Start Arrow Budowa domuArrow Czym najlepiej pokryć dach domu? Wybór pokrycia w 4 głównych krokach

Czym najlepiej pokryć dach domu? Wybór pokrycia w 4 głównych krokach

Pokrycie dachu to wybór na lata, dlatego bardzo istotny jest dobór odpowiednich materiałów. Uzależniony jest on od wielu czynników: projektu dachu, czyli jego kształtu, wielkości i kąta nachylenia, warunków klimatycznych, jakie panują w miejscu budowy domu, a także od naszych upodobań estetycznych. Na co zwracać uwagę wybierając pokrycie dachu nowego domu?

Kąt nachylenia i kształt dachu

Decyzja o tym, jakie pokrycie dachowe wybrać, powinna zostać podjęta w oparciu o kształt dachu i kąt jego nachylenia. Chodzi tutaj nie tyle o względy estetyczne, ale przede wszystkim praktyczne. Odpowiednio dobrane pokrycie wpływa bowiem na szczelność dachu i łatwość odprowadzania wody. 

Projekty domów w nasze bazie bardzo często mają kąt nachylenia dachu wynoszący od 30 do 40 stopni. Taka budowa dachu najlepiej sprawdza się w naszych warunkach klimatycznych, gdyż nie pozwala na gromadzenie się wody opadowej i śniegu.

Im mniejszy jest kąt nachylenia dachu, tym większą uwagę musimy poświęcić szczelności pokrycia dachowego. Wodę bardzo trudno jest odprowadzać z dachów o kącie nachylenia 10-15 stopni, lub całkowicie płaskich. Wówczas pod poszyciem musi ostać umieszczony szczelny podkład. Dobrze w tej roli sprawdzi się na przykład papa na deskowaniu. Ponadto, dach o te budowie nie nadaje się do układania dachówek ” dużo lepiej nadaje się do tego celu warstwowo układana papa. Dzięki niej możemy uszczelnić dach o kącie nachylenia już od 3 stopni.

Jeśli kąt nachylenia naszego dachu jest większy niż 16 stopni, możemy z powodzeniem zastosować dachówki ceramiczne. W przypadku mniejszego kąta nachylenia jest to możliwe tylko i wyłącznie wtedy, gdy zastosujemy spodnią warstwę membrany uszczelniającej. W przypadku bardzo stromego dachu dachówki mogą łatwo odpaść, więc na wszelki wypadek warto je przymocować do łaty.

Blachodachówki natomiast nadają się do montażu na dachach o kącie nachylenia większym niż 9-10 stopni. Natomiast dachówki blaszane z posypką możemy montować na dachach , których kąt nachylenia zaczyna się od 12 stopni. W wypadku domu z płaskim dachem, możemy na jego dachu położyć płaskie blachy tylko pod warunkiem, że poszycie dachu jest sztywne i wykonane z płyt wiórowych, bądź desek. Tylko w ten sposób uzyskamy szczelny dach i właściwy przepływ powietrza.

Przy dachach o małym kącie nachylenia i płaskich liczy się przede wszystkim szczelność pokrycia, więc warto wybrać materiały, które łączone są ze sobą przy pomocy klejenia, lutowania lub szwów zaginanych na rąbki stojące.

W przypadku dachów bardzo stromych na ogół nie stosuje się papy dachowej. Jest to spowodowane głównie tym, ze nie wygląda ona zbyt estetycznie, a na stromych dachu pokrycie jest bardzo widoczne. Poza tym na skutek oddziaływania wysokiej temperatury papa może zacząć się roztapiać i spływać w dół po dachu.

Jeśli chodzi natomiast o dachówki bitumiczne, na ogół montowane są one na tzw. pełne klejenie. Dzięki temu dach, nawet o niewielkim kącie nachylenia może być całkowicie szczelny. Materiał ten nadaje się do montażu na dachach o kącie nachylenia do 45 stopni. Warto jednak zadbać o to, aby miały dobrą warstwę samoprzylepną, gdyż z łatwością mogą zostać uszkodzone przez wiatr.

Wielkość dachu 

Kształt dachówki dobieramy do stopnia skomplikowania więźby dachowej. Dachy wielospadowe, skomplikowane, z lukarnami czy dekoracyjnymi kopułami pokrywa się dachówkami o małym formacie. W tym wypadku po pierwsze nie dochodzi do strat materiału (produktów nie trzeba przycinać), po drugie ułatwia pracę dekarzowi, co wpływa również na koszt robocizny.

Prosty kształt, bez skomplikowanych elementów konstrukcyjnych, może zostać wykonany z pokrycia wielkoformatowego, na przykład blachodachówki w arkuszach.  Łatwość dostosowania jej małego rozmiaru do złożonych konstrukcji dachowych ułatwi prace dekarskie, szczególnie przy pokryciu dodatkowych elementów dachów skomplikowanych: wolego oka, lukarny czy dekoracyjnych kopuł.

Warunki lokalne

Wybierając pokrycie dachu trzeba także mieć na uwadze warunki panujące w miejscu, gdzie stanie dom. Przykładowo, jeśli budynek położony jest blisko lasu lub dużego skupiska drzew, dach będzie szczególnie podatny na porastanie mchem.

Warto wtedy pomyśleć o dachówkach angobowanych, ponieważ są one bardziej odporne na to zjawisko, a jeszcze lepiej – wybrać dachówki pokryte glazurą, dostępne w ofercie niektórych producentów. Mech rośnie na nich mniej chętnie niż na porowatych dachówkach naturalnych, ponieważ gładka, glazurowana powierzchnia pozwala na samooczyszczanie się dachówek przy każdych opadach deszczu. 

Również w przypadku blachodachówek duże znaczenie ma rodzaj powłoki ochronnej. Najtańsze blachodachowki ze standardową powłoką poliesterową blakną pod wpływem słońca, nie są również zbyt odporne na uszkodzenia mechaniczne. Im grubsza powłoka,  tym blachodachówka jest odporniejsza, ale wiąże się z tym również wzrost ceny. Najdroższe blachodachówki pokryte są powłoką PVDF. W zamian otrzymujemy jednak pokrycie blaszane wysoce odporne na blaknięcie, wytrzymałe i trwałe.

Łatwe do utrzymania w czystości są gonty bitumiczne – porośnięte glonami czy mchem wystarczy pokryć specjalnym preparatem. Nie należy jednak gontów czyścić mechanicznie, gdyż może to uszkodzić posypkę, chroniącą materiał.

Dachom zagrażają także wiatry i burze. Na terenach narażonych na wiatr najlepiej sprawdza się dachówka. Dlaczego? Ponieważ ma mały format i jest ciężka, a więc siła wiatru nie jest w stanie jej podnieść – co najwyżej może dojść do uniesienia lub uszkodzenia kilku dachówek. Tymczasem pokrycie wielkoformatowe może zostać zdjęte całe, niekiedy nawet z więźbą.

Estetyka dachu

Kolory elewacji mogą korygować proporcję domów jednorodzinnych, podkreślać ich ciekawe elementy, tuszować mankamenty architektury, decydują również o odbiorze ogólnej stylistyki domu. Mogą powiększyć optycznie zbyt skromną bryłę budynku lub wtopić budynek w otoczenie, ujednolicając zabudowę terenu.

Kolor dachu ma duży wpływ na stylistykę budynku.Projekt domu DN MARSALA MAŁA CE (DOM PC1-70) w odsłonie nowoczesnej i klasycznej

Kolor dachu ma duży wpływ na stylistykę budynku.
Projekt domu DN MARSALA MAŁA CE (DOM PC1-70) w odsłonie nowoczesnej i klasycznej

Kolor elewacji domu należy dobrać nie tylko do swoich upodobań, ale przede wszystkim do ogólnej kolorystyki otoczenia oraz sąsiedniej zabudowy. Warto również dobrać kolory do stylu budynku – inaczej wyglądać powinien dom nowoczesny, inaczej klasyczny dworek.

Ciemne dachówki doskonale prezentują się na nowoczesnych domach, o prostej konstrukcji, oszczędnych w dekoracjach i detalach. Dach takiego domu najczęściej jest równie prosty: dwuspadowy kształt jest nie tylko tani w budowie, ale również łatwy do pokrycia, dzięki czemu ogranicza się ryzyko powstawania nieszczelności.

Najważniejsze jest zachowanie spójności w wyglądzie całej bryły, dlatego kolor dachu dopasowuje się do elewacji.  Projekt domu CPT Koncept 29 CE (DOM CP1-33) z nowoczesną elewacją i dachem

Najważniejsze jest zachowanie spójności w wyglądzie całej bryły, dlatego kolor dachu dopasowuje się do elewacji.
Projekt domu CPT Koncept 29 CE (DOM CP1-33) z nowoczesną elewacją i dachem

Kreowanie domu o stylistyce tradycyjnej, który będzie kojarzył się z ciepłem, gościnnością i bezpieczeństwem, zaczyna się zwykle od czerwonego pokrycia. Dachówki w jednym z odcieni czerwieni to budowlany klasyk. Takie rozwiązanie cieszy się bardzo dużą popularnością – miedziany to obecnie najczęściej wybierany kolor dachu w Polsce. Efekt dodatkowo wzmocnią dachówki ceramiczne z wyraźnym pofalowaniem, kojarzone z tradycyjnym stylem budowania.

Tradycyjna architektura najczęściej zestawia biel elewacji z miedzianym dachem. Projekt domu PWD BW-15 CE (DOM PW1-25) w stylu dworkowym

Tradycyjna architektura najczęściej zestawia biel elewacji z miedzianym dachem.
Projekt domu PWD BW-15 CE (DOM PW1-25) w stylu dworkowym

Czy można zmienić dach w projekcie gotowym?

Jeśli chodzi o projekt dachu, najczęściej modyfikacja dotyczy jego kąta nachylenia, tak by dostosować go do wymagań stawianych przez plan zagospodarowania czy warunki zabudowy.

Zmiana pokrycia i kąta nachylenia dachu do 5° to standardowa zmiana, na którą autor projektu udziela zgody, dołączonej do dokumentacji. Większa różnica może spowodować zaburzenie proporcji i wyglądu całego budynku. Jeśli zaś chodzi o wymianę pokrycia, to autorzy zgadzają się na nią pod warunkiem, że zastosowane inne materiały zapewnią takie same lub wyższe parametry cieplne budynku.

Trzeba pamiętać, że nawet wymiana pokrycia dachu np. z blachodachówki na dachówki ceramiczne wymaga znacznych przekształceń w konstrukcji więźby dachowej, przede wszystkim zwiększenia jej nośności.

Pamiętajmy, że projekty domów objęte są prawem autorskim. Na zmiany potrzebna jest więc zgoda autora projektu. Na zmiany, które wprowadzane są najczęściej, zgoda dołączana jest od razu przy zakupie projektu.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Projekty: Pracownia projektów DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Grudzień 3, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty