Start Arrow Finanse i prawoArrowBudowa i prawoArrow Czy wymiana okien wymaga zgłoszenia?

Czy wymiana okien wymaga zgłoszenia?

Prace remontowe, zgodne z definicją remontu podaną w ustawie Prawo budowlane, wymagają uprzedniego zgłoszenia do właściwego urzędu. Czy dotyczy to jednak wymiany stolarki okiennej lub drzwiowej?

Zgodnie z ustawą Prawo Budowlane, remont to wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym. Ustawa nie definiuje „bieżącej konserwacji” – możemy jednak przyjąć, że bieżąca konserwacja to drobne czynności wykonywane na obiektach budowlanych, których celem jest zmniejszenie szybkości zużycia obiektu budowlanego lub jego elementów oraz zapewnienie możliwości ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem.

O ile bieżąca konserwacja nie wymaga przeprowadzenia żadnych formalności, o tyle remont należy zgłosić do właściwego urzędu i dopiero po 30 dniach od zgłoszenia przystąpić do prac remontowych (jeśli urząd nie wniesie sprzeciwu).

Wymiana okien – zgłoszenie czy bez?

Zgodnie ze stanowiskiem Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego wymiana okien lub drzwi nie stanowi robót budowlanych (które wymagają uzyskania pozwolenia na budowę) ani też prac remontowych (które wymagają zgłoszenia. GINB zaznacza, że te czynności należy rozpatrywać jako zwykłe użytkowanie rzeczy wynikające z prawa własności.
Zatem wymiana okien nie wymaga zgłoszenia.

(Wymiana okien nie wymaga zgłoszenia, ale spółdzielca powinien uzyskać zgodę zarządcy budynku. Bez formalności wymienić stolarkę może właściciel domu jednorodzinnego.)

Uwaga!

Zgłoszenie nie będzie potrzebne tylko w sytuacji, gdy wymiana okien lub drzwi nie wiąże się z ingerencją w budynek, polegającą np. na zmianie kształtu lub wielkości otworów okiennych i drzwiowych, zabudowanie otworów itp. W przeciwnym razie prace te stają się przebudową, zmieniającą parametry użytkowe lub techniczne budynku, a zgodnie z Prawem budowlanym przebudowa wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Maj 6, 2013
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Dom.pl Odpowiedz 2013-07-22 05:49:23

A wymiana klamki w oknie wymaga zgłoszenia? - skąd takie durne pytania? Albo wymiana dachówki,która pękła? ;)

Zgłoszenie robót - remont zgodny z prawem | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-05-07 00:44:48

[...] Czy wymiana okien wymaga zgłoszenia? Prace remontowe, zgodne z definicją remontu podaną w ustawie Prawo budowlane, wymagają... więcej [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty