Start Arrow WnętrzaArrowŁazienkaArrow Czas na kąpiel

Czas na kąpiel

Kąpiel jest jedną z podstawowych funkcji łazienki. Jednocześnie wanna czy brodzik zajmują dużo miejsca. Dlatego wybór odpowiedniego urządzenia do kąpieli jest bardzo ważny.

Jeśli jesteśmy posiadaczami niewielkiej łazienki to zanim zdecydujemy o jej stylu, musimy odpowiedzieć na zasadnicze pytanie: czy do kąpieli ma nam służyć prysznic czy wanna? A może po prostu system hydromasażu?

Wanna czy prysznic?

Jeśli musisz wybierać między tymi dwoma urządzeniami, przed podjęciem decyzji powinieneś odpowiedzieć sobie na pytania dotyczące trybu życia i potrzeb osób, które będą korzystały z łazienki. Nie bez znaczenia są także dotychczasowe przyzwyczajenia domowników oraz „struktura wiekowa” użytkowników urządzeń kąpielowych. Na przykład w rodzinach z małymi dziećmi wygodniejsza jest wanna.

Warto także wspomnieć o oszczędności wody. Dziś już niemal w każdym mieszkaniu znajdują się wodomierze, nie bez znaczenia jest więc to, ile wody zużywamy podczas kąpieli. W przypadku prysznica ta oszczędność często jest znaczna.

Wiele zależy także od wielkości naszej łazienki. Czasem warto zrezygnować z wanny na rzecz kabiny prysznicowej i podnieść przez to komfort używania całej łazienki. Są też rozwiązania, które pozwalają łączyć zalety obu tych urządzeń. Należą do nich między innymi głębokie brodziki oraz parawany nawannowe. Te ostatnie pozwalają na swobodny wybór rodzaju kąpieli.

Wanna

Kiedy już zdecydujemy się na zainstalowanie w naszej łazience wanny, przed nami kolejny wybór dotyczący jej rodzaju, wielkości, materiału z którego została wykonana. W tym ostatnim przypadku warto jest zwrócić uwagę na wanny akrylowe – ich zalety są nie do przecenienia, a łatwość utrzymania w czystości dorównuje tradycyjnym, stalowym wannom. W przypadku akrylu podstawową zaletą jest jego plastyczność pozwalająca na tworzenie ciekawych form, dlatego gdy decydujemy się na wannę asymetryczna czy w inny sposób „nietypową” najprawdopodobniej będzie ona właśnie akrylowa. Ważna cechą akrylu jest także to, że jest on „ciepły” – wymagane jest znacznie mniej energii by ogrzać wannę jako taką, a w połączeniu z dobrą izolacją długo utrzymuje wysoką temperaturę wody. Obecnie produkowane tworzywa są tak trwałe, że wytrzymałość wanny akrylowej dorównuje wytrzymałości stalowego urządzenia. Przy tym istnieje mniejsze prawdopodobieństwo uszkodzenia w przypadku uderzenia w wannę akrylową jakimś przedmiotem – nie ma ona bowiem emalii, która mógłby odprysnąć.

Kolejnym dylematem przy wyborze wanny jest jej wielkość i kształt. Produkowane obecnie wanny akrylowe nieomal „dopasowują się” do pomieszczenia. Dlatego warto przed podjęciem decyzji zapoznać się z dostępnymi na rynku modelami i wielkościami, może się bowiem okazać, że w łazience jest miejsce na przykład na wannę asymetryczną (odsyłacz do przykładów aranżacji łazienek). W większych łazienkach doskonale prezentują się stojące na środku pomieszczenia wanny owalne.

Nieocenioną pomocą w wyborze najlepszego rozwiązania są eksperci w salonach sprzedaży, którzy doradzą i pomogą wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie.

Kabiny prysznicowe

Na rynku są dostępne kabiny o różnych wielkościach i kształtach, matowe, przezroczyste i półprzezroczyste, z szybami ze szkła lub tworzyw sztucznych, dopasowane kształtem i stylem do każdego wnętrza. Wiele gotowych aranżacji oraz informacje na temat różnych rodzajów kabin można znaleźć tutaj: Katalog kabin prysznicowych. Najlepiej jest kupować komplet: kabinę i dopasowany do niej brodzik. Przy tych częściach wyposażenia nie warto oszczędzać nabywając sprzęty od nieznanych firm. Awaryjność takich „składaków” jest bardzo duża, a problemy z serwisem skutecznie zniechęcają do eksperymentów.

Wybierając kabinę prysznicową warto przyjrzeć się metodzie jej otwierania, systemowi gwarantującemu szczelność a także sprawdzić komfort użytkowania, na przykład wchodząc do niej, schylając się, unosząc ręce, obracając się – jednym słowem wykonując te ruchy, które zwykle wykonujemy podczas korzystania z prysznica. Należy też uwzględnić to, co będzie w niej zamontowane (panel prysznicowy, dodatkowe półeczki) i dopiero wówczas wybrać jej kształt i wielkość.

Przy wyborze kabiny prysznicowej należy też zwrócić uwagę na sposób otwierania drzwi i szerokość wejścia do kabiny. Tu również trzeba zaplanować rozwiązanie opierając się nie tylko na wrażeniach estetycznych. W małych łazienkach lepiej jest zainstalować kabinę z harmonijkowymi (tylko pod warunkiem obszerności samej kabiny) lub rozsuwanymi drzwiami. Drzwi otwierane na zewnątrz mogą kolidować z innymi urządzeniami. W przypadku gdy z brodzika korzysta małe dziecko, należy wybrać kabinę z drzwiami, które po otwarciu zostawiają dużo miejsca umożliwiając pomoc w kąpieli. W przypadku osób starszych czy niepełnosprawnych ważne jest by zawsze mogły mieć w zasięgu ręki uchwyt, którego mogą się przytrzymać, dlatego drzwi powinny otwierać się przy ścianie.

Kabina prysznicowa to idealne rozwiązanie dla małych łazienek, ale nie tylko. Prysznic można zamontować na przykład we wnęce, używając do tego celu drzwi do zabudowy nietypowej. Oczywiście wszystko zależy od tego, jak wiele miejsca możemy na to przeznaczyć.

Nie tylko kąpiel: hydromasaże, aromaterapia

Coraz częściej wanna czy prysznic stają się nie tylko miejscem zabiegów higienicznych ale także relaksu, odpoczynku i różnego rodzaju hydroterapii. Decydując się na wybór wanny z hydromasażem czy panelu prysznicowego warto jednak dowiedzieć się wcześniej nieco więcej o ich możliwościach i funkcjach.

Uwaga – w przypadku hydromasażu pamiętajmy, aby skonsultować się z lekarzem. Przy niektórych schorzeniach hydromasaże, gwałtowne zmiany temperatur i kąpiele parowe są niewskazane.

Wodny masaż w kabinie

Kabiny masażowo–parowe są odpowiedzią na naszą potrzebę zdrowego stylu życia, relaksu i odprężenia. W takiej kabinie można wziąć zwykły prysznic lub też skorzystać z odświeżającego masażu czy kąpieli parowej. Kabina prysznicowa zmieści się nawet w niewielkiej łazience, a system hydromasażu stwarza nowe możliwości jej wykorzystania.

Panele prysznicowe

Nawet w zwykłej kabinie prysznicowej możesz zafundować sobie niezwykłą przyjemność. Wystarczy zainstalować panel hydromasażowy wyposażony w tradycyjną rączkę i dysze boczne.

Przy zakupie panelu prysznicowego należy pamiętać, że aby działał on dobrze i spełniał funkcje masażu woda doprowadzana do dysz musi mieć odpowiednie ciśnienie (około 3 barów). Na ogół nie ma z tym problemu jeśli korzystamy z sieci wodociągowej. Jednak przy własnym ujęciu wody należy zadbać o to, by ciśnienie nie było niższe, najlepiej poprzez dobór odpowiednich urządzeń hydroforowych oraz pompy już na etapie projektowania instalacji wodnych.

Wanna z hydromasażem

Wyborem dla większej łazienki może być system hydromasażu połączony z wanną. W wannie takiej silny strumień mieszaniny wody oraz powietrza działa kojąco i relaksująco, zapewniając odpoczynek po męczącym dniu. Hydromasaż łączy zalety silnego masażu wodnego i delikatnego powietrznego: drobne pęcherzyki powietrza wydobywające się z mini–dysz umieszczonych w dnie wanny otaczają całe ciało dotleniając je oraz odprężając.

Autor: Sanitec KOŁO

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty