Start Arrow Budowa domuArrow Czym pokryć dach o niskim kącie nachylenia?

Czym pokryć dach o niskim kącie nachylenia?

W Polsce z uwagi na strefę klimatyczną, warunki zabudowy najczęściej zezwalają na budowę domu z dachem o kącie nachylenia 30-45 stopni. Woda opadowa jest szybko odprowadzana z takiego dachu, a podczas zimy nie zalega na nim gruba powłoka śniegu. Jeżeli jednak warunki zabudowy umożliwiają budowę dachu o mniejszym kącie i bardziej płaskim kształcie, warto pamiętać, że nie wszystkie materiały nadają się na jego pokrycie.

(Dachy płaskie wieńczą najczęściej nowoczesne domy, o zwartej i prostej konstrukcji.)

Dachy płaskie to takie, których kąt nachylenia wynosi mniej niż 15 stopni. Pokrycie dachu płaskiego musi być w pełni szczelne, gdyż woda opadowa nie będzie mogła szybko spływać z powierzchni dachu, jak to jest w przypadku większego kąta nachylenia. Szczelność pokrycia zagwarantują materiały łączone ze sobą przez klejenie, lutowanie lub szczelne szwy, zaginane na tzw. rąbki stojące.

Papy

Papy asfaltowe (z asfaltu tradycyjnego) mają osnowę z tektury lub welonu szklanego. Jest to najtańsze pokrycie dachowe, ale coraz rzadziej stosowane ze względu na gorsze parametry techniczne i dosyć trudny montaż. Coraz popularniejsze stają się papy termozgrzewalne: są odporne na warunki atmosferyczne, promienie UV, wolno się starzeją. Są dużo bardziej elastyczne, nie pękają na zgięciach. Papa jest rzadko stosowana na dachy skośne, z kątem nachylenia wyższym niż 20 stopni. Papa na dachu skośnym stosowana jest głównie jako podkład pod gonty bitumiczne.

Gonty bitumiczne

Gonty bitumiczne to także papa termozgrzewalna, tylko pocięta w pasy z atrakcyjną wizualnie posypką. Są bardzo elastyczne, można więc je stosować na skomplikowane projekty dachów o różnych kątach nachylenia, już od 12 stopni. Nadają się do wykańczania takich trudnych elementów architektonicznych dachów, jak lukarny czy wole oczy. Są lekkie, miękkie i łatwe do kształtowania, zginania czy przycinania.

Płyty faliste

Płyty faliste to również bitumiczne pokrycie dachu, nieco tańsze niż gonty. Bitumiczne płyty faliste przeznaczone są do krycia dachów o nachyleniu połaci 11-90°. Są bardzo lekkie – 1 m² płyty waży tylko 3 kg – dlatego nadają się na remont dachu bez konieczności zrywania starego poszycia z papy, eternity czy blach falistych.

Dachówki ceramiczne i cementowe

Dachówki zalecane są na dachy o kącie nachylenia od 16o, jednak optymalne rozwiązanie to kąt powyżej 30o. Im mniejszy kąt nachylenia dachu, tym pokrycie musi być bardziej szczelne. Dlatego też w przypadku dachów o małym kącie nachylenia i pod dachówki ceramiczne zaleca się wykonanie szczelnego podkładu ze sztywnego poszycia z desek lub płyt drewnopochodnych, a następnie pokrycie ich papą lub odpowiednią membraną dachową.

Blachodachówki

Minimalny kąt nachylenia dachu nie powinien być mniejszy niż ok. 9-10 stopni. Jeżeli mamy dom z dachem płaskim, blachy płaskie można stosować jedynie na sztywnym poszyciu z desek lub płyt wiórowych, które zapewnią szczelne pokrycie i odpowiednią cyrkulację powietrza pod pokryciem.

Dachy z wióra osikowego

Drewniane pokrycie dachu z wióra osikowego nie nadaje się na dachy płaskie. Dachy z wióra nie mogą nachylać się pod kątem mniejszym niż 25 stopni. Zaleca się powierzchnię o nachyleniu w przedziale 30-45 stopni.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
3
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

axer Odpowiedz 2017-08-11 12:44:42

W temacie izolacji różnego typu to bym doradzał markę Termil. Oni wiem że robią izolacje z użyciem pianki poliuretanowej, ale też specjalnej gumy natryskowej na dach. Mi tę gumę instalowali na starej papie i wygląda to wszystko bardzo dobrze. Nie trzeba było ściągać papy, więc już na samym tym fakcie byłem dużo do przodu – finansowo i czasowo. Poza tym na gumę mam 10 lat gwarancji i rzeczywiście udało się jak na razie załatać zaciek z którym miałem od dawna problemy.

Gość Dom.pl Odpowiedz 2013-08-12 11:09:44

czyli czym pokryć dach o kącie nachylenie 0 stopni, czyli idealnie płaski, bo nie znalazłem odpowiedzi?

ulaturek Odpowiedz 2013-08-12 09:08:05

W naszym domu dachówka ceramiczna (Koramic) jest położona bez membrany dachowej przy kącie nachylenia 25% i nic nie podcieka :) To też zależy od tego jaką dachówkę się wybierze - z tego co się orientowaliśmy to większa dachówka może mieć mniejszy ten spad, bo jest mniej szczelin i woda bardzie swobodnie spływa do rynien :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu