Start Arrow OgródArrow Cytryna w doniczce. Sprawdzone sposoby jej uprawy…

Cytryna w doniczce. Sprawdzone sposoby jej uprawy…

Cytrynę oraz wszelkie cytrusy, takie jak: pomarańcze czy mandarynki, można uprawiać w domu. Sezon zimowy muszą jednak spędzić w pomieszczeniu, ale z początkiem wiosny można je śmiało wystawić na balkon lub taras. Sprawdź, jak uprawiać i pielęgnować rośliny cytrusowe i zainspiruj się!

W Polsce najczęściej uprawianą cytryną jest cytryna skiernewicka, która rodzi duże i smaczne owoce. Co ciekawe, uprawiana jest także kalamondyna, lecz jej owoce nie są jadalne. Hodowana jest wyłącznie ze względów estetycznych. 

Drzewka cytrusowe, dostępne w marketach, są dość drogie (około 100 zł). Dlatego często w naszych głowach rodzi się pomysł, aby wyhodować roślinę z pestki. Należy jednak pamiętać, że roślina wyhodowana w ten sposób, może dojrzewać nawet przez 15 lat. 

Uprawa

Cytryna lubi nasłonecznione miejsca, jednak słońce nie może padać na jej liście bezpośrednio, gdyż może je poparzyć. Uprawiamy ją w mieszance ziemi uniwersalnej, piasku i keramzytu. Cytryna doskonale sprawdzi się w lekko przepuszczalnej glebie, o lekko kwaśnym odczynie. Warto pamiętać, że rośliny te nie lubią zbyt obszernych donic – przesadza się je raz na kilka lat. Dobrym wyznacznikiem jest przerastanie korzeni przez otwory w donicy.

Podlewanie

Zarówno niedobór wody, jak i jej nadmiar jest szkodliwy. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne. Czasem podlewanie można zastąpić zraszaniem. Zabiegu nie powinno się przeprowadzać jednak w godziny południowe i popołudniowe (ryzyko poparzenia liści). Latem – szczególnie na słonecznym parapecie – roślinę powinno podlewać się codziennie. Warto zadbać o dobrą jakość wody, kranówkę trzeba odstawić na dobę lub przegotować. Zimą podlewanie należy ograniczyć do minimum, w przeciwnym przypadku szybko może dojść do gnicia korzeni.

Cięcie

Pamiętajmy też o regularnym przycinaniu korzeni. Usuwajmy słabe i porażone przez choroby pędy. Dzięki temu roślina będzie się lepiej krzewić i owocować. 

Dodane przez: Kamila Klepacka

Kamila Klepacka
Dodaj komentarz

Data dodania:


Październik 11, 2020
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród