Start Arrow InstalacjeArrowDomy InteligentneArrow Czy warto mieć inteligentny dom?

Czy warto mieć inteligentny dom?

Co to jest właściwie inteligentny dom i jak kształtują się oszczędności wynikające z zastosowania systemu EIB ?

Naszemu czytelnikowi odpowiada mgr inż. Michał Czuryszkiewicz, ekspert z firmy Realbud Sp. z o.o.:

Jeśli budynek jest wyposażony w systemy: alarmowy, klimatyzacji, ogrzewania, wentylacji, sterowania oświetleniem, roletami, żaluzjami, markizami to nie znaczy, że jest inteligentny. Inteligencja budynku polega na tym, iż wymienione systemy są zintegrowane, tzn. każdy system dysponuje informacją o każdej zmianie stanu innego systemu. Na przykład, jeżeli czujka dymu wykryje w budynku pożar to nie tylko włączy się alarm, ale również zostanie wysłany sygnał do systemu klimatyzacji i wentylacji. Ten zachowując się inteligentnie zapobiega rozprzestrzenianiu się pożaru poprzez wytworzenie podciśnienia w pomieszczeniach nim objętych. Inny przykład: gdy mamy opuszczone markizy i otwarte okna dachowe a czujnik wiatru wykryje, iż jest on zbyt silny – informacja ta dotrze do systemu sterowania markizami i oknami, które zostaną automatycznie zamknięte.

Jeśli chodzi o oszczędności, to np. poprzez wyłączanie światła zależnie od pory dnia lub poziomu oświetlenia zewnętrznego można zaoszczędzić często do 50% zużywanej dotychczas energii. W ten sposób ulega podwojeniu czas eksploatacji opraw oświetleniowych i źródeł światła, co daje znaczną dodatkową oszczędność w nakładach na konserwację. Duże oszczędności energii można również uzyskać przez sterowanie ogrzewaniem w poszczególnych pomieszczeniach. Dzięki temu uwzględniamy nie tylko obniżenie kosztów, ale i indywidualne potrzeby użytkowników. Bierzemy pod uwagę funkcje pomieszczeń i czas ich wykorzystania. Innej temperatury wymagamy w pokoju dziecięcym, a innej w kuchni lub łazience.

Niektóre pokoje takie jak sypialnia, gabinet czy salon wykorzystywane są tylko w określonych porach dnia. Nie ma więc potrzeby utrzymywania w nich jednolitej temperatury przez całą dobę. W typowej instalacji powstają więc straty energii wynikające ze zbędnego ogrzewania pomieszczeń. Wyeliminowanie tych strat pozwala zaoszczędzić ponad 30% wydatków na energię cieplną. Są to tylko dwa elementy oszczędności spośród wielu, jakie daje nam instalacja inteligentna.

inteligentny dom

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty