Start Arrow Budowa domuArrowIzolacjeArrow Czy warto ocieplać?

Czy warto ocieplać?

dreamstimesmall_1135351_2.jpgPolacy zużywają trzy razy więcej energii niż kraje leżące w podobnej strefie klimatycznej.

A jak wynika z raportu firmy Rockwool „Polacy o oszczędzaniu energii” tylko 4 na 100 Polaków wie, że aż 70% energii zużywanej w domu przypada na jego ogrzewanie. Przyczyną straty ciepła jest przede wszystkim nieszczelność stolarki i ścian zewnętrznych, szczególnie w budynkach powstałych przed 1998 rokiem. Budowano je z materiałów o niskim stopniu termoizolacyjności, zatem są drogie w eksploatacji, przez co ich wartość rynkowa maleje.

Dlatego też warto jest zmodernizować istniejące budynki i wziąć pod uwagę ocieplanie ścian budując nowe.

Wybierając technologię budowy naszego domu musimy wziąć pod uwagę wiele parametrów i właściwości ścian zewnętrznych. Muszą ograniczać przenoszenie hałasu z zewnątrz, sprzyjać wysychaniu mokrych tynków, być wytrzymałe i ognioodporne, a także powinny magazynować ciepło i w końcu charakteryzować się izolacyjnością cieplną zgodną z obowiązującymi przepisami.

Warto wiedzieć, że według norm współczynnik przenikania ciepła wynosi:

 • 0,3 W/(mkw.K) dla ściany dwu– lub trójwarstwowej

 • 0,5 W/(mkw.K) dla ściany jednowarstwowej

Aby materiały, których używamy do budowy domu, spełniały te wymogi, wybierając je powinniśmy kierować się kilkom zasadami. Najważniejsza z nich to wiarygodność produktów. Decydujmy się jedynie nas te materiały budowlane, które posiadają wymagane przez polskie prawo dokumenty. Otrzymują je jedynie te materiały, które przeszły szereg wnikliwych badań, testów i kontroli.

Nie kupujmy towarów, które nie posiadają znaku budowlanego „B” lub znaku europejskiego CE, a także które nie udostępniają (bo nie posiadają!) certyfikatów, aprobat technicznych, atestów higienicznych. Dokumenty te są okazywane na życzenie klienta, więc nie miejmy obiekcji w zwróceniu się one, jeśli producent nie zamieścił ich np. na swojej stronie internetowej.

Również czas, jaki przeznaczymy na ocieplenie elewacji nie jest bez znaczenia. Na ocieplenie budynku negatywnie wpływa pośpiech, dlatego już teraz radzimy podjąć ten temat,  nie zostawiać go na jesienne miesiące tuż przed zimą, która – jak co roku drogowców – i nas może zaskoczyć. Byle jakie wykonanie w pośpiechu sprawi, że w przyszłym roku wydamy kolejne pieniądze, tym razem na poprawki.

Ważna jest również firma, z której usług korzystamy. Choć materiały ociepleniowe nie zmieniają się od lat, technika ich montażu wraz z rozwojem techniki i zdobytymi doświadczeniami uległa wyraźnemu udoskonaleniu. Dlatego zwróćmy uwagę czy nasza ekipa „idzie z duchem czasu”, obejrzyjmy jej prace, przemyślmy jej propozycję. Jeśli sugeruje rozwiązania składające przypadkowe elementy od różnych producentów, powołując się na oszczędności, to możemy mieć podejrzenia, że starają się nam „wcisnąć” zalegający towar u zaprzyjaźnionego producenta. Profesjonalna firma wie bowiem, że „składaki” nie tylko dają nieprzewidziane efekty, ale również pozbywają nas okresowej gwarancji na materiał i wykonanie.

Materiał wysokiej jakości składający się na kompletny system ocieplania da nam na długie lata poczucie ciepła, bezpieczeństwa oraz odczuwalne oszczędności. Ponadto wybierając z szerokiej oferty materiałów dostępnych na rynku, możemy zdecydować o typie, fakturze i kolorze naszego domu. Czystego i trwałego domu.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

meblolandnet-pl Odpowiedz 2012-09-20 08:35:50

warto ocieplać! to podstawa w oszczędzaniu w budżecie domowym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Lampa wisząca Geometrix Cyjan

 • Lampa wisząca VIMINI 2 NATURAL WOOD 1xE27

 • Promocja

  Plafon Various Szaro-grafitowo-czarny Kolor apl...

 • Lampa sufitowa Mona Gold 5pł + gratis żarówki

 • Plafon LED CLEO DR375 DĄB 3000K

 • Lampa wisząca drewniana - Ufo Big (65cm/25cm)

 • Lampa wisząca Katia Granatowo-Srebrno-Granatow...