Start Arrow InstalacjeArrow Czy instalacja solarna będzie skuteczna?

Czy instalacja solarna będzie skuteczna?

Kolektory słoneczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród inwestorów, realizujących energooszczędne projekty domów. Rynek jest jednak wciąż nowy, dlatego często pojawiają się wątpliwości, również i na naszym forum budowlanym.

Często wyjeżdżam służbowo i w związku z tym mam wątpliwości, co do skuteczności instalacji solarnej w moim domu – pisze nasz czytelnik. –  Czy w lecie nie narażę jej na przegrzanie? A jeśli nie będzie długo słońca to czy piec zacznie ogrzewać sam dach? Poproszę o podpowiedź.

Odpowiedzi udziela ekspert z firmy GASPOL:

Dzięki nowoczesnej technologii i materiałom odpornym na ekstremalne warunki, a także wysokiej jakości wykonania, kolektory są odporne na duże różnice temperatur. W ekstremalnych warunkach temperatura absorbera może osiągać nawet 300oC i nie stracić nic na wydajności. Prawidłowo dobrana instalacja solarna, po przegrzaniu powróci do pracy po wychłodzeniu kolektora i zbiornika, bez konieczności ingerencji serwisu.

Nie ma więc powodów do obaw – instalacja  solarna powinna być na takie sytuacje przygotowana. Przy wyjazdach w okresie letnim na dłuższy okres można ustawić regulator pompy cyrkulacyjnej na pracę ciągłą, co zapewni częściowy „zrzut” ciepła z gorącego zbiornika c.w.u.. Regulator solarny nie włączy pompy obiegowej przy temperaturze powyżej 120oC lub przy zbyt wysokiej temperaturze wody w zbiorniku powyżej 90oC mierzonej na dole zbiornika.

Regulator solarny pomoże zabezpieczyć instalację i podczas pochmurnych dni. Kocioł jednofunkcyjny z regulatorem zapewni dogrzewanie c.w.u. w zasobniku poprzez górną wężownicę przy braku energii słonecznej i wyłączonej pompie solarnej, co nie spowoduje „ogrzewania dachu”.

Zestaw solarny tak jak większość instalacji grzewczych pojemnościowych narażony jest na działanie temperatury oraz płynów (płyn solarny, woda) w związku z tym mogą wystąpić awarie charakterystyczne dla tego typu instalacji. Warto, więc planować okresowe przeglądy, podczas których można sprawdzić szczelność, właściwości fizyczne i poziom płynu solarnego a także, jeżeli zajdzie taka potrzeba uzupełnić go.

(Dzięki nowoczesnej technologii i materiałom odpornym na ekstremalne warunki, a także wysokiej jakości wykonania, kolektory są odporne na duże różnice temperatur.)

(Dzięki nowoczesnej technologii i materiałom odpornym na ekstremalne warunki, a także wysokiej jakości wykonania, kolektory są odporne na duże różnice temperatur.)

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Poduszka chmurka awanturka Zippo

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje

Obejrzyj zdjęcia domowników