Start Arrow Budowa domuArrow Czy warto budować z betonu komórkowego?

Czy warto budować z betonu komórkowego?

W wielu gotowych projektach domów architekci sugerują technologię budowy opartą na betonie komórkowym. Jakie są zalety tego materiału? Dlaczego materiał ten staje się coraz bardziej popularny na naszym rynku?

(Beton komórkowy jest doceniany przez wykonawców, wskazujących na jego istotne zalety.)

(Beton komórkowy jest doceniany przez wykonawców, wskazujących na jego istotne zalety, fot.Solbet.)

Budowa, remont, rozbudowa

Bloczki i płyty z betonu komórkowego można używać do budowania nowych domów, murując z nich ściany zewnętrzne, wewnętrzne konstrukcyjne (nośne) i działowe. Są także doskonałym materiałem dla tych, którzy dom rozbudowują lub remontują. Ich niewielka masa umożliwia zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie jest możliwe użycie innych materiałów, z powodu tego , że zbyt słaba konstrukcja istniejącego budynku mogłaby nie utrzymać ich ciężaru. Niewielka masa bloczków to ułatwienie dla budowniczych, którzy nie muszą używać wiele siły podczas obróbki. Łatwość i prostota cięcia (można to robić ręcznie za pomocą piły) pozwala wyczarować z bloczków betonu komórkowego niemalże dowolny kształt każdej ściany, otworu okiennego, obudowy wanny, murowanych szafek kuchennych lub regałów.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Niewielka masa i stosunkowo duże wymiary elementów pozwalają budować szybciej niż w innych technologiach. Na metr kwadratowy ściany z betonu komórkowego potrzeba 7 bloczków, podczas gdy na metr kwadratowy ściany z ceramiki użyjemy aż 16 pustaków.

Trwały dom na wiele lat

Ponad stuletnia historia betonu komórkowgo na świecie (w tym ponad 50-letnia w Polsce) potwierdza, że budynki wymurowane z tego materiału są wyjątkowo trwałe. Badania udowadniają, że parametry technologiczne betonu komórkowego nie pogarszają się z biegiem lat. Wilgotność stabilizuje się na poziomie 3%, co potwierdza bardzo dobre właściwości cieplne materiału. Również badania z terenów popowodziowych potwierdziły, że beton komórkowy nie traci parametrów wytrzymałościowych, a ściany szybko wysychają.

Zdrowy dom

Istotną zaletą jest to, że beton komórkowy to materiał ekologiczny, zarówno w produkcji, jak i w użytkowaniu. Produkowany jest z naturalnych surowców – wody, piasku i wapienia. Jako środek spulchniający wykorzystuje się proszek aluminiowy, powodujący powstawanie w bloczkach milionów porów wypełnionych powietrzem. Ponadto poziom ich promieniotwórczości jest znacznie niższy w porównaniu z innymi materiałami budowlanymi.

Dzięki porowatości, beton komórkowy jest w stanie wchłonąć nadmiar wilgoci z pomieszczenia i oddać ją, gdy powietrze stanie się zbyt suche. Jednocześnie – dzięki dużej bezwładności cieplnej – pozwala utrzymywać stałą temperaturę wewnątrz pomieszczenia nawet przy jej dużych wahaniach na zewnątrz.

Autor: Tomasz Rybarczyk, SOLBET Sp. z o.o.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

jojo Odpowiedz 2011-11-26 08:39:39

Istotną zaletą jest to, że beton komórkowy to materiał ekologiczny, zarówno w produkcji, jak i w użytkowaniu..... ciekawe, Dzięki porowatości, beton komórkowy jest w stanie wchłonąć nadmiar wilgoci z pomieszczenia i oddać ją, gdy powietrze stanie się zbyt suche... a co nie oddaje wilgoci??? mieszacie ludziom w glowach tymi madrosciami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Lampa stołowa mini-trójnóg Czar lawendy

  • Nowoczesny Plafon Kantoor White

  • Plafon Harmony Black

  • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

  • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

  • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

  • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu