Start Arrow Budowa domuArrow Czym pokryć dach o niskim kącie nachylenia?

Czym pokryć dach o niskim kącie nachylenia?

W Polsce z uwagi na strefę klimatyczną, warunki zabudowy najczęściej zezwalają na budowę domu z dachem o kącie nachylenia 30-45 stopni. Woda opadowa jest szybko odprowadzana z takiego dachu, a podczas zimy nie zalega na nim gruba powłoka śniegu. Jeżeli jednak warunki zabudowy umożliwiają budowę dachu o mniejszym kącie i bardziej płaskim kształcie, warto pamiętać, że nie wszystkie materiały nadają się na jego pokrycie.

Dachy płaskie to takie, których kąt nachylenia wynosi mniej niż 15 stopni. Pokrycie dachu płaskiego musi być w pełni szczelne, gdyż woda opadowa nie będzie mogła szybko spływać z powierzchni dachu, jak to jest w przypadku większego kąta nachylenia. Szczelność pokrycia zagwarantują materiały łączone ze sobą przez klejenie, lutowanie lub szczelne szwy, zaginane na tzw. rąbki stojące.

Papy

Papy asfaltowe (z asfaltu tradycyjnego) mają osnowę z tektury lub welonu szklanego. Jest to najtańsze pokrycie dachowe, ale coraz rzadziej stosowane ze względu na gorsze parametry techniczne i dosyć trudny montaż. Coraz popularniejsze stają się papy termozgrzewalne: są odporne na warunki atmosferyczne, promienie UV, wolno się starzeją. Są dużo bardziej elastyczne, nie pękają na zgięciach. Papa jest rzadko stosowana na dachy skośne, z kątem nachylenia wyższym niż 20 stopni. Papa na dachu skośnym stosowana jest głównie jako podkład pod gonty bitumiczne.

Gonty bitumiczne

Gonty bitumiczne to także papa termozgrzewalna, tylko pocięta w pasy z atrakcyjną wizualnie posypką. Są bardzo elastyczne, można więc je stosować na skomplikowane projekty dachów o różnych kątach nachylenia, już od 12 stopni. Nadają się do wykańczania takich trudnych elementów architektonicznych dachów, jak lukarny czy wole oczy. Są lekkie, miękkie i łatwe do kształtowania, zginania czy przycinania.

Płyty faliste

Płyty faliste to również bitumiczne pokrycie dachu, nieco tańsze niż gonty. Bitumiczne płyty faliste przeznaczone są do krycia dachów o nachyleniu połaci 11-90°. Są bardzo lekkie – 1 m² płyty waży tylko 3 kg – dlatego nadają się na remont dachu bez konieczności zrywania starego poszycia z papy, eternity czy blach falistych.

Dachówki ceramiczne i cementowe

Dachówki zalecane są na dachy o kącie nachylenia od 16o, jednak optymalne rozwiązanie to kąt powyżej 30o. Im mniejszy kąt nachylenia dachu, tym pokrycie musi być bardziej szczelne. Dlatego też w przypadku dachów o małym kącie nachylenia i pod dachówki ceramiczne zaleca się wykonanie szczelnego podkładu ze sztywnego poszycia z desek lub płyt drewnopochodnych, a następnie pokrycie ich papą lub odpowiednią membraną dachową.

Blachodachówki

Minimalny kąt nachylenia dachu nie powinien być mniejszy niż ok. 9-10 stopni. Jeżeli mamy dom z dachem płaskim, blachy płaskie można stosować jedynie na sztywnym poszyciu z desek lub płyt wiórowych, które zapewnią szczelne pokrycie i odpowiednią cyrkulację powietrza pod pokryciem.

Dachy z wióra osikowego

Drewniane pokrycie dachu z wióra osikowego nie nadaje się na dachy płaskie. Dachy z wióra nie mogą nachylać się pod kątem mniejszym niż 25 stopni. Zaleca się powierzchnię o nachyleniu w przedziale 30-45 stopni.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
3
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

axer Odpowiedz 2017-08-11 12:44:42

W temacie izolacji różnego typu to bym doradzał markę Termil. Oni wiem że robią izolacje z użyciem pianki poliuretanowej, ale też specjalnej gumy natryskowej na dach. Mi tę gumę instalowali na starej papie i wygląda to wszystko bardzo dobrze. Nie trzeba było ściągać papy, więc już na samym tym fakcie byłem dużo do przodu – finansowo i czasowo. Poza tym na gumę mam 10 lat gwarancji i rzeczywiście udało się jak na razie załatać zaciek z którym miałem od dawna problemy.

Gość Dom.pl Odpowiedz 2013-08-12 11:09:44

czyli czym pokryć dach o kącie nachylenie 0 stopni, czyli idealnie płaski, bo nie znalazłem odpowiedzi?

ulaturek Odpowiedz 2013-08-12 09:08:05

W naszym domu dachówka ceramiczna (Koramic) jest położona bez membrany dachowej przy kącie nachylenia 25% i nic nie podcieka :) To też zależy od tego jaką dachówkę się wybierze - z tego co się orientowaliśmy to większa dachówka może mieć mniejszy ten spad, bo jest mniej szczelin i woda bardzie swobodnie spływa do rynien :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty