Start Arrow Wiadomości Arrow Dach dobrze zabezpieczony

Dach dobrze zabezpieczony

Dach stanowi swego rodzaju parasol ochronny nad całym budynkiem. Jeżeli są w nim ubytki, pęknięcia i punkty słabo chronione przed działaniem czynników zewnętrznych, to w konsekwencji ucierpi na tym cały dom. Tomasz Mazurkiewicz, Specjalista Produktu firmy Den Braven zdradza na które elementy warto zwrócić szczególną uwagę podczas uszczelniania dachu i po jakie preparaty sięgnąć przy zabezpieczaniu okien, kominów, rynien i masztów antenowych. 

Jedną z cech charakterystycznych polskiego klimatu jest fakt, że przez większą część roku narażeni jesteśmy na duże zmiany temperatur i różnego rodzaju opady atmosferyczne. Deszczu, o różnym natężeniu i intensywności, spodziewać się możemy w zasadzie w każdym sezonie, a późną jesienią, zimą i wczesną wiosną nierzadko dochodzi do tego padający śnieg i grad. Taka aura sprawia, że nasze domy i ich dachy niemal bez przerwy poddawane są szkodliwemu działaniu wody deszczowej.

Taśma dekarska ALUBAND

Taśma dekarska ALUBAND, fot. Den Braven

Kominy i okna dachowe dobrze zaizolowane

Kit dekarski Elast-O-Rub

Kit dekarski Elast-O-Rub, fot. Den Braven

Przedostająca się przez nieszczelności w dachu woda może nie tylko przyczynić się do rozwoju pleśni i grzybów, ale również naruszyć konstrukcję całego budynku. Jak uniknąć takich przykrych konsekwencji? Przede wszystkim należy wybrać dobry materiał na pokrycie całej powierzchni i uszczelnić wszystkie newralgiczne miejsca na planie dachu. Szczególną uwagę należy poświęcić tym punktom, w których stykają się elementy wykonane z różnych materiałów, czyli na przykład kominom i oknom dachowym. – Uszczelnienie przestrzeni wokół komina, świetlików czy lukarn wykonać można przy pomocy wielu różnych materiałów: szpachli dekarskiej, kitu czy też specjalnej taśmy. Koniecznie trzeba jednak wybrać produkt trwały, odporny na działanie czynników atmosferycznych, pleśni i promieniowania UV, który będzie przeznaczony do prac zewnętrznych – mówi Tomasz Mazurkiewicz, Specjalista Produktu firmy Den Braven. – W przypadku zabezpieczania okolic komina dobrym pomysłem jest sięgnięcie po plastyczno-elastyczny kit dekarski Elast-O-Rub, który jest przyczepny do wielu podłoży, odporny na spływanie z blachy aluminiowej i betonu oraz nie powoduje korozji. Podczas obróbki okien dachowych przyda się natomiast samoprzylepna i samouszczelniająca się taśma dekarska ALUBAND. Produkt ten doskonale sprawdza się w narożach, na stykach różnych materiałów i wszystkich miejscach narażonych na zaciekanie wody, a do tego łatwo dopasowuje się do kształtu podłoża, zapewnia skuteczną ochronę przed wilgocią, nie topi się w podwyższonej temperaturze i jest wysoce odporna na utlenianie wskutek działania promieniowania UV – dodaje ekspert.

Skuteczne odwodnienie dachu

Dobrze zaplanowane i wykonane orynnowanie gwarantuje, że woda deszczowa będzie skutecznie odprowadzana z powierzchni dachu. Niestety z czasem nawet na najlepiej poprowadzonych rynnach pojawić się mogą pęknięcia i nieszczelności, a poszczególne elementy mogą przestać idealnie do siebie pasować. Takie uszkodzenia to prosta droga do zawilgocenia elewacji i wnętrza budynku. Konieczne jest zatem przeprowadzanie systematycznych przeglądów oraz szybka naprawa wszystkich zauważonych ubytków przy pomocy specjalnych klejów i uszczelniaczy. – Wysoka elastyczność, dobra przyczepność do różnego rodzaju podłoży, możliwość zastosowania w pionie i poziomie, a przede wszystkim doskonała szczelność oraz odporność na wodę i mróz – to cechy, które powinny wyróżniać preparat przeznaczony do uszczelniania systemu rynnowego. Przykładem takiego produktu jest Meta-Seal, czyli jednoskładnikowy klej-uszczelniacz przeznaczony do montażu oraz uszczelniania takich elementów jak: rynny, narożniki, trójniki i kolanka, a także leje czy rury spustowe. Jego ważnym atutem jest również fakt, że przy systemach rynnowych z PCW bardzo dobrze zastępuje kleje do twardego PCW – mówi Tomasz Mazurkiewicz, Specjalista Produktu firmy Den Braven. – Wielbicielom rozwiązań skutecznych, a zarazem szybkich i łatwych w użyciu, przypadnie do gustu natomiast X-Polymer Dach firmy Den Braven. Preparat ten nie tylko umożliwi uszczelnienie połączeń rynien i rur spustowych, ale także przyda się podczas różnego rodzaju obróbek blacharskich, uszczelnień masztów, balustrad, świetlików, kołnierzy okien oraz wszelkiego typu akcesoriów dachowych – wyjaśnia ekspert.

Stop nieszczelnościom, rysom i pęknięciom

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że wszelkie prace dekarskie, zarówno zabezpieczanie przed wilgocią newralgicznych miejsc, jak też likwidacja różnego rodzaju uszkodzeń w obrębie pokrywającej dach papy, blachy czy dachówek, warto wykonywać preparatami wysokiej jakości. Tylko wtedy bowiem można mieć pewność, że po kilku tygodniach bądź miesiącach nie będzie trzeba rozpoczynać prac izolacyjnych od nowa. Doskonałym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się i stosowanie produktów uniwersalnych, które umożliwiają jednocześnie klejenie i uszczelnianie, a także wypełnianie szczelin wokół przepustów dachowych, czyli przewodów wentylacyjnych, spalinowych oraz rynien, rur spustowych, kopuł, świetlików, kominów, masztów antenowych. – W przypadku konieczności uszczelnienia pęknięć, szwów i rys na dachach pokrytych papą, gontem, blachą czy też dachówkami sięgnąć można np. po szpachlę dekarską ROOFPLAST. Preparat ten jest łatwy w użyciu, ponieważ nie wymaga mieszania, podgrzewania, wypalania, a przy tym tworzy wodoodporną spoinę, odporną na działanie czynników atmosferycznych. Szybkie przeprowadzenie awaryjnych prac dekarskich umożliwi z kolei trwale plastyczno-elastyczny bitumiczny klej-uszczelniacz Tixoplast, który tworzy trwałą, wytrzymałą i wodoszczelną spoinę. Co więcej, stosować go można na różnych powierzchniach i w każdych warunkach – mówi Tomasz Mazurkiewicz, Specjalista Produktu firmy Den Braven.

Aby skutecznie ochronić budynek przed zalaniem i wilgocią z zewnątrz należy zadbać o utrzymanie pokrycia dachu w dobrej kondycji i odpowiednie uszczelnienie punktów, w których najczęściej dochodzi do przecieków. Komin, okna uchylne i świetliki, maszty czy orynnowanie należą właśnie do takich miejsc i dlatego też warto poświęcić im sporo uwagi podczas konserwacji i sezonowych napraw dachu.

www.denbraven.pl

Źródło:Den Braven

Den Braven
Wszystkie komunikaty (6586)

Dodane przez: Fly PR

Fly PR
Dodaj komentarz

Data dodania:


Marzec 13, 2015
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty