Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Czyścimy wykładziny dywanowe

Czyścimy wykładziny dywanowe

Łatwość utrzymania podłogi w czystości zależy w dużej mierze od tego, z czego jest wykonana. Najmniej problemów sprawiają w tej kwestii płytki ceramiczne. Niewiele więcej wysiłku wymaga utrzymanie w czystości wykładzin elastycznych- sprowadza się do przecierania ich ściereczką zamoczoną w wodzie z odrobiną detergentu.

Detergenty służące do czyszczenia wykładzin elastycznych zawierają mieszankę preparatów myjących i konserwujących. Większość z obecnie dostępnych na rynku środków jest przyjazna dla środowiska. Nadają one podłodze właściwości antypoślizgowe i antystatyczne. Ponadto zabezpieczają ją przed ewentualnymi zabrudzeniami i zapewniają podłodze piękny połysk. Na mniejszych powierzchniach można je nakładać przy pomocy mopa lub gąbki, zaś na większych warto wykorzystać specjalne maszyny do spryskiwania. Środki te można stosować jedynie na wodoodpornych powierzchniach.

(Czyszczenie wykładzin elastycznych nie jest uciążliwe. Trudniej jest z dywanowymi.)

(Czyszczenie wykładzin elastycznych nie jest uciążliwe. Trudniej jest z dywanowymi.)

Nieco bardziej skomplikowana jest kwestia pielęgnacji wykładzin dywanowych. Jeśli będziemy je regularnie odkurzać i prać, wówczas znacznie ograniczymy wnikanie kurzu. Problem pojawią się jednak w przypadku zaplamień.

Do usuwania plam z wykładzin dywanowych najlepiej użyć preparatu, który działa miejscowo. W sklepach możemy znaleźć szeroką gamę rozwiązań, na przykład aerozol usuwający resztki gumy do żucia. Spryskując nim przylepioną na wykładzinie gumę, sprawiamy, że zamarza, w związku z czym staje się łatwiejsza do usunięcia.

Do usuwania tłustych plam najlepiej nadają się rozpuszczalniki. W zależności od rodzaju zaplamień możemy też wybierać spośród bardzo wielu innych rozwiązań, zarówno chemicznych (z podziałem na środki do czyszczenia wstępnego i właściwego), jak i organicznych, lub na bazie pary wodnej. W sklepach można więc znaleźć szampony, dezodoranty, odplamiacze i środki do czyszczenia ekstrakcyjnego. Niezależnie od typu, zanim zaczniemy używać detergentu, koniecznie należy przeczytać dołączoną instrukcję .

Widząc na półce sklepowej bardzo szeroką gamę produktów, możemy mieć problemy z podjęciem decyzji. Niektórzy producenci oferują nawet kilkustopniowe programy odnowy wykładziny. Jeśli znajdziemy odpowiedni środek, jest to bardzo dobre rozwiązanie – będziemy mogli wówczas być pewni korzystnego, długofalowego efektu. Jeśli skorzystamy z całej linii produktów, wówczas w razie konieczności głębszego, okresowego czyszczenia nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem właściwego środka. Pomoże nam to dłużej cieszyć się atrakcyjnym wyglądem wykładziny wolnej od kurzu i zabrudzeń.

(Przed zastosowaniem silnych środków zapoznaj się z instrukcją)

(Przed zastosowaniem silnych środków zapoznaj się z instrukcją)

Jeszcze do niedawna pranie dywanu czy wykładziny wymagało poświęcenia dużej ilości czasu. Dzisiaj już tak nie jest – dzięki skoncentrowanym preparatom, nawet bardzo duże powierzchnie mogą zostać błyskawicznie wyczyszczone. Wysoko pieniące się związki powierzchniowo czynne zawarte w środkach do czyszczenia sprawiają, że  roztocza i zabrudzenia znikają w mgnieniu oka, a cała powierzchnia jest skutecznie zabezpieczona przed wnikaniem kurzu.

Inny nowatorski sposób to tzw. metoda bonnet. Bonnet to specjalistyczny mop zainstalowany w jednodyskowej maszynie, za pomocą której czyścimy podłogę spryskaną uprzednio specjalistycznym środków. Sposób ten jest często stosowany co czyszczenia sprzątania w biurowcach i używany przez profesjonalne ekipy sprzątające.

(Regularne odkurzanie pozostaje najskuteczniejszym sposobem na zachowanie czystości)

(Regularne odkurzanie pozostaje najskuteczniejszym sposobem na zachowanie czystości)

W codziennym utrzymaniu wykładziny w czystości wystarczyć powinno tradycyjne odkurzanie. Odkurzając dywan zarazem rozczesujemy jego runo, co sprawia, że czyszczenie jest dokładniejsze. Odkurzanie ma także jeszcze jedną zaletę – pozwala usunąć takie zabrudzenia, których nie można rozpuścić w wodzie, ani w środkach chemicznych. Dobrym rozwiązaniem jest także odkurzacz wodny – dzięki niemu usuniemy kurz nie rozpylając go ponownie na oczyszczonym już dywanie

Najbardziej skuteczną i najprostszą metodą do stosowania w domu pozwalającą na utrzymanie wykładziny w czystości jest zwykłe… odkurzanie. W przypadku dywanu, odkurzanie umożliwia rozczesywanie ugniecionego runa a zarazem dokładniejsze czyszczenie przedłużając żywotność takiej podłogi. To właśnie regularne odkurzanie pomaga pozbyć się większości zabrudzeń, nierozpuszczalnych w wodzie czy w środkach chemicznych. Stosowanie odkurzaczy wodnych pozwala na usunięcie kurzu bez ponownego rozpylania go po oczyszczonej powierzchni.

Wybór metody to nie wszystko – przy czyszczeniu wykładzin najważniejsza jest systematyczność. Jeśli będziemy długo zaniedbywać naszą wykładzinę, wówczas może się okazać, ze nawet najnowocześniejszy sprzęt i najlepsze środki nie zdołają jej uratować. Dlatego regularne odkurzanie to podstawa pielęgnacji.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa podłogowa Trójnóg Pustynna Burza

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1640

  • Promocja

    Lampa wisząca Aida White 2pł.

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1642