażliwa na dłuższe przerwy jej użytkowania. Nawet przerwy spowodowane brakiem zasilania elektrycznego pompy obiegowej w zespole pompowo-sterowniczym nie mogą powodować żadnych ujemnych skutków. Instalacja po stronie nośnika obiegu ciepła zabezpieczona jest zaworem bezpieczeństwa o ciśnieniu otwarcia 6 barów. W przypadku zbyt małego naczynia, braku naczynia lub uszkodzenia naczynia przeponowego w sytuacji zatrzymania pompy obiegowej, może nastąpić otwarcie zaworu bezpieczeństwa i usunięcia nadmiaru cieczy.

Autor: Hewalex

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Poduszka chmurka awanturka Zippo

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje

Obejrzyj zdjęcia domowników