Start Arrow InstalacjeArrow Czujki dymu i czadu – jak rozmieścić, by były skuteczne?

Czujki dymu i czadu – jak rozmieścić, by były skuteczne?

W niektórych Państwach, m.in. w USA czy Wielkiej Brytanii posiadanie czujek dymu jest wymagane przez prawo, co ma znacząco wpłynęło na zwiększenie się bezpieczeństwa przeciwpożarowego, a potwierdzeniem tego jest spadek liczby ofiar płomieni. Mimo że w Polsce zmiany w prawie dotyczące montażu urządzeń alarmowych są dopiero w fazie projektu,  warto jest wziąć przykład z obywateli innych krajów i zamontować te urządzenia w każdym budynku.

Projekt ustawy przewiduje, że wszystkie projektowane i budowane budynki mieszkalne mają zapewniać ochronę przed dymem i tlenkiem węgla. Właściciel lub zarządca budynku będzie obowiązany do zapewnienia ochrony przed dymem i tlenkiem węgla poprzez zainstalowanie właściwych czujek i czujników. Obowiązkowa kontrola instalacji gazowej ma zostać poszerzona o sprawdzenie stanu technicznego czujników.

Gdzie zamontować czujniki, by były najbardziej skuteczne?

Czujniki dymu

Bardzo ważną kwestią jest natomiast prawidłowe rozmieszczenie czujek w domu. Jeśli nie stać nas na zamontowanie urządzeń w każdym pokoju, co zapewnia nam maksymalne bezpieczeństwo, pamiętajmy o tym, aby zamieścić je przynajmniej po jednej na każdej kondygnacji budynku.

Najlepiej jeśli zainstalujemy je na korytarzu w okolicach sypialni lub pokoju dziennego.

Przy montażu upewnijmy się, czy dźwięk czujki jest słyszalny w całym domu.

Urządzenie należy zamontować pionowo na suficie, najlepiej w samym centrum pomieszczenia, co gwarantuje wykrycie dymu wydobywającego się z różnych stron.

Zwróćmy uwagę na to, aby nie montować ich w okolicy urządzeń grzewczych, takich jak kuchenki czy grzejniki, koło klimatyzatorów i wentylatorów oraz w łazienkach, gdzie para wodna może wywoływać fałszywe alarmy.

Po zainstalowaniu pamiętajmy, aby cyklicznie sprawdzać ich stan techniczny oraz baterie, które je zasilają, gdyż od tego czy działają poprawnie w dużej mierze zależy nasze zdrowie, a nawet życie.

(Czujki dymu są stosunkowo tanie – zarówno ich zakup, jak i eksploatacja, dlatego może je nabyć praktycznie każdy.)

Czujniki czadu

Detektor tlenku węgla sygnalizuje pojawienie się czadu. Najlepiej, gdy sygnalizacja jest zarówno dźwiękowa, jak i świetlna, a jej uruchomienie powinno być słyszalne przede wszystkim w sypialniach. Wybierajmy tylko te urządzenia, które produkowane są zgodnie z obowiązującą w Unii Europejskiej normą EN 50291:2001

Czujnik tlenku węgla należy umieścić w pobliżu urządzenia, w którym następuje spalanie węgla, czyli np. przy piecyku lub kotle gazowym, kominku, piecu kaflowym, ale w odległości nie mniejszej niż 2 m. Idealnie, gdy taki montaż umożliwia jednoczesne zainstalowanie urządzenia na korytarzu w pobliżu sypialni. Domy piętrowe czy z poddaszem powinny mieć przynajmniej jedno urządzenie na każdej kondygnacji.

Nie należy montować urządzenia w miejscu, gdzie jego działanie może być zakłócane ruchem powietrza, czyli np. przy kratkach wentylacyjnych. Nie powinno być one niczym przesłonięte (zasłonami, meblami) ani znajdować w pozycji płaskiej (np. na blacie).

Detektor powinien zostać zamocowany na wysokości oczu dorosłego człowieka, tak by łatwo było nim sterować, a jednocześnie, by był trudno dostępny dla małych dzieci.

(Tlenek węgla nie posiada smaku, zapachu, barwy, nie szczypie w oczy i nie „dusi w gardle”. Tylko detektor tlenku węgla sygnalizuje pojawienie się czadu.)

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Styczeń 15, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
3
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Michał Odpowiedz 2016-04-21 12:05:57

Ja osobiście mogę polecić firmę CTR PARTNER, u mnie dobrali fachowo cały sprzęt i zamontowali cały asortyment

paulinka Odpowiedz 2016-03-02 15:36:01

U mnie od kilku lat niezmiennie czujniki Kidde - też na szczęście nie alarmowały. Test przeprowadził mąż tuż po zakupie i było ok. Ja mam z 10 letnim sensorem i ma się przypomnieć sygnałem, kiedy jego życie dobiegnie końca. W sumie inwestycja raz na 10 lat a poczucie bezpieczeństwa +10 :)

MichałHubesk Odpowiedz 2015-08-06 09:28:49

Ja mam w domu czujniki przeciwpożarowe firmy Electrosafe, jeszcze (na szczęście) nie miały okazji sie sprawdzić, ale podczas testu zadziałały bezproblemowo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników