Start Arrow OgródArrow Czystek. Poznaj jego właściwości lecznicze

Czystek. Poznaj jego właściwości lecznicze

Czystek to dekoracyjny krzew, o ozdobnych kwiatach. Roślina ta pochodzi z terenów śródziemnomorskich. W Polsce jego uprawa ogranicza się do sadzenia go w pojemnikach, gdyż nie znosi mrozów. Poznaj właściwości lecznicze tej niezwykłej rośliny i ciesz się dobrym samopoczuciem…

Uprawa w domu

Czystek lubi jasne miejsca. Warto więc ustawić go tam, gdzie jest widno. Roślina ta nie może mieć jednak bezpośredniego kontaktu ze słońcem. Podłoże, które doskonale sprawdzi się w przypadku tej rośliny powinno być: lekkie, przepuszczalne i żyzne. Krzew ten nie lubi nadmiaru wilgoci, dlatego nie można go przelać. Najlepiej umieścić na jego dnie drenaż, który będzie odprowadzał wodę. W okresie spoczynku, tj. od marca do lipca, czystek powinien być systematycznie nawożony nawozami dla roślin doniczkowych. Z kolei w okresie kwitnięcia, tj. od czerwca do lipca, należy stosować nawozy dla roślin kwitnących. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, roślina ta nie lubi mrozów, dlatego w okresie jesienno-zimowym warto przenieść ją do domu. 

Właściwości lecznicze 

Czystek to roślina lecznicza. Pozyskuje się z niej olejki eteryczne oraz ziele, wykazujące działanie bakteriobójcze, odkażające, grzybobójcze, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Preparaty z czystka poleca się głównie osobom cierpiącym na częste infekcje bakteryjne i wirusowe, takie jak: angina, przeziębienie, grypa. Ziele czystka pomaga również zwalczyć stany zapalne błony śluzowej gardła, krtani i jamy ustnej oraz łagodzi objawy zapalenia górnych dróg oddechowych. Czystek jest także polecany przy zaburzeniach miesiączkowych, nieżytach układu pokarmowego, zakażeniach układu moczowego oraz w leczeniu stanów zapalnych stawów. Wykorzystuje się go również jako środek wspomagający gojenie się ran i do leczenia różnego rodzaju chorób skóry (tj. atopowe zapalenie skóry, trądzik). Co ciekawe, olejek z czystka wykorzystuje się także w kosmetyce, przy produkcji perfum – jako substancja utrwalająca. 

Dodane przez: Kamila Klepacka

Kamila Klepacka
Dodaj komentarz

Data dodania:


Grudzień 15, 2020
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty