Start Arrow Finanse i prawoArrowKredyty i walutyArrow Czym jest rekomendacja S?

Czym jest rekomendacja S?

Rekomendacja S to dokument przygotowany przez Komisję Nadzoru Bankowego i obowiązujący od 1 lipca 2006.

Zgodnie z wytycznymi KNB banki powinny przyszłym kredytobiorcom w pierwszej kolejności proponować kredytu złotówkowe oraz zaostrzyć procedury obliczania zdolności kredytowej dla osób chcących zadłużyć się w walucie obcej.

Oto kilka z najważniejszych wytycznych tego dokumentu:

  • Osoba, decydująca się na zaciągnięcie kredytu walutowego, musi posiadać zdolność kredytową pozwalającą na zaciągnięcie kredytu o wartości 120% analogicznego kredytu złotówkowego.

  • Bank przedstawiając ofertę kredytową, zobowiązany jest do zaoferowania w pierwszej kolejności kredytu złotówkowego. Oferta kredytów walutowych powinna zostać przedstawiona na życzenie klienta.

  • Osoby chcące zaciągnąć kredyt w walucie obcej muszą zostać poinformowane o związanym z tym ryzyku walutowym, oraz ryzyku stóp procentowych (w przypadku kredytów opartych o zmienną stopę procentową).

  • Pracownik lub przedstawiciel banku ma obowiązek przedstawić przyszłemu kredytobiorcy symulacje, pokazujące jak na ratę kredytu mogą wpływać zmiany kursu walut, oraz zmiany stóp procentowych (w przypadku kredytów opartych o zmienną stopę procentową).

  • Bank przynajmniej raz w roku ma obowiązek weryfikacji wartości nieruchomości.

Wytyczne KNB zawarte w Rekomendacji S nie regulują kwestii związanych z procedurą ustalania przez banki oprocentowania kredytów walutowych, oraz nie wprowadzają ograniczeń dotyczących minimalnego wkładu własnego wnoszonego przez kredytobiorców.

W celu dokładnego zapoznania się z wytycznymi Rekomendacji S zapraszamy do zapoznania się z jej treścią.

Przemysław Mudel

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


wrzesień 17, 2007
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty