Start Arrow InstalacjeArrow Czym palić tanio i ekologicznie?

Czym palić tanio i ekologicznie?

Strzelające szczapy drewna w kominku wprowadzają nas w błogi nastrój. Drewno na opał jest stosunkowo tanie, np. w porównaniu z węglem kamiennym. Jeżeli jednak dbamy o środowisko i szkoda nam wycinanych kolejnych hektarów lasów, warto rozważyć inne materiały opałowe. Co mamy do wyboru?

Ekologiczne materiały opałowe nie wytwarzają szkodliwych substancji, zagrażających środowisku. Ponadto są one przetwarzane z odpadów drzewnych, zatem chronimy i zieloną przyrodę. Ich wartość kaloryczna, czyli ilość ciepła wytwarzana przy spalaniu określonej partii materiału, jest zwykle wyższa niż samego drewna. Nasze wnętrza są ciepłe, koszty ogrzewania nie rujnują portfela, a dbałość o ekologię pozwala nam spokojnie zasnąć.

(Jak miło przy kominku....)

Ekogroszek

Jednym z proekologicznych materiałów opałowych jest ekogroszek, wytwarzany z wysokokalorycznego węgla o niskiej zawartości siarki. Występuje on w postaci ziaren o średnicy do 2,5 cm, a kupuje się go w workach – cena ekogroszku wynosi ok. 20-25 zł za 25 kg worek. Jego załadunek i przechowywanie jest proste i czyste, np. w porównaniu z alternatywnym miałem.

(Ekogroszek)

Do spalania potrzebny będzie kocioł na ekogroszek. Cena kotła o mocy 25 kW (wystarczającego do ogrzania domu o powierzchni 150 mkw) wynosi ok. 8000 zł.

(Kocioł z podajnikiem do spalania eko-groszku Galmet)

Kotły na ekogroszek muszą być wyposażone w tzw. palenisko retortowe. Dzięki zasobnikowi i podajnikowi opał można dokładać co 2-3 dni, a automatyka steruje spalaniem, dozowaniem paliwa i powietrza. Eksploatacja pieca na ekogroszek może być tańsza nawet o 40% od tradycyjnego pieca.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

Kotły retortowe - co powinniśmy o nich wiedzieć? | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-08-27 12:51:44

[...] Eko-groszek ze względu na niską zawartość siarki, dwutlenku siarki w spalinach i popiołów uznaje się za paliwo ekologiczne. [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje