Start Arrow Finanse i prawoArrowBudowa i prawoArrow Czy budowa altany wymaga pozwolenia?

Czy budowa altany wymaga pozwolenia?

Altany ogrodowe często są błędnie zaliczane do małej architektury, której obiekty nie wymagają ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia budowy.

Tymczasem altany są obiektami, których budowę należy zgłosić do odpowiedniego organu, a prace można rozpocząć dopiero po upływie 30 dni – terminu, jaki ma urząd na wniesienie ewentualnego sprzeciwu.

Prawo budowlane jasno określa wielkość altany, której budowa może być jedynie zgłoszona. Maksymalna powierzchnia zabudowy wynosi 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.

Inaczej rzecz się ma z budową altanki na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych. Tu powierzchni zabudowy może wynosić do 25 m2 w miastach i do 35 m2 poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich.

Takie altanki mogą również posiadać zadaszony taras, nie większy jednak niż 12 m2. W przypadku dachu dwuspadowego altany ogrodowe nie mogą mieć więcej niż 5 m wysokości, przy innym – 4 m.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz

Data dodania:


październik 5, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

KasiaKas Odpowiedz 2014-09-12 09:51:09

Ja wam polecam inne rozwiązanie, wykorzystanie namiotu (pawilonu) jako altany, chodzi mi o takie: dascompany.pl/namioty-i-szklarnie/namioty-ekspresowe/namiot-ekspresowy-3x6/ Namiot mam od kilku lat i ciągle jest w dobrym stanie ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty