Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Co zrobić, by podłoga nie stukała?

Co zrobić, by podłoga nie stukała?

Przebywanie w hałaśliwym otoczeniu może mieć negatywnie konsekwencje dla naszego komfortu, nastroju, a nawet zdrowia. Jest to szczególnie odczuwalne w domach wielorodzinnych, gdzie dźwięki z niższych kondygnacji są wyraźnie słyszalne. Częstym „winowajcą” jest tutaj podłoga.

Źródeł hałasu jest wiele – zaliczają się do nich między innymi odgłosy przesuwania przedmiotów i głośnej pracy sprzętu AGD. Na szczęście, są sposoby na ich skuteczne ograniczenie. Jeśli prawidłowo ułożymy posadzkę, zwracając uwagę na izolacje, dylatacje i materiały do wyciszania, zminimalizujemy negatywny wpływ hałasu na nasze samopoczucie i zdrowie.

Podłoga pływająca – izolacje i dylatacje

podloga1

Często zdarza się, że parkiety z paneli nie są przytwierdzane niczym do podłoża. Wówczas mówimy o tzw. podłodze pływającej. Elementy takiej podłogi muszą się względem siebie swobodnie poruszać i dlatego konieczne jest pozostawienie wokół ścian i pozostałych elementów konstrukcyjnych odrobiny wolnego miejsca. Taką przestrzeń nazywamy DYLATACJĄ.

Hałasy będą lepiej tłumione, jeśli między posadzką a podłożem zastosujemy izolację akustyczną w postaci specjalnego materiału. Ponadto, w ten sposób sprawimy, że podłoże będzie wyrównane. Najlepiej w tym celu wykorzystać matę korkową, matę z pianki elastycznej, ekopłytę z wiórów drzewnych, lub tekturę falistą.

Podłoga przyklejana

Podłoga przyklejana do podłoża również świetnie tłumi hałasy. Popularne rozwiązanie polega na przyklejaniu paneli z drewna do jastrychu obciążającego izolację akustyczną stropu. Takie rozwiązanie ma jednak jedną znaczącą wadę: jest dosyć trudne w montażu, zwłaszcza dla osoby nie posiadającej doświadczenia w posługiwaniu się klejami do podłóg. Warto jednak się na nie zdecydować, gdyż pozwoli to wyeliminować dźwięki o dużej intensywności, takie jak odgłosy włączonego telewizora, czy głośnej rozmowy. Przy przyklejaniu podłogi również konieczne jest pozostawienie dylatacji oraz zadbanie o odpowiednią izolację przeciwko wilgoci.

Kwestia izolacji akustycznej stropu

Izolacja akustyczna stropu pełni bardzo istotną rolę – jeśli podłoga styka się bezpośrednio z konstrukcją stropu, a izolacji zabraknie, wówczas hałasu będą jeszcze intensywniej przenoszone na niższe kondygnacje. Izolacja akustyczna stropu może być wykonana z wełny mineralnej, styropianu lub miękkiej płyty pilśniowej.

Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem są płyty z wełny. Mogą być stosowane zarówno do izolacji termicznej, jak i akustycznej. Płyty z wełny szklanej najlepiej nadają się do izolacji podłóg na legarach, zaś skuteczność izolacji z płyt pilśniowych zależy w dużej mierze od grubości ich porów.

Wszelkie prace związane z izolacją i wyciszeniem podłogi należy przeprowadzić przed jej montażem. Po zamontowaniu podłogi ich wykonanie może być bowiem mocno utrudnione. Jest to więc jedna z perwszych kwestii, którą należy przemyśleć przy urządzaniu mieszkania, jeśli zależy anm an cichym i spokojnym lokum.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie