Start Arrow OgródArrow Czerwiec w ogrodzie

Czerwiec w ogrodzie

Czerwiec to jeden z najbardziej urokliwych miesięcy w roku. Przed nami długi weekend, w czasie którego słoneczne popołudnia możemy spędzić przy ogrodowym grillu a ciepłe wieczory na tarasie.

Zanim jednak zaprosimy przyjaciół na imprezę na świeżym powietrzu, przyjrzyjmy się naszemu ogrodowi. Maj był pracowitym miesiącem. Za nami powinien już być wysiew roślin ozdobnych i warzyw. Teraz tylko możemy czekać na oszałamiające efekty naszej pracy. Ale nie biernie. W czerwcu również czeka nas masa zajęć w ogrodzie. Psycholodzy twierdzą jednak, że prace ogrodnicze to najlepsza psychoterapia, dzięki której obniżymy poziom stresu i poprawimy swoją kondycję fizyczną. Zatem przygotujmy wygodne ubranie, kapelusz na głowę (jako ochronę przed promieniami słonecznymi, które – miejmy nadzieję – wkrótce się pojawią) i ruszajmy do ogrodu!

(Przed nami kolejny pracowity miesiąc w ogrodzie)

(Przed nami kolejny pracowity miesiąc w ogrodzie)

Bogdan Stachulec, ekspert ogrodnictwa z serwisu e-HORTICO.pl – internetowy sklep ogrodniczy, podpowie nam, jakie prace ogrodowe powinniśmy wykonać w rozpoczynającym się miesiącu i jak chronić rośliny przed atakami szkodników:

  • W czerwcu zaczynają się zbiory pierwszych warzyw: koperku, rzodkiewki czy sałaty. Pamiętajmy aby znacznie ograniczyć lub zaniechać zabiegi chemiczne.
  • Największą oczywiście atrakcją będą truskawki. Niestety z racji małej ilości słońca,  ich smak może nas nie do końca satysfakcjonować. Poprawę smaku uzyskamy stosując na 2 tygodnie przed planowanym zbiorem Sugar Up – preparat poprawiający słodkość owoców.
  • Istnieje duże niebezpieczeństwo pojawienia się szarej pleśni. Do zwalczania tej choroby warto zastosować Teldor 500SC , Switch 62,5WG lub Signum 33WG
  • W czerwcu zbieramy również czereśnie. W ubiegłych latach duże szkody wyrządzały szpaki. Polecam preparat Nobird, którego aplikujemy na 2 tygodnie przed zbiorem opryskując podłoże pod drzewem i jego pień. Właściwie wykonany zabieg skutecznie odstraszy te ptaki.
  • Na wielu uprawach pojawi się mszyca i wiele innych szkodników ( sprzyjająca temperatura i wilgotność do rozwoju szkodników ). Z racji zmian w doborze środków ochrony roślin i zmian ich rejestracji warto przed zakupem preparatu zasięgnąć porady u sprzedawcy.
  • Wkrótce powinny też pojawić się komary – uciążliwe insekty atakujące m.in. ludzi. Aby ten problem zniknął warto opryskać działkę preparatem Trebon Mega 10SC lub Bagosel 100EC Na pewno też warto zabezpieczyć skórę przed ukąszeniami stosując odpowiednie kremy.
  • Z pewnością w tym roku pojawi się dużo ślimaków. Zwalczamy je preparatami m. in. Ślimakol 04GB Ślimax 04G lub Snacol 05GB.
  • Nawozimy i pielęgnujemy rośliny posadzone w ubiegłym miesiącu na balkonach i tarasach. Właściwe postępowanie z pewnością poprawi estetykę domu lub mieszkania.
  • Choroby grzybowe można zwalczyć stosując preparat Proplant 722SL (zgorzel, mączniak rzekomy), Teldor 500SC (szara pleśń ) lub Topsin M 500SC (mączniak prawdziwy, rdze); na owady warto zastosować Magus 200SC (przędziorki), Proagro 100EC (mszyce) lub Admiral 100EC (mączliki).

Pielęgnacja roślin w ogrodzie wymaga sporo czasu, ale stosowanie sprawdzonych i bezpiecznych preparatów oraz systematyczność działań sprawią, że nasz ogród rozkwitnie tysiącami kolorów, wśród których będziemy przyjemnie spędzać upalne popołudnia na świeżym powietrzu. Czego wraz z naszym Ekspertem, serdecznie życzymy.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty