Start Arrow OgródArrow Czarny bez. Jak uprawiać czarny bez w ogrodzie? Jakie właściwości ma czarny bez?

Czarny bez. Jak uprawiać czarny bez w ogrodzie? Jakie właściwości ma czarny bez?

Kwiaty i owoce czarnego bzu wykorzystywane są jako zioła lecznicze, ozdobne, a także jadalne. Dzięki wyjątkowym właściwościom czarny bez warto więc uprawiać w przydomowym ogrodzie. Tym bardziej, że uprawa czarnego bzu nie jest zbyt trudna. Podpowiadamy, jak uprawiać czarny bez i dlaczego jego owoce warto dołączyć do swojej diety.

Czarny bez (Sambucus nigra) inaczej nazywany jest bzem lekarskim lub gołębią pokrzywką. To krzew szeroko rozpowszechniony w Europie, włącznie w Polsce, gdzie od wieków wykorzystuje się go jako zioło lecznicze i spożywcze. Udekorowany białymi kwiatami, które potem zmieniają się ciemnogranatowe owoce, czarny bez jest też efektownym krzewem ozdobnym, choć – uznawany za dość pospolity – pod względem dekoracyjnym jest wciąż niedoceniany.

Czarny bez w ogrodzie nadaje wiejski, sielski charakter przydomowej przestrzeni. Warto jednak wiedzieć, że krzew jest odporny na zanieczyszczenie powietrza, można więc śmiało uprawiać go w miejskich ogrodach.

Czarny bez w ogrodzie nadaje wiejski, sielski charakter przydomowej przestrzeni. Warto jednak wiedzieć, że krzew jest odporny na zanieczyszczenie powietrza, można więc śmiało uprawiać go w miejskich ogrodach.

Kwiaty i owoce czarnego bzu – właściwości

Zarówno kwiaty, jak i późniejsze owoce czarnego bzu wykorzystuje się w lecznictwie oraz do przygotowywania domowych przetworów. Z kwiatów czarnego bzu warto robić napary, gdyż dzięki dużej zawartości flawonoidów, kwasów fenolowych oraz kwasów organicznych, steroli, garbników i soli mineralnych kwiaty wykazują właściwości przeciwgorączkowe i napotne. Działają również moczopędnie, poprawiając funkcjonowanie układu moczowego. Napar z owoców czarnego bzu wpływa również korzystnie na nasz organizm w chorobach układu oddechowego: zapaleniu gardła, zatok czy przy przeziębieniu.

Owoce czarnego bzu wykorzystuje się natomiast w kuchni do produkcji soków, dżemów, konfitur. Popularne jest również wino z czarnego bzu. Przetwory również przydatne są przy różnych dolegliwościach, bowiem owoce czarnego bzu mają właściwości przeczyszczające i przeciwbólowe, wspomagają przemianę materii i usuwanie toksyn z organizmu.

Uwaga! Niedojrzałe czy nieprzetworzone owoce czarnego bzu są trujące! Aby wykorzystać je w kuchni muszą być dojrzałe i gotowane.

Dżem, kisiel lub konfitura z czarnego bzu są nie tylko smaczne, ale i zdrowe.

Dżem, kisiel lub konfitura z czarnego bzu są nie tylko smaczne, ale i zdrowe.

Jak uprawiać czarny bez w ogrodzie?

Czarny bez jest mrozoodporny, odporny na szkodniki i choroby. Doskonale poradzi sobie zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i półcienistych. Jest bardzo tolerancyjny – dobrze znosi średnio żyzne gleby, najlepiej wilgotne, ale przetrzyma również okresowo suche tereny. Czarny bez kwitnie w czerwcu-lipcu, a owoce, rodzone corocznie, dojrzewają od końca sierpnia do października.

Czarny bez sadzi się na wybrane, stałe miejsce jesienią lub wiosną. Sadzonki wcześniej należy ukorzenić w wilgotnym podłożu. Jesienią można też wysiewać nasiona czarnego bzu. Krzewy bzu czarnego zakwitają zwykle po raz pierwszy w 3 lub 4 roku życia.

Fioletowo-czarne, mięsiste i lśniące pestkowce muszą być dojrzałe i gotowane, by można było stosować je w kuchni!

Fioletowo-czarne, mięsiste i lśniące pestkowce muszą być dojrzałe i gotowane, by można było stosować je w kuchni!

Krzew początkowo wymaga podlewania, szczególnie w suchych okresach. Później ma niewielkie wymagania – przed i po kwitnieniu należy go nawozić wieloskładnikowym nawozem.

Krzewy czarnego bzu nie wymagają regularnego przycinania – stare pędy można usunąć co 3 lata. Przycinanie czarnego bzu wykonuje się jednak najczęściej tylko z powodów estetycznych, by zapewnić roślinie określony kształt. Jako gatunek mrozoodporny, czarny bez nie wymaga okrywania na zimę.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl/mh

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Maj 10, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty