Start Arrow Finanse i prawoArrowBudowa i prawoArrow Czy budowa oczka wodnego przy domu wymaga pozwolenia?

Czy budowa oczka wodnego przy domu wymaga pozwolenia?

Oczko wodne jest prawdziwą ozdobą przydomowych ogrodów. Budowa oczka wodnego w ogrodzie stawia jednak przed nami dwa wyzwania. Jedno natury technicznej, jako że mamy do wyboru wiele sposobów wykonania niecki, drugie – formalnej. Czy oczko wodne wymaga uzyskania pozwolenia na budowę?

Nawet jeśli nasza działka jest sporych rozmiarów, rzadko kiedy przydomowe oczko wodne ma powierzchnię większą niż 30 m2. Jeżeli jest mniejsze niż 30 m2, budowa oczka wodnego wymaga jedynie zgłoszenia do urzędu.W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia, a także dołączyć oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Warto również dołączyć szkic oczka i kopię mapy, na której naniesiona zostanie jego lokalizacja na działce.

Budowa oczka wodnego może się rozpocząć po 30 dniach od daty zgłoszenia, jeżeli organ architektoniczno-budowlany nie wniesie sprzeciwu (działa tu zasada tzw. milczącej zgody).

Jeżeli zdecydujemy się na oczko wodne, którego powierzchnia będzie większa niż 30 m2, potrzebne będzie pozwolenie na budowę.

Wniosek o pozwolenie na budowę składamy w urzędzie, dołączając do niego oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz 4 egzemplarze projektu budowlanego, wykonanego przez uprawnionego architekta.

Budowę oczka możemy rozpocząć po wydaniu decyzji i jej uprawomocnieniu, czyli po 14 dniach od daty wydania. (Uwaga! Artykuł powstał przed zmianą prawa budowlanego – zobacz jakie oczko wodne można budować na podstawie zgłoszenia po nowelizacji z 2015 roku)

Uwaga!

Budowa oczka wodnego bez zgłoszenia czy uzyskania pozwolenia na budowę jest samowolą budowlaną, której legalizacja będzie kosztownym i długotrwałym procesem.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Zdjęcia: Dreamstime

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


maj 19, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: finanse i prawo