Start Arrow WnętrzaArrowPokój dziennyArrow Czy warto zatrudnić architekta wnętrz?

Czy warto zatrudnić architekta wnętrz?

Na naszym forum internetowym trawa dyskusja na temat tego, czy warto zatrudnić architekta wnętrz. Zdania są podzielone. Wielu z nas ma przecież zmysł estetyczny i samodzielnie, wg własnego pomysłu może sprostać zadaniu i mieć z tego w dodatku nie małą satysfakcję. Ale czy to wystarczy? Sprawdziliśmy, co na ten temat ma do powiedzenia fachowiec, reprezentujący Wid Studio – biuro projektujące wnętrza.

Architekt wnętrz to w Polsce wciąż zawód bardzo młody i niedojrzały. Do niedawna tylko niewielu Polaków mogło sobie pozwolić na luksus wynajęcia projektanta do zaplanowania wystroju wnętrza. Ze względu na mały popyt nie było również wiele biur projektowych, ukierunkowanych na architekturę wnętrz. Rynek wnętrzarski w Polsce istniał wyłącznie w Warszawie, na prowincji była to usługa nieznana. Obecnie sytuacja zaczyna się zmieniać. Wynika to po części z boomu budowlanego, trwającego od kilku lat, po części zaś z rosnących wymagań coraz liczniejszej klasy średniej, która zaczyna odczuwać potrzebę nie tylko posiadania domu czy mieszkania, ale również estetyki i funkcjonalności, którymi ich rezydencja powinna się cechować.

(fot. WiD Studio)

(Projekt wnętrza, fot. WiD Studio)

Tymczasem stworzenie wnętrza, które jest jednocześnie funkcjonalne, wygodne i eleganckie, a także dopasowane do indywidualnego gustu właściciela, nie jest rzeczą łatwą. Na rynku istnieje ogromny wybór wszelakich materiałów wykończeniowych, a ilość elementów, które trzeba ze sobą zestawić, jest olbrzymia: podłogi, meble, kolor ścian i sposób ich wykończenia, ceramika i armatura sanitarna, sufity, oświetlenie i wiele, wiele innych. Nic dziwnego, że przeciętny człowiek gubi się w natłoku wszystkich decyzji, które trzeba podjąć, by wyposażyć swoje mieszkanie. Nic też dziwnego, że często podejmuje decyzje błędne.

Tymczasem wystarczy podjąć na samym początku jedną, za to słuszną decyzję: zatrudnić specjalistę, który o to wszystko będzie się troszczył. To on pomoże nam zdecydować, które elementy wykończeniowe ze sobą zestawić; on, z racji swojego zawodu, ma o wiele większą wiedzę na temat funkcjonalności i estetyki wnętrz, materiałów wykończeniowych i sposobu ich zestawienia. Pieniądze wydane na projekt wnętrza szybko się zwrócą dzięki uniknięciu błędów, które popełnia się, próbując wszystko zrobić samemu. Ile razy do architektów zgłaszają się osoby, które przeszacowały swoje siły i próbowały samodzielnie zaprojektować swoje mieszkanie, a dopiero kiedy efekt zupełnie ich nie zadowalał, udały się do specjalisty. Często poprawienie już istniejących błędów kosztuje więcej, niż sam projekt.

(Projekt wnętrza, fot. WiD Studio)

(Projekt wnętrza, fot. WiD Studio)

Oczywiście, należy aktywnie uczestniczyć w procesie projektowym, bo w końcu wnętrze musi odpowiadać indywidualnym gustom właściciela,nie projektanta. Pomoc architekta wnętrz pozwala jednak nie przejmować się wieloma kwestiami technicznymi; ustrzeże on również przed błędnym zestawieniem elementów wykończeniowych i pomoże wybrać takie meble i wyposażenie, by wnętrze posiadało swój charakter, zachowując należytą funkcjonalność. Pomijając korzyści związane z pozbyciem się wielu kłopotów i trudności, zatrudnienie architekta wnętrz daje nam pewność, że nasze mieszkanie będzie się wyróżniać stylem i estetyką, pozwalając cieszyć się nim przez długie lata.

Autor: WiD Studio

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

Grzego Odpowiedz 2015-12-03 16:35:33

Moim zdaniem na pewno warto. Jeśli tylko można sobie na to pozwolić, to jak najbardziej polecam. Sam korzystałem w zeszłym roku z usług biura projektowego Living Box i dzięki temu mój salon jest dopracowany w każdym szczególe. Sam na pewno tak dobrze bym o wszystkim nie pomyślał, choć jestem perfekcjonistą. ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Lampa wisząca welurowa Bing 2pł. Butelkowa Zi...

 • Coco lampa wisząca czarna-złoty mat

 • Plafon Various Biało-kremowo-beżowy Kolor apl...

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Plafon Vaio 3 White

 • Promocja

  Lampa wisząca Awena czarna

 • Lampa sufitowa DEZE K-3620 czarny