Start Arrow Finanse i prawoArrow Co zrobić, gdy mamy problem ze spłatą kredytu hipotecznego?

Co zrobić, gdy mamy problem ze spłatą kredytu hipotecznego?

Utrata pracy, problemy zdrowotne czy niespodziewane wydatki mogą powodować znaczne nadwyrężenie domowego budżetu. Pojawia się wtedy problem ze spłatą raty kredytu hipotecznego. Zaleganie z kilkoma ratami wiąże się z poważnymi konsekwencjami, dlatego należy szybko zaradzić przejściowym kłopotom. Pochopna decyzja o zaciągnięciu kolejnego zobowiązania na spłatę pierwotnego długu nie jest dobrym pomysłem. Co zatem robić, gdy brakuje na ratę kredytu hipotecznego? Jakie możliwości ma kredytobiorca?

Masz problem ze spłatą kredytu hipotecznego? Z pewnością rozwiązaniem nie jest „chowanie głowy w piasek” ani podejmowanie pochopnych decyzji, i np. szybkie zaciąganie kolejnego zobowiązania. fot. mat.pras.DOM.pl

Masz problem ze spłatą kredytu hipotecznego? Z pewnością rozwiązaniem nie jest „chowanie głowy w piasek” ani podejmowanie pochopnych decyzji, i np. szybkie zaciąganie kolejnego zobowiązania. fot. mat.pras.DOM.pl

Nie czekaj na dalszy rozwój wydarzeń

Z raportu Infodług: Indeks Zaległości Płatności Polaków z maja 2018 r. wynika, że suma krajowych zaległości w spłacie kredytów i bieżących rachunków osiągnęła wartość 65,7 mld zł, a problem ten dotyczy ponad 2,6 mln osób[1]. Warto jednak wiedzieć, że przejściowe kłopoty ze spłatą kredytu nie muszą oznaczać długów. W dużej mierze to od nas zależy, jak rozwinie się sytuacja. Jeśli w pierwszym odruchu zaciągniemy drogą pożyczkę na spłatę pozostałych zobowiązań, możemy szybko popaść w tzw. spiralę zadłużenia. Nie lepszym rozwiązaniem jest także unikanie kontaktu z bankiem i brak odpowiedzi na powiadomienia o płatnościach. Co więc należy zrobić, gdy mamy trudności z opłacaniem rat za hipotekę w terminie?

Nie udawaj, że nic się nie dzieje, nawet gdy masz chwilowe problemy

Jeśli mamy przejściowe kłopoty i wiemy, że nasza sytuacja finansowa za chwilę wróci do normy, zawczasu sprawdźmy, czy możemy ograniczyć zbędne wydatki w danym okresie, by starczyło nam na opłatę głównych zobowiązań, np.: czynszu, rachunków, zakupów jedzeniowych oraz rat kredytowych. Jeżeli brakuje nam na to gotówki, sfinansujmy wydatki kartą kredytową.

Artur Grodzicki, Dyrektor Oddziału Gold Finance w Warszawie, ekspert Związku Firm Pośrednictwa Finansowego:
Musimy jednak pamiętać, że nie jest to rozwiązanie, z którego możemy korzystać na stałe. Ma ono sens wtedy, gdy mamy pewność, że uda się nam spłacić kartę w okresie bezodsetkowym, ponieważ nie ponosimy wtedy kosztów oprocentowania za kredyt na karcie. Jeśli takie rozwiązanie nie jest możliwe, a problemy narastają, musimy podjąć inne kroki.

Warto bowiem wiedzieć, że kredytobiorca, który ma utrzymujący się problem z terminową spłatą zadłużenia, nie jest w sytuacji bez wyjścia. Chroni go bowiem prawo i przepisy ustawy o kredycie hipotecznym, które określają sposób postępowania banków wobec dłużników. Gdy pojawi się zaległość w spłacie zobowiązania, kredytodawca ma obowiązek wezwać klienta do zapłaty w terminie nie krótszym niż 2 tygodnie. W tym czasie mamy możliwość rozpoczęcia negocjacji z bankiem i np. złożyć wniosek o zmianę warunków spłaty zadłużenia. Warto jednak przystąpić do rozmowy z bankiem jeszcze przed tym, gdy spóźnimy się ze spłatą raty. To pozwoli uniknąć poważnych konsekwencji.

Michał Krajkowski, ekspert NOTUS Finanse, ZFPF:
W praktyce, nie tylko kredytobiorcy, ale i bankowi zależy na znalezieniu rozwiązania, które nie będzie wymagało uruchomienia dalszych kroków, pozwalających odzyskać należności, np. licytacji mieszkania czy domu. Warto negocjować z bankiem. Niekiedy możliwe jest wydłużenie okresu spłaty zobowiązania lub nawet karencja w spłacie kapitału, co sprawia, że raty do opłacenia są mniejsze, a my mamy czas na to, by podreperować domowy budżet. Inną opcją może być zmiana rat z malejących na równe czy skorzystanie z wakacji kredytowych, w czasie których raty nie trzeba regulować przez określony czas np. przez miesiąc.

Jeśli mamy do spłaty kilka kredytów, możemy pomyśleć o zamianie ich w jedno zobowiązanie, czyli kredyt konsolidacyjny.

Michał Krajkowski, ekspert NOTUS Finanse, ZFPF:
Będziemy wtedy płacić jedną, mniejszą ratę, ale jednocześnie wydłuży się okres spłaty i zwiększy całkowity koszt do pokrycia. Pozostaje także możliwość refinansowania kredytu, czyli przeniesienie go do innego banku, który zaoferuje korzystniejsze warunki spłaty. Opcji jest wiele, ale by móc z nich skorzystać, należy działać szybko.

Nie chowaj głowy w piasek, gdy problem narasta

Jeśli przegapiliśmy moment na dogadanie się z bankiem, spóźniamy się ze spłatą rat kredytu hipotecznego, a w skrzynce pocztowej piętrzą się wezwania do zapłaty, możemy się spodziewać, że o naszych problemach wie już nie tylko bank, ale np. firma windykacyjna. Kredytodawcy korzystają bowiem z pomocy windykatorów, jeżeli dłużnik unika spłaty zobowiązania czy odmawia współpracy przy ustaleniu rozwiązania, satysfakcjonującego obie strony.

Warto wiedzieć, że pismo od firmy windykacyjnej nie oznacza jeszcze wszczęcia postępowania komorniczego, a jest szansą na uregulowanie zaległych płatności. Celem jej pracowników jest bowiem wypracowanie rozwiązania korzystnego dla obu stron procesu – zarówno dłużnika, jak i wierzyciela. Co więc zrobić, gdy otrzymamy pismo od windykatora?

Artur Bednarczyk, ekspert białostockiego oddziału Intrum, zajmujący się na co dzień indywidualną obsługą zadłużeń, w których zagrożona jest nieruchomość:
Jeśli otrzymaliśmy taki list, przeczytajmy go dokładnie. Znajdziemy w nim informacje o naszym zadłużeniu: wysokości długu oraz wyjaśnienie, skąd się ono wzięło, dzięki czemu dowiemy się, gdzie leży przyczyna naszych kłopotów. Posiadając wszystkie te dane, możemy porozumieć się z firmą windykacyjną w kwestii spłaty zadłużenia: ustalenia wysokości rat i terminów ich uregulowania. Wychodząc naprzeciw problemom, mamy bowiem największą szansę, by szybko je rozwiązać i uniknąć poważnych konsekwencji. Nawet jeśli warunki spłaty wydają się nas przerastać, skontaktujmy się i ustalmy realny plan spłaty. To pozwoli nam uniknąć skierowania sprawy do sądu i postępowania komorniczego, które może doprowadzić do zbycia nieruchomości za jedynie 2/3 jej wartości.

Gdy pojawią się nieprzewidziane sytuacje losowe i problemy ze spłatą kredytu hipotecznego, trzeba pamiętać o dostępnych rozwiązaniach. By nie dopuścić do piętrzenia się długów, warto na bieżąco kontrolować stan swoich finansów i harmonogram spłaty zobowiązań, co pozwoli nam uchronić się przed niepotrzebnymi trudnościami.

[1] https://media.bik.pl/publikacje/read/392037/infodlug-indeks-zaleglych-platnosci-polakow-maj-2018

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


wrzesień 3, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty