Start Arrow Finanse i prawoArrowBudowa i prawoArrow Czy gmina może cofnąć wydaną decyzję o warunkach zabudowy?

Czy gmina może cofnąć wydaną decyzję o warunkach zabudowy?

Jeżeli nasza działka, na której planujemy budowę domu nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, przed zakupem projektu powinniśmy wystąpić do gminy o wydanie warunków zabudowy.

Wniosek o wydanie warunków zabudowy warto złożyć przed decyzją o tym, jaki dom budować, a nawet przed zakupem gruntu. W decyzji znajdziemy bowiem informacje m.in. o maksymalnej powierzchni zabudowy z ustalonymi odległościami od granicy sąsiednich nieruchomości, gabarytach dom, który można zrealizować, typie zabudowy, kącie nachylenia dachu itp.

Na podstawie wydanej decyzji o warunkach zabudowy możemy zdecydować o zakupie działki i projektu.

(Na podstawie decyzji o warunkach zabudowy, będziemy mogli wybrać już konkretny projekt domu. Wydane warunki są wiążące dla nas, jak i dla architekta, który będzie przeprowadzał obowiązkową adaptację projektu.)

Czy gmina może cofnąć wydaną decyzję o warunkach zabudowy?

Warunki zabudowy są wydawane bezterminowo, jednak przestaną dla nas obowiązywać jeśli przed uzyskaniem przez nas pozwolenia na budowę, gmina rozpocznie proces uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli posiadamy prawomocne pozwolenie na budowę – uchwalają plan gmina musi uwzględnić warunki zabudowy wydane uprzednio dla naszej działki.

Jak wspomniano wyżej, warunki zabudowy dla danego terenu mogą zostać wydane nawet jeśli nie jesteśmy właścicielami działki, co uchroni nas np. przed zakupem terenu, na którym nie wybudujemy wybranego przez nas domu. Taka sytuacja niesie jednak za sobą i niebezpieczeństwo, że inny inwestor uzyska warunki zabudowy na tym samym terenie, a także uzyska pozwolenie na budowę i z oczywistych względów wydane dla nas warunki przestaną obowiązywać.

Gmina może również zawiesić wydanie decyzji

Standardowy czas wydania decyzji wynosi 2 miesiące, jeżeli jednak decyzję trzeba uzgodnić z wieloma innymi instytucjami – każda ma 2 tygodnie na wydanie decyzji – termin może się wydłużyć o kolejne miesiące.

Gmina może jednak zawiesić wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Zawieszenie wydania decyzji może trwać 9 miesięcy, jeżeli w trakcie postępowania okaże się, że gmina szykuje właśnie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (wg nowelizacji ustawy, która obowiązuje od 21 października 2010 r. – wcześniej okres zawieszenia trwał 12 miesięcy).

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Zdjęcia: Dreamstime

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Marzec 7, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty