Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Czy farba sprawdzi się na ścianie nad blatem kuchennym?

Czy farba sprawdzi się na ścianie nad blatem kuchennym?

Ściana nad blatem kuchennym to miejsce wymagające szczególnej uwagi. Narażona na tłuszcz, zabrudzenia, wodę i parę wodną najczęściej wykańczana jest płytkami ceramicznymi, odpornymi i łatwymi do utrzymania w czystości. Nawet jeśli zdecydujemy się na pomalowanie ścian kuchennych farbą, to zwykle miejsce nad blatem zabezpieczamy glazurą. Czy słusznie?

Słusznie, choć i odpowiednio dobrana farba do kuchni może wystarczająco ochronić newralgiczną część ściany.

Tryskający z patelni tłuszcz i inne plamy, o które w kuchni nie trudno, wymagają, by ścianę można było czyścić bez szkody dla powłoki. Szorowanie ściany na mokro umożliwiają farby dyspersyjne o I klasie wytrzymałości (klasa II zapewnia odporność na zmywanie).

Dyspersyjna farba do kuchni (inna marketingowa nazwa to farba lateksowa lub emulsyjna) najczęściej nadaje ścianie połysk, choć znaleźć można również odporne farby o wykończeniu półmatowym. Ważne, że farba taka umożliwia oddychanie ścian, dzięki czemu powierzchnia jest zabezpieczona przed wilgocią i pleśnią.

Ostatnio, hitem aranżacyjnym stały się farby tablicowe. Warto wiedzieć, że są to również farby dyspersyjne. Pomalowana tablicówką ściana nad blatem może służyć jak podręczny notatnik! Wielokrotnie zmywana, nie traci swoich właściwości.

(Ściana, którą chcemy pomalować, powinna być idealnie przygotowana - na połyskującej powierzchni widać każdy błąd malarza.)

(Przestrzeń między górną a dolną zabudową kuchenną pomalowana tablicówką to świetne miejsce na zapisywanie bieżących spraw do załatwienia czy najnowsze przepisy.)

(Jeżeli obawiamy się, że farba nie zabezpieczy odpowiednio ściany w kuchni, w newralgicznym miejscu nad kuchenką zamontujmy np. szklaną płytę, która nie zburzy aranżacji.)

(Już niewielka listwa zapewni odizolowanie ściany od ognia i zabrudzeń.)

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Zdjęcia: Dreamstime

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


marzec 11, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Co wybrać na ścianę w kuchni? | Chwila oddechu z wypiekami Odpowiedz 2017-04-16 10:06:17

[…] Ściana pokryta farbą / Źródło zdjęcia dom.pl […]

Aleksander Mielcarz Odpowiedz 2014-03-13 16:59:53

Do kuchni nie nic innego tylko używać farb w wersji kuchnia łazienka. Sam się złapałem na tym dopiero jak grzybki mi zaczęły sobie rosnąć pod samiutkim sufitem, wtedy zacząłem szukać rozwiązania problemu aż w końcu jakiś miły doradca w supermarkecie doradził mi wybór Śnieżki Kuchnia Łazienka. Grzybki na razie na powrót się nie pojawiły, mam nadzieję, że będzie tak jeszcze przez wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Promocja

    Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

  • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

  • Lampa wisząca Wire White 3pł.

  • Listwa Snow 3pł. spot czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie