Start Arrow Finanse i prawoArrow Czy mieszkaniec parteru płaci za windę?

Czy mieszkaniec parteru płaci za windę?

Czy mieszkaniec lokalu we wspólnocie, usytuowanego na parterze, musi dokładać się do windy, z której nie korzysta? Tak, jeśli odrębne ustalenia między właścicielami nie wskazują inaczej. Takie ustalenia można jednak zawrzeć jedynie w mniejszych wspólnotach mieszkaniowych.

Obowiązek utrzymania tzw. nieruchomości wspólnej, do której zalicza się m.in. opłatę na antenę zbiorczą czy windę, wynika z ustawy o własności lokali. Nie przewiduje ona możliwości obniżenia opłat za windę dla osób, mieszkających na parterze. W mniejszych wspólnotach mieszkaniowych możemy jednak ustalić odrębne zasady z innymi właścicielami lokali.

Jeżeli jesteśmy członkami małej wspólnoty mieszkaniowej, czyli takiej, która nie liczy więcej niż siedem lokali, mamy większą dowolność w ustalaniu zasad ponoszenia nakładów finansowych na tzw. nieruchomość wspólną. Zwykle właściciele lokali ustalają, że mieszkańcy lokali usytuowanych na parterze ponoszą wyższe koszty związane z utrzymaniem np. piwnic, a mieszkańcy wyższych pięter utrzymują dach oraz windę. (Warto jednak zauważyć, że w małych wspólnotach nie zawsze istnieje konieczność montowania windy!)

Takiej dowolności nie mają już właściciele lokali dużych wspólnot mieszkaniowych. Właściciele partycypują w kosztach utrzymania nieruchomości wspólnej stosownie do posiadanych przez siebie udziałów. Obciążenie można zwiększyć uchwałą właścicieli lokali użytkowych, jeżeli uzasadnia to sposób korzystania z tych lokali. Nie ma jednak w ustawie podstaw do obniżenia udziału w kosztach zarządu nieruchomości wspólnej poniżej udziału właściciela. (Wykonawcą podjętych uchwał jest wybrany przez właścicieli zarząd wspólnoty.)

Udział w nieruchomości wspólnej jest prawem związanym z własnością lokalu i nie możemy go bez ustawowych podstaw zmniejszyć ani zwiększyć.

Należy przede wszystkim pamiętać o tym, że w przypadku kosztów zarządu nieruchomością wspólną płaci się koszty utrzymania elementów będących współwłasnością wszystkich właścicieli lokali, a nie za korzystanie z tych elementów. Opłata za windę uzależniona więc jest od powierzchni danego mieszkania, a ponosić ją muszą wszyscy mieszkańcy, w tym właściciele lokali znajdujących się na parterze lub pierwszym piętrze.

Radca Prawny
Igor Bąkowski

 

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Styczeń 20, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty