Start Arrow InstalacjeArrow Coraz więcej płacimy za energię

Coraz więcej płacimy za energię

O 6% wyższe niż przed rokiem były w lutym ceny związane z użytkowaniem mieszkania i zakupem energii elektrycznej. Tempo wzrostu tych cen było takie samo jak w styczniu, choć „cała” inflacja przyspieszyła.

Wbrew oczekiwaniom ekonomistów inflacja ponownie wzrosła w lutym, do 4,3% z 4,1% w styczniu – podał GUS. To zaskoczenie dla rynku, bo uśrednione prognozy wskazywały na to, że inflacja powinna utrzymać się na poziomie ze stycznia. Wyższa inflacja to m.in. skutek rosnących cen związanych z użytkowaniem mieszkania, który spowodowały wzrost inflacji o prawie 1,4 pkt. proc.

Winę za taki stan rzeczy ponosi przede wszystkim drożejąca energia, w tym energia elektryczna, opał, gaz oraz energia cieplna. W lutym koszty zakupu nośników energii były o 6,8% wyższe niż przed rokiem, co odpowiada poziomowi ze stycznia. Energia to jeden z najszybciej drożejących składników wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych. W szybszym tempie drożeje tylko transport (wzrost całej kategorii o 10,3% rok do roku; paliwo zdrożało o 17,2%).

Na szczegółowe pozycje dotyczące cen związanych z utrzymaniem mieszkania trzeba poczekać do następnego miesiąca. Ostatnie dostępne dane dotyczą grudnia i wskazują na wzrost cen gazu o 8,9% rok do roku, opału o 9,5%, energii cieplnej o 5,6%. Jeszcze bardziej, bo aż o 10,5% zdrożały usługi kanalizacyjne. Spory wzrost, o 7,3%, miał też miejsce w przypadku cen związanych z zaopatrywaniem w wodę 7,3%.

W tempie wolniejszym niż inflacja tradycyjnie rosną natomiast ceny związane z wyposażeniem mieszkania. Tu wzrost wyniósł 2,4% wobec 2,6% w styczniu. Jest on spowodowany podwyżkami cen mebli, które częściowo rekompensowane są przez spadające ceny sprzętu AGD.

Ponad 218 złotych miesięcznie na utrzymanie mieszkania

Ostatnie statystyki GUS pokazujące kwotowo, ile przeciętny Polak wydaje co miesiąc na utrzymanie mieszkania pochodzą z końca 2010 roku (badanie „Warunki życia”). Wynika z nich, że średnio w 2010 roku wydatki wynosiły 199,9 zł. Na tę pozycję składają się, podobnie jak w przypadku koszyka inflacji, koszty czynszu, energii i wody. Na podstawie tempa wzrostu cen można szacować, że dziś na utrzymanie mieszkania czteroosobowa rodzina wydaje co miesiąc 873,4 zł wobec 869,9 zł przed miesiącem. W ciągu ostatnich 12 miesięcy koszty te podniosły się o ponad 50 zł. Ze szczególnie dynamicznym wzrostem kosztów utrzymania mieszkania mieliśmy do czynienia na przełomie 2012 i 2011 roku, kiedy to ceny tych dóbr i usług wzrosły o 1,9%. Najmocniej zdrożała wtedy energia (konsekwencja obowiązujących od stycznia nowych taryf za energię elektryczną i usługę jej dystrybucji), kanalizacja czy wywóz nieczystości. Polacy przeznaczają na utrzymanie mieszkania ok. 17% swoich dochodów rozporządzalnych.

Autor: Katarzyna Siwek, Bartosz Turek - Home Broker

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black