Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Codzienna i okresowa pielęgnacja podłóg lakierowanych

Codzienna i okresowa pielęgnacja podłóg lakierowanych

Lakierowana podłoga drewniana wymaga starannej konserwacji i pielęgnacji, by na długo zachowała swoją wytrzymałość i naturalnej piękno. Pielęgnację podłogi można podzielić na codzienną i okresową, w obu przypadkach jednak warto stosować środki przeznaczone do lakierowanych powierzchni.

Wytrzymała warstwa lakieru to doskonała ochrona i impregnacja drewna. Jednak wymaga ona szczególnej troski i pielęgnacji, by zachowała wysokie parametry.

Okresowa pielęgnacja

Podłoga drewniana powinna być poddana konserwacji już po dwóch tygodniach od wykończenia jej lakierem. Środek do konserwacji przedłuża czas użytkowania powłoki lakieru i dodatkowo nabłyszcza powierzchnię. Na rynku dostępne są gotowe preparaty konserwujące, które można stosować na nowo ułożonej podłodze. Po odpowiednim wyczyszczeniu i odpyleniu powierzchni, poprawią również stan podłogi już użytkowanej, a także zniwelują drobne zarysowania.

Konserwację użytkowanej już podłogi należy powtarzać co najmniej co 6 miesięcy, pamiętając o uprzednim starannym jej oczyszczeniu.

Środek do konserwacji marki Domalux Professional dzięki swoim właściwościom ochronnym przedłuża czas użytkowania powłoki lakieru. Niweluje także niewielkie zarysowania i zmatowienia na jej powierzchni. Zastosowany na wcześniej użytkowaną podłogę widocznie odświeża jej wygląd. Odpowiednia aplikacja środka odbywa się poprzez nałożenie przy pomocy czystego mopa płaskiego cienkiej warstwy nierozcieńczonego środka na całą powierzchnię. Dla uzyskania najwyższego efektu rekomendowane jest nałożenie 2 warstw. Druga powłoka musi być nakładana prostopadle do pierwszej w celu kompletnego pokrycia podłogi. Czas schnięcia jednej warstwy to ok. 45 min. Zakonserwowaną w ten sposób powierzchnię można użytkować po 8 godzinach, a czas ten jest wymagany do całkowitego zespolenia się i aktywacji naniesionych powłok.

Dalsza pielęgnacja połóg drewnianych pokrytych lakierem polega na systematycznym ich czyszczeniu i okresowym stosowaniu środków zabezpieczających lakier i niwelujących drobne zarysowania.

Warto poznać również nowość na rynku do renowacji uszkodzonych lakierowanych powierzchni. Szpachla z zestawem akcesoriów, zawierający szpachlę, szpatułkę oraz specjalny pad do polerowania naprawianej powierzchni. Akcesoria te, dostępne w ofercie firmy Barlinek, przeznaczone są do naprawy punktowej ubytków oraz wszelkiego rodzaju rys, szczelin, pęknięć i innych uszkodzeń, powstałych na powierzchni podłogi. Szpachla jest wygodna i łatwa w użyciu, dostępna w ośmiu najbardziej popularnych kolorach drewna. Zestaw umożliwia całkowicie samodzielne wykonanie drobnych napraw.

Codzienna pielęgnacja

Podłogi lakierowane na co dzień zamiatamy miękką zmiotką lub odkurzamy. Pamiętajmy, by używać specjalnych końcówek odkurzacza – szczotki do parkietu. Twarda końcówka może zarysować powierzchnię i na trwale ją uszkodzić.

Pielęgnację drewna warto również wspomóc mechanicznie, czyli np. polerowaniem. Szczególnie, że ostatnio na polskim rynku pojawiły się specjalne, przeznaczone m.in. do drewna polerki do podłóg, np. Disco marki SEBO. Z polerką we własnym zakresie, bez wynajmowania profesjonalnych firm, jesteśmy w stanie kompleksowo dbać o wszystkie drewniane powierzchnie w domu.

Codzienne odkurzanie czy zamiatanie podłogi jest niezwykle istotne. Nanoszony piasek i kurz rysują powierzchnię, dlatego należy na bieżąco usuwać je z podłogi. Warto również, szczególnie jeśli drewniana podłoga w salonie łączy się z tarasem, stosować wycieraczki, dzięki którym piasek nie będzie wnoszony na obuwiu.

Podłogi nie muszą (a nawet nie powinny) być codziennie myte. Woda ma zdecydowanie zły wpływ na drewniany parkiet, dlatego też stosujmy ją tylko w przypadkach zabrudzeń niemożliwych do odkurzenia. Pamiętajmy, by stosować wodę z detergentem.

Na rynku dostępne są środki tzw. „uniwersalne”, jednak mogą one niewłaściwie pielęgnować lakierowaną powierzchnię, a nawet ją zmatowić czy pogarszać właściwości powłoki. Co istotne, ich użycie może również spowodować utratę gwarancji producenta parkietu. Lepszym rozwiązaniem jest wybór specjalistycznych preparatów, które pozostawiają na lakierze warstwę ochronną, odświeżając ją i zapobiegając przed matowieniem.

Na rynku dostępne są preparaty specjalistyczne do różnego zastosowania. Dla przykładu seria Baltic Protect SystemTM składa się zarówno z delikatnego Koncentratu do czyszczenia przeznaczonego do codziennej pielęgnacji, jak i z Preparatów do odświeżania podłóg lakierowanych. Zastosowanie tych ostatnich zabezpiecza powierzchnię przed zarysowaniami, odświeża ją, jednocześnie pozostawiając na niej warstwę ochronną. Preparaty występują w dwóch odmianach – dla lakieru matowego i półmatowego.

Rozcieńczone z wodą środki nakładamy dobrze wyciśniętym mopem czy ścierką, nie pozostawiamy podłogi mokrej. Trzymajmy się instrukcji przygotowanej przez producenta preparatu.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Wspominaliśmy o wycieraczkach przy drzwiach wejściowych czy tarasowych. Konieczne jest również stosować filcowych podkładek pod nóżki mebli, które uchronią powierzchnię przed zarysowaniem. Pamiętajmy również, by obcinać pazury naszym zwierzakom.

Nie bez znaczenia dla długowieczności naszych drewnianych podłóg jest odpowiednia temperatura i wilgotność panująca we wnętrzach. Warto zadbać o wilgotność na poziomie 45-60% przy 18-22 stopniach C, a zimą, gdy pracują grzejniki, stosować nawilżacze powietrza.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


grudzień 20, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
10
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Mroczek Odpowiedz 2015-12-23 14:36:01

Mam znajomych, którzy twierdzą, że nie ma przeszkód, żeby drewno myć uniwersalnymi środkami. Najgorsze możliwe podejście. Pytałem z salonie Noblessa w Poznaniu i przyznali mi rację.

Mańka Odpowiedz 2015-11-02 12:44:45

Jak się ma podłogę lakierowaną to nie ma co oszczędzać na środkach do pielęgnacji bo można jej tylko krzywdę zrobić. Idzie zima więc trzeba będzie jeszcze bardziej o te drewniane podłogi dbać. Mam w korytarzu taką lakierowaną deskę podłogową i znalazłam fajny płyn do czyszczenia: bel-pol.pl/offer/product/23/6737/Barlinek/Srodki-pielegnacyjne/Protektor-koncentrat--PRT001002 ostatnio. Dobrze się sprawdza. A wy z czego korzystacie?

GrupaPSC Odpowiedz 2015-10-08 14:53:44

@Rysiu: reguralnie zamiatać, przecierać wilgotnym mopem z mikrofazy, stosować niewielkie ilości profesjonalnych środków czystości

Rysiu Odpowiedz 2015-08-05 12:09:38

Są 3 rodzaje wykończenia, każde daje inny efekt i później jest inne jeśli chodzi o pielęgnację. Co do pielęgnacji podłogi - trzeba dobrać pielęgnację zgodną z rodzajem wykończenia podłogi. Jest kilka uniwersalnych zasad, których warto przestrzegać - m.in. mało wody do mycia. Polecam rzucić okiem na ten artykuł: comfortplus.pl/pielegnacja-podlog-drewnianych/ - bardzo szczegółowo opisane, jak dbać o poszczególne wykończenie. Pozdrawiam

KaX Odpowiedz 2015-07-17 18:08:15

Pielęgnacja podłóg drewnianych jest tak samo ważna jak ich wybór i ułożenie przez fachowca. Na rynku jest mnóstwo preparatów, warto korzystać ze sprawdzonych produktów. Nam w salonie polecono baltic wood i naprawdę się sprawdzają.

Gość Dom.pl Odpowiedz 2014-05-27 14:44:09

Pod większe powierzchnie - szorowarki.pl Tylko mowa o halach i lokalizacjach gdzie faktycznie potrzebne są konkretne maszyny, konkretne szorowarki.

margaret Odpowiedz 2014-04-23 13:39:25

Do codziennej pielęgnacji parkietu też używam koncentratu do czyszczenia firmy RZ. Też mi kiedyś ktoś polecił. Pierwszy raz kupiłam więc na próbę (w leroy merlin o ile pamiętam). Jak dla mnie nie ma lepszego i teraz używam już tylko tego :)

Roksana Odpowiedz 2014-04-17 09:45:19

Zarówno do codziennej jak i okresowej pielęgnacji podłóg drewnianych od początku używa się u mnie produktów marki RZ. Sąsiad kiedyś polecił i rzeczywiście są rewelacyjne. Zaraz po zamontowaniu podłogi mąż gruntownie wyczyścił ich środkiem i nałożył specyfik o nazwie RZ Powłoka ochronna. Powtarzamy zabieg raz do roku, do tego bieżąca pielęgnacja i podłoga lśni jak nowa mimo upływającego czasu. Polecam

Czyszczenie dywanów - sposoby na trudne plamy na dywanie. | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-11-29 03:40:26

[...] Codzienna i okresowa pielęgnacja podłóg lakierowanych Lakierowana podłoga drewniana wymaga starannej konserwacji i pielęgnacji, by na długo zachowała swoj...więcej [...]

pliszka Odpowiedz 2012-08-06 21:25:16

dobrze wiedzieć jak dbać o drewnianą podłogę, aby długo służyła i cieszyła oko swym pięknem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty