Start Arrow WnętrzaArrowPozostałe wnętrzaArrow Czy potrzebna nam garderoba?

Czy potrzebna nam garderoba?

Pewien Japończyk zauważył, że od pewnego czasu znika mu jedzenie z lodówki. Zaniepokojony tym faktem założył kamery monitoringu i odkrył, że w jego domu przebywa nieznana mu kobieta.

garderoba w domu

Wezwana na miejsce policja ustaliła, że intruzem jest bezdomna, która na tymczasowe miejsce pobytu wybrała szafę właściciela, w której mieszkała niemalże rok.

W przestronnych i funkcjonalnych garderobach, które dawno przestały być przywilejem koronowanych głów, ta kobieta mogłaby urządzić sobie zdecydowanie wygodniejsze gniazdko, pod warunkiem, że nie zaglądałaby do niej pani domu. Ta bowiem, w przeciwieństwie do samotnego Japończyka, od razu zauważyłaby, że ktoś korzysta – co tu ukrywać – z jednego z najważniejszych (złośliwi twierdzą, że po kuchni) dla niej pomieszczeń.

W niemalże każdym domu jednorodzinnych znaleźć możemy wydzielone z sypialni bądź zupełnie osobne pomieszczenie, które przeznaczamy na schowek dla odzieży i butów. Jednak to nie wszystko, bo gdy jest wystarczająco obszerne, chowamy tam również latem narty, a zimą sprzęt do nurkowania. Możemy ustawić deskę do prasowania i kosz z wypraną bielizną lub pudełko z ozdobami na choinkę. Warto wydzielić również miejsce na zawieszenie dużego lustra, by swobodnie przymierzać zawieszone kreacje, bez potrzeby wychodzenia do przedpokoju.

projekt garderoby w domu

 

Kiedy projekt garderoby?

O garderobie warto już pomyśleć na etapie projektowania naszego domu. Możemy wtedy zdecydować się na zupełnie oddzielne pomieszczenie, nawet doprojektować je na zewnętrznej ścianie, dzięki czamu uzyskamy dodatkową izolację pomieszczeń przed chłodem.

Jeżeli decydujemy się na jedną garderobę dla wszystkich domowników, musimy pomyśleć o najłatwiejszej komunikacji. Drzwi nie mogą więc wychodzić do sypialni rodziców, by szykująca się do szkoły nastolatka nie wparowała do niej o świcie, gdy ojciec ma na drugą zmianę. Najlepiej usytuować wejście na holu przy wspólnej łazience czy pośrodku drogi do kilku sypialni, by każdy miał do niej swobodny dostęp. Jeżeli natomiast powierzchnia naszego domu pozwala na utworzenie osobnej garderoby dla każdego domownika, najlepiej drzwi zamieścić w sypialni.

Jeżeli na garderobę zdecydujemy się już po przeprowadzce do własnego domu, musimy wydzielić dla niej część istniejącego już pomieszczenia, np. zmniejszyć powierzchnię sypialni. Warto pamiętać, że dobrze urządzona garderoba to doskonały sposób na zagospodarowanie trudnych miejsc w naszym domu, np. pod skosami dachu na poddaszu.

Przy projektowaniu garderoby warto pomyśleć również o odpowiednim oświetleniu. Najlepszym rozwiązaniem będzie dająca dużo światła lampa sufitowa, a także oświetlenie punktowe w kluczowych miejscach – np. przy lustrach.

garderoba, szafa wnekowa

Jakie wymiary garderoby?

Garderoba to zwykle suma wielkości szafy i powierzchni miejsca przed nią, zagospodarowanego na wygodne przeglądanie zawartości. I znów wszystko zależy od tego, czy garderoba przeznaczona będzie dla jednego, kilku czy wszystkich domowników. Warto również pamiętać, że chcemy umieścić w niej rzeczy, które zwykle w normalnych szafach nie stoją: deski do prasowania, walizki itp.

Jeżeli mamy niewielki dom lub mieszkanie, zwróćmy uwagę, że mniejsza garderoba niż ta o szerokości 1,5 metra nie ma racji bytu. Będzie zupełnie niefunkcjonalna i niewygodna w użytkowaniu. Lepiej więc pomyśleć o szafie wnękowej z rozsuwanymi drzwiami.

 

garderoba, pomieszczenie gospodarcze

Zalety i wady garderoby w domu

Zalety oddzielnej garderoby są oczywiste. Ubrania są dobrze poukładane, marynarki i koszule, a także sukienki i bluzki na wieszakach, rzadko kiedy potrzebują ponownego przeprasowania. Buty poustawiane w rzędach są łatwo dostępne i możemy je wyczyścić stojącymi półeczkę niżej akcesoriami. Rura do odkurzacza zgrabnie wetknięta w kąt, karton z bombkami na najwyższej półce. W czasie niespodziewanej wizyty teściowej, niezauważalnie przeniesiemy do garderoby kosz ze zdjętymi z suszarki ubraniami czy schowamy kupiony dla niej na imieniny wełniany sweter.

Ale garderoba ma także wady, choć je również możemy szybko wyeliminować. Po pierwsze zajmuje nam powierzchnię, którą przeznaczyć moglibyśmy na dodatkowy pokój. Poza tym, jeśli nie przemyślimy dobrze jej projektu, ubrania, które luźno poukładane są na półkach, mogą się kurzyć.

Musimy również pamiętać, że garderoba potrzebuje doprowadzenia wentylacji. Idealnym rozwiązaniem jest okno w garderobie, gdy jednak nie ma na nie możliwości, musimy zamontować chociażby kratkę wentylacyjną, by umożliwić właściwą cyrkulację powietrza. Dzięki temu zabezpieczymy pomieszczenie przed rozwojem pleśni i pozbędziemy się uciążliwego zapachu środków przeciwko molom.

 

Koszty garderoby

Urządzając nasz dom, chcielibyśmy, aby wyglądał on dokładnie tak, jak sobie wymarzyliśmy, a ład i porządek utrzymane były w nim jak najdłużej. Zależy nam również na estetyce i funkcjonalności wnętrz. Dlatego też wydajemy mnóstwo pieniędzy na dekoracyjne szafy wolnostojące lub zamawiane na miarę zabudowy wnętrz z przesuwanymi automatycznie drzwiami.

W garderobie – poza pasującymi do pozostałych drzwiami, potrzebujemy półek, półeczek, szafek, wieszaków i szuflad oraz gotowych kartonów, do których powrzucamy niepotrzebne na co dzień drobiazgi. Wszystkie elementy możemy wykonać sami bądź kupić gotowe stelaże. Samodzielne zbicie desek wymagać będzie od nas sprawdzania raz na jakiś czas ich wytrzymałości. Gdy się nam znudzą, a budżet domowy odpocznie od wydatków związanych z budową domu, możemy wymienić je na wysuwane wieszaki na spódnice czy automatycznie otwierane lub przesuwane drzwiczki. Ważne, że nie musimy wydawać na to pieniędzy od razu, by móc się cieszyć wieloma możliwościami naszej garderoby.

 

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

Katarzyna Odpowiedz 2009-05-03 10:41:46

Czy potrzebna nam garderoba? Oczywiście, że tak :) teraz potrzebna jest nie tylko nam - kobietom ale coraz częściej słyszę, że jest to też pomieszczenie potrzebne mężczyznom. Świetny artykuł i genialne zdjęcia. Dobrze, że piszecie kiedy trzeba o garderobie pomyśleć:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Lampa sufitowa JOKER BLACK/GOLD 2xGU10

  • Lampa wisząca Wire Silver 3pł. TK Lighting

  • Lampa wisząca Galaxy 1646

  • Lampa Flexi Szara w kropeczki 5pł.

  • Plafon Vaio 5 Gray

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wnętrza