Start Arrow Budowa domuArrow Czy warto zainwestować w budowę domu energooszczędnego?

Czy warto zainwestować w budowę domu energooszczędnego?

Projekty domów energooszczędnych charakteryzują się podwyższonymi parametrami izolacyjnymi, zmniejszającymi zapotrzebowanie domu na ciepło. Uwzględnione są w nich ponadto alternatywne instalacje, oparte na odnawialnych źródłach energii. Wraz z prostą konstrukcją, niwelującą ryzyko nieszczelności wszystko to składa się na doskonałą inwestycję, której koszt budowy zwróci się inwestorom w trakcie użytkowania. Domy energooszczędne to ekologiczna przyszłość budownictwa.

Projekt domu FA Blanka CE (DOM GC6-12)

Projekt domu FA Blanka CE (DOM GC6-12)

Dom energooszczędny to inwestycja, która pozwala na oszczędzanie energii, dzięki czemu koszty realizacji takiego projektu po pewnym czasie się zwracają. Różnorodność projektów sprawia, że dom energooszczędny będzie nie tylko tańszy w utrzymaniu, ale też funkcjonalny. Innowacyjne rozwiązania wykorzystywane przy budowie zyskują na popularności. Projekty domów Energooszczędnych to przyszłość budownictwa jednorodzinnego, to standard, które wyznacza nam Unia Europejska. Dlaczego warto zdecydować się na dom, który jest przyszłością budownictwa?

Czym charakteryzuje się dom energooszczędny?

Przepisy prawa definiują, czym jest dom energooszczędny. Zapotrzebowanie na energię domu tradycyjnego wynosi powyżej 70 kWh/m² w skali roku. Dom energooszczędny to budynek, któremu wystarczy 30–70 kWh/m² energii w skali roku. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii, takich jak pozyskiwanie ciepła z odnawialnych źródeł energii. Dzięki kolektorom słonecznym, pompom ciepła czy kominkowi z płaszczem wodnym straty i zapotrzebowanie na energię ograniczane są do minimum. Wykorzystanie tych rozwiązań pozwala oszczędzić na ogrzewaniu wody i domu oraz na energii elektrycznej potrzebnej do oświetlenia pomieszczeń czy zasilenia urządzeń domowych.

Projekt domu FA Benedykt II CE (DOM GC6-11)

Projekt domu FA Benedykt II CE (DOM GC6-11)

Oprócz zastosowania innowacyjnych technologii ważna jest także konstrukcja domu. Jego forma powinna być prosta i kompaktowa, o nieskomplikowanym dachu. Na rzecz idealnej bryły można zrezygnować z balkonów i tarasów, które często komplikują konstrukcję.

Przy stawianiu budynku brane są pod uwagę strony świata, tak by strefa wejściowa, w której znajdują się pomieszczenia z małą liczbą okien, były skierowane na północ. Natomiast kuchnia, salon i pokoje z dużą liczbą okien powinny być usytuowane na południe. Dzięki temu dom jest dobrze nasłoneczniony i nie traci cennego ciepła. Montowane są także systemy wentylacyjne, odzyskujące ciepło. Poza tym do budowy wykorzystuje się energooszczędne materiały, gwarantujące dobrą izolację.

Projekt domu FA Lenka CE (DOM GC6-19)

Projekt domu FA Lenka CE (DOM GC6-19)

Dlaczego warto zainwestować w budowę domu energooszczędnego?

Koszt budowy domu energooszczędnego jest co prawda wyższy niż w przypadku standardowej budowli, ale kolejne lata użytkowania budynku zakładają zwrot poniesionych wydatków. Większe nakłady finansowe są związane z innowacyjnymi metodami budowy, czyli zastosowaniem droższej wentylacji czy grubszej izolacji w przegrodach zewnętrznych. Znaczącą rolę odgrywają także okna, które muszą być przeznaczone specjalnie do budynku energooszczędnego.

Projekt domu FA Agis Multi-Comfort CE (DOM GC5-10)

Projekt domu FA Agis Multi-Comfort CE (DOM GC5-10)

Koszty budowy domu energooszczędnego są jednak wynagradzane przez jego zalety:

  • jednakowa temperatura w pomieszczeniach przez cały rok,
  • blokowanie hałasu z zewnątrz dzięki grubszej warstwie izolacji,
  • wygoda i funkcjonalność,
  • koszty utrzymania o wiele niższe niż w przypadku domu standardowego,
  • uniezależnienie od dostaw energii dzięki własnym systemom pozyskiwania prądu (np. panelom słonecznym),
  • zróżnicowane wielkości budynków (możliwość dostosowania projektu domu do własnych potrzeb).

Dodatkową korzyścią domu energooszczędnego jest zminimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko poprzez np. ograniczenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery czy poprawę efektywności energetycznej.

Projekt domuu FA Milan CE (DOM GC4-70)

Projekt domuu FA Milan CE (DOM GC4-70)

Materiał przygotowany we współpracy z architektami z pracowni Dobre Domy.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Grudzień 2, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu

Obejrzyj zdjęcia domowników