Start Arrow Budowa domuArrow Dach kolebkowy. Oryginalne projekty domów z dachem kolebkowym

Dach kolebkowy. Oryginalne projekty domów z dachem kolebkowym

Projektanci coraz chętniej sięgają po niestandardowe rozwiązania, tworząc unikatowe domy nowoczesne, wyróżniające się wśród klasycznej, dworkowej zabudowy. Przykładem może być łukowe pokrycie dachu. Dach kolebkowy nie jest jednak ani prosty, ani tani w budowie. Mimo to na taki kształt dachu decydują się inwestorzy poszukujący niebanalnej architektury.

Zasada jest prosta: im bardziej rozbudowana, wielospadowa konstrukcja dachu, tym wyższe koszty budowy generuje. Najtańsze w budowie są więc domy z dachem dwuspadowym o kącie nachylenia wynoszących ok. 30-45 stopni – to optymalny wybór, jeżeli chodzi zarówno o niższy koszt, jak i warunki izolacyjne domu. Prosty dach to dużo mniej obróbek dekarskich, mniej odpadów materiału pokryciowego, prostsza i szybsza budowa.

Stosunkowo prosty w budowie jest także dach płaski, choć trudnością w jego realizacji często są warunki zabudowy wystawione przez gminę. Atrakcyjną alternatywą staje się wtedy dach kolebkowy, o konstrukcji przypominającej wycinek walca. Wybierając dom z dachem kolebkowym trzeba jednak zdawać sobie sprawę z trudności, jakie czekać będą na placu budowy. Kolista konstrukcja dachu kolebkowego nie jest ani łatwa w wykonaniu, ani tanie, jednak odpowiedni projekt pozwoli doświadczonej ekipie dekarskiej poradzić sobie z tym wymagającym zadaniem.

Asymetryczna forma wymaga umiejętności doboru ilości, kształtu i ułożenia okien. Okna prostokątne najlepiej zastosować przy podstawie domu. W górnej części dobrze sprawdzą się natomiast okrągłe oraz łukowe. W drugim przypadku, ogromne znaczenie ma dobór właściwego kąta zakrzywienia, aby całość stworzyła oczekiwany, spójny efekt. Propozycją mniej wymagającą może być zestawienie dachu kolebkowego z dachem płaskim.

Projekt domu AC Tomasz G1 CE

Projekt domu AC Tomasz G1 CE

Dachy kolebkowe (dachy łukowe) mają jednak wiele zalet, które powodują, że ich popularność – choć nadal niewielka – to stale wzrasta. Przede wszystkim nadają budynkowi nietuzinkowego wyglądu, wyróżniającego go wśród standardowych dachów spadzistych. Oparta o kolistą strukturę bryły domu połać dachu wygląda niezwykle efektownie wśród łagodnych, podmiejskich krajobrazów. Pełen zalet jest nie tylko wygląd domu, ale również jego wnętrze –  kolebkowa konstrukcja nie ogranicza w takim stopniu powierzchni użytkowej poddasza, jak standardowe skosy pod dachem spadzistym. Aranżacja poddasza jest więc łatwa i niemalże tak komfortowa, jak w przypadku pełnego piętra.

Forma kolebkowa dachu idealnie sprawdzi się na małych bądź wąskich działkach, gdyż nie przytłacza konstrukcją niewielkiej przestrzeni. Duży dom z kolebkowym dachem będzie wyglądał zdecydowanie subtelnej na małej działce niż ten z dwuspadowym czy wielospadowym dachem o sporym kącie nachylenia.

Na uwagę zasługuje również fakt, że dachy kolebkowe doskonale sprawdzają się na terenach o dużych opadach śniegu. Śnieg nie zalega na dachu, tylko łagodnie się zsuwa, zapewniając bezpieczeństwo domownikom, sąsiadom i stojącym pod domem autom.

Projekt domu AC Franek CE

Projekt domu AC Franek CE

Choć projekty domów z dachem kolebkowym nie występują w szerokiej ofercie, to wymagający inwestorzy, chcący uzyskać oryginalne zwieńczenie dachu, na pewno znajdą projekt spełniający ich oczekiwania.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl/mh

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Maj 12, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu