Start Arrow Budowa domuArrow Czy ta działka jest dla Ciebie?

Czy ta działka jest dla Ciebie?

Zanim kupimy projekt domu, musimy wybrać odpowiednią dla siebie działkę. W bazie ponad 14 tys. gotowych projektów łatwiej znaleźć ten właściwy, niż „pod niego” szukać idealnego gruntu.

Oglądając działki – czy z agentem nieruchomości, czy na własną rękę – powinniśmy zwracać uwagę na wiele istotnych kwestii. To, że jest ona malownicza niekoniecznie oznacza, że będzie można wybudować na niej dom na miarę naszych potrzeb.

O wyborze działki zwykle decyduje cena, kształt oraz usytuowanie. Te dwa ostatnie czynniku często mają decydujący wpływ na konstrukcję przyszłego budynku. Dlatego tak istotne jest poznanie zalet i wad przeglądanych gruntów.

Mała działka – mały kłopot?

Mała działka ma zwykle poniżej 500-600 m2. Trudno więc będzie wybudować na niej dom dla kilkuosobowej rodziny, o wielopokoleniowym składzie nie wspominając. Trzeba się również liczyć z tym, że może zabraknąć miejsca na garaż, pomieszczenie gospodarcze, a za przydomowy ogródek będzie trzeba uznać kilka rabatek.

(Małe domy na małych działkach)

(Małe domy na małych działkach)

Niewielkich rozmiarów teren to także konieczność bliskiego sąsiedztwa i wynikający z tego brak intymności.

Oczywiście mała działka będzie znacznie tańsza od rozległego terenu z kawałkiem lasu. Choć to też nie zawsze. Nawet niewielki kawałek ziemi niedaleko centrum metropolii to koszt znacznie większy niż ten sam metraż na peryferiach.

Zaoszczędzić można na ogrodzeniu terenu albo za większe pieniądze postawić wysoki mur – kosztować będzie tyle, co ogrodzenie większej działki, ale uchroni od wścibskich oczu sąsiadów. Pytanie – czy będzie to wyglądało estetycznie…

Koszt utrzymania i czas poświęcony na sprzątanie czy pielęgnację małej działki stają się jej zaletą. Właściwa aranżacja terenu i przemyślany rozkład wszystkich elementów sprawią, że marzenie o małym, białym domku na małej działce stanie się realne.

Duża działka – duży wysiłek

Zalet dużej działki jest mnóstwo. Na dużej powierzchni można postawić niemalże każdy budynek, a wolny teren dowolnie zaaranżować, czy to na japoński ogród, czy na kort tenisowy, a może nawet na jedno i drugie.

Oddaleni sąsiedzi nie zaglądają nam do okien, a gdy zechcemy się z nimi zaprzyjaźnić – wystarczy zaproszenie na grilla w ogrodzie czy przyjęcie nad basenem.

Budowa małej architektury to nie wszystko, jest tu także możliwość na dodatkowe pomieszczenie czy budynek gospodarczy, oczyszczalnię ścieków, własną studnię czy dwustanowiskowy garaż. Ale… to wszystko kosztuje, i czas, i mnóstwo pieniędzy. Drogi teren, drogie jego ogrodzenie i duża inwestycja we wszystkie elementy zabudowy.

Nie bez znaczenia pozostaje również utrzymanie w porządku na tak rozległym terenie. Warto pomyśleć o częściowym zalesieniu, by nie przejeżdżać kosiarką hektarowych odległości.

Wąska działka – nie tylko dla skaczących w dal lekkoatletów

(Projekty na wąską działkę)

(Projekty na wąską działkę)

Na dużej powierzchni działki nie zawsze jest możliwe wybudowanie domu według dowolnego projektu. Bo cóż z tego, że metry kwadratowe są imponujące, jeśli działka kształtem przypomina długodystansową bieżnię?

Wąska działka, o szerokości poniżej 18 m, jest bardzo trudna do zabudowania. Oczywiście i na nią znajdą się odpowiednie projekty domów, jednak ich wybór nie jest już tak szeroki.

Zobacz – wybieramy dom na wąską działkę

Trudno jest również zaaranżować przestrzeń wokół domu. A raczej, nie wokół, tylko z dwóch jego stron. Ale przy odrobinie wyobraźni lub umiejętnościach architekta krajobrazu, i na wąską działkę znajdzie się sposób.

Narożna działka- uwaga, skrzyżowanie ulic

Działka narożna ma swoje wady, ale posiada także niepozorne zalety. Można wybrać, na której stronie usytuujemy front budynku i wejście do niego. Sąsiadów mamy tylko po dwóch stronach – przemyślany rozkład pomieszczeń pozwoli nam zachować intymność mieszkania.

Działka narożna to także dobry pomysł dla tych, którzy planują otwarcie sklepu np. na parterze budynku. Łatwy dostęp z dwóch ulic sprawi, że częściej będą zatrzymywać się potencjalni klienci.

Ale wzmożony ruch może stać się powodem, dla którego zrezygnujemy z zakupu takiego terenu. Skrzyżowanie, piesi, kierowcy – wszystko w zasięgu naszych okien… i uszu. Warto więc choć jedną stronę „otulić” ogrodzeniem z bluszczu.

Działka kwadratowa – ideał

(Duża kwadratowa działka idealna)

(Duża kwadratowa działka idealna)

Dom jednorodzinny na samym środku działki, oddalony od sąsiadów z każdej strony, teren do zagospodarowania wszystkimi niezbędnymi elementami – to zalety, którym trudno się oprzeć.

Działka kwadratowa nie ma wad! Można ją dowolnie zaaranżować, wybudować dom według dowolnego – zależnego tylko od powierzchni – projektu. Ideał działki, chyba że jest oddalona o setki kilometrów od cywilizacji.

Działka na peryferiach – odizolowanie czy raj?

Działki oddalone od miasta czy skupiska innych gospodarstw często są pozbawione mediów, których wysoki koszt doprowadzenia będziemy musieli ponieść sami. Trzeba wziąć również pod uwagę kłopoty, z którymi zmierzyć będziemy musieli się każdego dnia. Dojazd do pracy, odwiezienie dzieci do szkoły, na zajęcia, wyjścia do kina, teatru czy na imprezy – trudności logistyczne trzeba przewidzieć. Weźmy pod uwagę warunki panujące zimą – kawał drogi przez zasypane pola powodować może notoryczne spóźnienia.

Ale działka daleko od cywilizacji, może stać się rajskim miejscem dla artystów, pracujących w domowym zaciszu czy ludzi zmęczonych miejskim gwarem. Cisza, spokój, samotność… i odludzie przyciągające złodziei…

Działka w lesie

Ciszę i spokój może nam dać również dom w lesie, pod warunkiem, że będzie prawna możliwość jego wybudowania. Na wycięcie drzew też musimy mieć zgodę, a niektóre skutecznie mogą blokować nam dostęp do słońca.

Zobacz – pokrycie dachu domu pod lasem

Z drugiej jednak strony chronią one przed wiatrem, tworzą zdrowy klimat i dają cień w letnie południa. Śpiew ptaków i szum liści koją nerwy, ale te ostatnie mogą również powodować niemały kłopot. Jesienne dni spędzane na grabieniu, mieleniu, wywożeniu opadłych liści to normalka dla „leśnych ludzi”.

Ceny działek – decyzja ostateczna

Działka usytuowana w dobrej lokalizacji, z dostępem do mediów, niedaleko punktów usługowych, szkół, przedszkoli, szpitali, o odpowiednim metrażu i wygodnym kształcie… może kosztować więcej niż postawiony na niej dom. Tania działka, kupiona okazjonalnie,  może wymagać sporo wysiłku przed budową i problemy logistyczne po budowie.

Warto zatem rozważyć wszystkie walory i wady wybranego terenu. Przewidywalność i rozwaga pomogą nam w wyborze działki pod nasz przyszły, wymarzony dom.

Autor: Redakcja

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz

Data dodania:


Luty 1, 2010
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Lampa wisząca BACKAZ PREMIUM White 5pł.

  • Lampa wisząca ALANYA Gray

  • Kinkiet EMMA PINK

  • Lampa wisząca Galaxy 1643

  • Lampa stojąca VIRGO Grey II

  • Kinkiet ALANYA White

  • Nowoczesny plafon LED z pilotem Melos DL-F37T

  • Lampa Biurkowa Diamond Black

Obejrzyj zdjęcia domowników