Start Arrow InstalacjeArrow Czy klimatyzacja może grzać?

Czy klimatyzacja może grzać?

Dobowe wahania temperatury przypominają o nieuchronnie zbliżającej się jesienno-zimowej porze. Choć sezon grzewczy jeszcze na dobre się nie rozpoczął, nasze domy i mieszkania zdążyły już wychłodzić się po upalnym lecie, a wieczorny i poranny chłód coraz bardziej doskwiera domownikom.

Gdy temperatura za oknem spada, również wewnątrz naszych domów i mieszkań robi się chłodniej. Choć w ciągu dnia jest jeszcze dość ciepło i słonecznie, wieczory i poranki stają się coraz zimniejsze. Jeszcze całkiem niedawno o komfort cieplny naszych wnętrz dbały klimatyzatory, które przynosiły ulgę w upalne dni. Okazuje się jednak, że klimatyzator może stać się przydatnym urządzeniem nie tylko latem, ale także wtedy, gdy trzeba dogrzać pomieszczenia jesienią i wczesną zimą.

(W okresie przejściowym potrzebujemy dogrzewać swoje domy i mieszkania.)

Klimatyzator z funkcją grzania

Większość nowoczesnych urządzeń klimatyzacyjnych dostępnych na rynku wyposażonych jest również w funkcję grzania. Oznacza to, że posiadają one dodatkowo pompę ciepła (powietrze-powietrze), za pomocą której można uzyskać efekt odwrotny do chłodzenia, a pomieszczenia ogrzewane są ciepłym powietrzem.

Układ pracy czynnika chłodzącego w klimatyzatorze z funkcją grzania posiada specjalny zawór czterodrożny, który umożliwia odwrócenie transportu energii cieplnej. Pobrana z otoczenia poprzez jednostkę zewnętrzną energia cieplna transferowana jest więc do jednostki wewnętrznej, która następnie ogrzewa pomieszczenie – tłumaczy Agnieszka Fabiś, specjalista ds. klimatyzacji w firmie LARS, producenta klimatyzatorów FUJIAIRE.

Nie tylko komfort cieplny

Funkcja grzewcza klimatyzatorów jest szczególnie przydatna wczesną wiosną oraz jesienią, gdy nie pracuje ogrzewanie centralne, ale także podczas łagodnej zimy. Ważną zaletą takich urządzeń klimatyzacyjnych jest ponadto fakt, że ciepło przez nie wytwarzane jest znacznie tańsze niż ciepło uzyskane przez działanie np. grzejników elektrycznych, akumulacyjnych czy popularnych farelek, które często wykorzystuje się w okresie przejściowym jako dodatkowe źródło ciepła. Dzięki filtrom, w jakie wyposażony jest każdy nowoczesny klimatyzator, ogrzewane wnętrza wypełniają się również oczyszczonym i pozbawionym kurzu powietrzem.

Raczej dogrzewać niż ogrzewać

Wydajność klimatyzatorów z funkcją grzania zależy od temperatury powietrza na zewnątrz. W praktyce oznacza to, że im ta temperatura jest niższa, tym klimatyzatory słabiej grzeją. Należy zatem pamiętać, że urządzenia te pracują najefektywniej zazwyczaj do 0°C lub -5°C.

Jeśli temperatura za oknem spadnie poniżej tego poziomu, wówczas część zewnętrzna klimatyzatora może ulec oblodzeniu i w rezultacie cały system przestanie właściwie spełniać swoją rolę – podkreśla Agnieszka Fabiś. Dlatego też, warto pamiętać o tym, że klimatyzator wyposażony w funkcję grzania nie jest w stanie w pełni zastąpić typowego ogrzewania. Może natomiast stanowić doskonałą alternatywę dla wszelkich dodatkowych źródeł ciepła, które wykorzystujemy w naszych domach
i mieszkaniach w okresach przejściowych – przed uruchomieniem centralnego ogrzewania lub po zakończeniu sezonu grzewczego.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

jan Odpowiedz 2018-03-01 00:12:16

Czy ktoś praktykuje grzanie klimatyzacją? W sumie dobre pytanie w kontekście aktualnych mrozów. Zastanawiam się nad montażem, panowie z klimamika mi doradzili jeden system i zastanawiam się, jak to wygląda w praktyce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa wisząca Wire Kolor 3pł

  • Kinkiet Wire Kolor

  • Lampa stołowa Maja Black

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje