Start Arrow Budowa domuArrow Coraz popularniejsze domy z dachem płaskim. Jakie zalety ma płaski dach?

Coraz popularniejsze domy z dachem płaskim. Jakie zalety ma płaski dach?

Nowoczesny, energooszczędny, a do tego bardzo funkcjonalny dom z płaskim dachem to jeden z najmodniejszych trendów architektonicznych, zyskujących w naszym kraju coraz więcej zwolenników. Co przemawia na korzyść tego typu zadaszenia?

Modny minimalizm

Domy z płaskimi dachami wyróżniają się na tle otoczenia oryginalnym wyglądem. Takie zadaszenia idealnie komponują się z minimalistyczną bryłą budynku, dlatego najchętniej wybierane jest przez wielbicieli nowoczesnych form architektonicznych.

Często łączy się je z dużymi przeszkleniami oraz naturalnymi materiałami elewacyjnymi takimi jak kamień i drewno. Aby dodatkowo podkreślić wyjątkowy wygląd budynku, płaską powierzchnię dachu można przeznaczyć na taras lub ogród, który w ciepłe dni stanie się doskonałą strefą relaksu.

Niestety nie wszędzie można zbudować dom ze stropodachem. Przed wyborem projektu, należy zapoznać się z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który określa rodzaj dachu i kąt jego nachylenia obowiązujący na danej działce.

Marcin Śniegowski, właściciel pracowni HomeKONCEPT:
W sytuacji, gdy chcemy mieć dom z płaskim dachem, a nie pozwalają na to warunki zabudowy, nasza pracowania proponuje wybór domu w stylu willowym – z pełnym piętrem i dachem spadzistym. Takie domy po części przypominają te ze stropodachem, wyglądają również bardzo nowocześnie i atrakcyjnie.

Projekt domu CPT Koncept 34 CE (DOM CP1-40)

Projekt domu CPT Koncept 34 CE (DOM CP1-40)

Funkcjonalne rozwiązania

Płaski dach jest idealną propozycją dla osób, które chcą jak najlepiej wykorzystać powierzchnię użytkową domu. Brak skosów umożliwia maksymalne zagospodarowanie pomieszczeń na każdej z kondygnacji. Poza tym stropodach jest rozwiązaniem energooszczędnym. Dzięki mniejszej powierzchni niż dach spadzisty znacznie ogranicza straty ciepła, przyczyniając się do zmniejszenia kosztów ogrzewania.

Należy pamiętać, że nowoczesne dachy płaskie nie są idealnie poziome. Budowane są z niewielkim spadkiem, aby możliwe było swobodne odprowadzanie wody deszczowej. Oprócz tego są wyjątkowo odporne na działanie wiatru. Takiego dachu nie zerwie nawet silna wichura, która mogłaby uszkodzić skośne połacie.

Marcin Śniegowski, właściciel pracowni HomeKONCEPT:
Stropodach wymaga precyzyjnego wykonania, dlatego warto powierzyć to zadanie profesjonalnej ekipie budowlanej, która zrealizuje go zgodnie z projektem i sztuką budowlaną, tak aby w przyszłości nie było problemów z jego szczelnością.

Projekty domów CPT Koncept 41 CE (DOM CP1-46)

Projekty domów CPT Koncept 41 CE (DOM CP1-46)

Domy z płaskim dachem wyróżniają się niezwykłą prostotą i elegancją. Pozwalają maksymalnie wykorzystać powierzchnię użytkową domu, ograniczają straty ciepła i są bardziej wytrzymałe od dachów spadzistych. To idealna propozycja dla osób ceniących minimalistyczne, a zarazem niestandardowe rozwiązania.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl/mh

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Maj 8, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Bogdan Odpowiedz 2017-05-15 11:28:09

Jedyne domy z płaskim dachem wytwarzane przez ludzkość historycznie, widziałem w Tunezji w postaci jam z kopułowymi sklepieniami pod płaskim płaskowyżem. Za to znam sporo przykładów problemów z płaskimi dachami po paru latach eksploatacji. Mam znajomego dekarza, jest zachwycony płaskimi dachami we wszechobecnych halach marketowych i magazynowych - robota na okrągło - zimą odśnieżanie, poza zimą naprawy. Prawa fizyki są nieubłagane i jak to się mówi "woda zawsze sobie drogę znajdzie". Można opowiadać bajki o nowoczesnych technologiach, ale ile lat gwarancji na nie dostaniecie? Maksimum 5 lat, czy dom buduje się na 5 lat?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu