Start Arrow Budowa domuArrow Czym malujemy tynk na elewacji?

Czym malujemy tynk na elewacji?

Elewacja domu musi wyglądać czysto i atrakcyjnie. To w końcu wizytówka naszego domu. Dlatego powinniśmy wybrać właściwie nie tylko rodzaj tynku, ale również farbę, którą go pokryjemy.

Jaka powinna być farba elewacyjna?

Farbę powinniśmy dobrać ze względu na typ elewacji, rodzaj podłoża oraz jej stan, jeżeli odnawiamy fasadę. Trzeba wziąć pod uwagę również lokalizację domu i warunki atmosferyczne. Farba nie powinna blaknąć, a w przypadku zakurzenia, nie powinno być problemu z jej umyciem.

Nie ma farb zupełnie odpornych na brud, ale są takie, do których się nie przyczepia. Powłoka hydrofobowa ma właściwości samoczyszczące: brud nie wnika w ścianę, tylko na niej osiada, dzięki czemu wystarczy go zmyć wodą.

 • Farby akrylowe (dyspersyjne)

Farby dyspersyjne służą do malowania zarówno elewacji, jak i wnętrz. Zawierają one jako spoiwo organiczne dyspersje tworzyw sztucznych. Mają wysoką odporność, trwałość oraz elastyczność. Jeżeli zostały właściwie dobrane, mają dużą trwałość i są ekonomiczne. Powłoki malarskie są łatwe do poprawienia i nie budzą zastrzeżeń ekologicznych dzięki swej wodorozcieńczalności.

Farby dyspersyjne są stosowane w wielu przypadkach, gdy trzeba na przykład przykryć rysy w betonie (dzięki swoim elastycznym powłokom) lub powstrzymać karbonatyzację betonu za pomocą odpowiedniej powłoki na żelbecie. Jeszcze jedną istotną zaletą jest możliwość dobrania koloru elewacji z szerokiej gamy dostępnych barw.

Farby dyspersyjne nie mogą być używane do tynków wapiennych lub o dużej zawartości wapna. Ponadto nie zaleca się ich stosować do malowania kamienia naturalnego lub tzw. tynków reperacyjnych. Szczególnie natomiast nadają się do wymalowań na żelbecie i do sprężystych powłok na elewacjach tynkowych z “uspokojonymi” rysami (na przykład skurczowymi).

 • Farby silikatowe (krzemianowe)

Farby krzemianowe są środkami do wykonywania powłok malarskich, zawierających krzemian potasowy. W przypadku stosowania czystych farb krzemianowych należy zawsze pamiętać o dokonaniu dodatkowej impregnacji hydrofobizującej, w celu ochrony przed wilgocią.

Farby krzemianowe powinny być stosowane w ograniczonym stopniu na miękkich tynkach, podobnie jak na kamieniach naturalnych zawierających żelazo (możliwość zabarwienia).

W przypadku stosowania farb krzemianowych, szczególnie czystych farb krzemianowych, podłoże, na które nakładana jest warstwa farby, powinno być mineralne i nie powinno zawierać żadnych powłok mineralnych.

Przygotowanie podłoża

Aby nasza elewacja z tynków zachowała świeży wygląd przez lata, musimy ją dobrze przygotować  do malowania, bez względu na to, czy tynk jest nowy czy odnawiamy fasadę.

Najpierw musimy sprawdzić, czy podłoże się nie osypuje. Powinno być ono zwarte, odtłuszczone i wyczyszczone oraz suche. Na podłoże należy zastosować podkład, który wyrówna nasiąkliwość podłoża i zwiększy przyczepność nakładanej farby.

Nowa elewacja z tynków wapiennych wymaga całkowitego wyschnięcia, dlatego nie malujemy jej przez ok. miesiąc od tynkowania.

Warto wiedzieć:

 • między nakładaniem kolejnych warstw farby, powinniśmy stosować przerwy. Dzięki temu powłoka będzie trwała.
 • powierzchnia powinna być pomalowana w całości jednego dnia. Jeżeli pozostawimy niedomalowany element, może on się nieco różnić barwą od pozostałych
 • kolory inaczej wyglądają w cieniu, a inaczej na słońcu
 • na elewacji kolor wygląda na ciemniejszy niż na próbce, dlatego warto kupić farbę o ton jaśniejszą od tej, która nam się spodobała

kolor elewacji

Jak dobrać kolor elewacji?

Dzięki kolorowej elewacji można zaznaczyć charakter właściciela domu. Przede wszystkim jednak powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób wkomponować go w otoczenie. Warto pamiętać, że:

 • jasne kolory powiększą optycznie budynek, ciemne – wtopią go w otoczenie,
 • futryny okien i drzwi można pomalować na jaśniejszy kolor, jeśli chcemy je wyróżnić na elewacji
 • forma budynku zostanie uwydatniona, jeśli pomalujemy go na jednolity kolorystycznych
 • jeżeli budynek stoi w gęstej zabudowie, warto wziąć pod uwagę kolor elewacji na domach sąsiadach
 • w niektórych przypadkach kolor elewacji musi być zaakceptowany bądź nawet jest narzucony przez gminę czy konserwatora zabytków

Marta Hawrylak

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Czar lawendy

 • Nowoczesny Plafon Kantoor White

 • Plafon Harmony Black

 • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

 • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

 • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

 • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...