Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Czym kleić klinkier na tarasie i schodach?

Czym kleić klinkier na tarasie i schodach?

Chciałbym mieć płytki klinkierowe na podłodze w części salonu z przejściem na taras. Jakich zapraw klejowych użyć?

Odpowiada ekspert z firmy KLINKIER PRZYSUCHA:

Do przyklejania wyrobów klinkierowych produkowanych metodą ciągnioną należy używać kleje i zaprawy do tego celu przeznaczone, w odpowiednim rodzaju:

  • zwykłe do klejenia wewnątrz pomieszczeń,
  • mrozoodporne do klejenia na zewnątrz budynków

klinkier na schodachZalecamy stosowanie zapraw klejowych elastycznych, odpornych na naprężenia powstające na skutek zmian temperatury. W szczególności dotyczy to okładzin schodów i tarasów.

Przed klejenie podłoże powinno być oczyszczone z warstw nienośnych i obniżających przyczepność oraz zagruntowane emulsją gruntującą. W przypadku konieczności wykonania wyrównania podłoża oraz wyprofilowania odpowiedniego spadku powierzchni należy zastosować przeznaczone do tego celu szpachle lub zaprawy.

Zaprawa klejowa musi znajdować się pod całą powierzchnią okładziny. Celem zapewnienia pełnego przylegania okładziny do podłoża zaleca się naniesienie zaprawy klejowej zarówno na podłoże jak i spód okładziny.

Przy klejeniu wyrobów na tarasach, balkonach, schodach itp. należy wykonać właściwe uszczelnienie podłoża. Uszczelnienie warto wyprowadzać również na ścianę na wysokość zastosowanego cokołu. Miejsce styku ściana-podłoże można dodatkowo uszczelniać taśmą do tego przeznaczoną. Uszczelnienie powinno zabezpieczać przed wnikaniem wody do warstw pod okładziną klinkierową oraz zapobiegać przed osłabianiem siły wiązania okładziny z podłożem i zabezpieczać okładzinę przed zaciąganiem wody od spodu wykładziny.

Okładziny należy układać w jednym kierunku, zgodnie z liniami ciągnienia znajdującymi się na wewnętrznej stronie wyrobów.

Przy dużych powierzchniach konieczne jest wykonanie dylatacji co 2-5 m. Szerokość szczelni dylatacyjnej powinna wynosić ok. 10 mm. Szczeliny dylatacyjne należy wypełniać fugą elastyczną (np. silikonową).

Okładziny na powierzchniach poziomych narażonych na działanie opadów atmosferycznych powinny być układane ze spadkiem umożliwiającym swobodny spływ wody – min. 2% spadku.

Spoinowanie (fugowanie) należy wykonać zgodnie z zaleceniami producenta fugi. Polecamy stosowanie cementowych fug elastycznych odpornych na naprężenia wywołane zmianami temperatury. W narożach natomiast konieczne jest stosowanie fugi z materiałów trwale elastycznych. Zalecamy stosowanie fugi o szerokości 5-10 mm.

Przy układaniu kształtek wielopłaszczyznowych i profili schodowych należy bezwzględnie stosować niewypełnioną klejem i fugą przerwę pod noskiem kształtki.

Wszelkie materiały pomocnicze, tj. grunty, kleje, fugi, spoiny elastyczne, uszczelnienia itp. konieczne do prawidłowego klejenia okładzin klinkierowych, należy stosować zgodnie z zaleceniami producentów tych materiałów.

Klejenia wykładzin klinkierowych powinien dokonać fachowiec, który podejmie decyzję co do ułożenia okładziny i zastosowania materiałów pomocniczych w zależności od warunków występujących w miejscu klejenia.

Przykładowy sposób układania okładzin

okladziny 1 okladziny 3 okladziny 2

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
4
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Marrek Odpowiedz 2016-11-28 09:36:54

Nie jestem super majsterkowiczem, to wolę dopytać :p Także bez ciśnienia :D To teraz napiszcie mi jeszcze nazwę tego pianokleju.

ŁukaszN2 Odpowiedz 2016-11-23 10:04:42

@Marrek: nie, pianokleje to nie pianki montażowe! Tu masz klej, który ma formę delikatnej piany, ale ona się nie rozrasta. Pozwala po prostu na docieranie do nierówności na klejonej powierzchni, dzięki czemu nie musisz bawić się w dokładne polerowanie czy gruntowanie.

Marrek Odpowiedz 2016-11-21 10:17:07

@Stefan: A czy ten pianoklej nie zadziała, jak pianka montażowa?

Stefan Odpowiedz 2016-11-17 14:59:24

Klinkier najlepiej zamontować przy użyciu pianokleju. Wszystko będzie się ładnie trzymać, aplikacja jest znacznie wygodniejsza niż kleju gipsowego. Robota idzie raz, dwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Oprawa stołowa BALANZA

  • Pojedyncza lampa wisząca Trick Black

  • Lampa wisząca Wire Black 5pł.