Start Arrow Wiadomości Arrow Dach na pokolenia: Montujemy blachodachówkę modułową na dachu skośnym

Dach na pokolenia: Montujemy blachodachówkę modułową na dachu skośnym

Na prawidłowe funkcjonowanie dachu i jego trwałość składa się wiele czynników. Jednym z najistotniejszych jest właściwe  zamontowanie materiału pokryciowego. Radzimy, jak prawidłowo zamontować blachodachówkę modułową na dachu skośnym.

Fot. Blachotrapez

Fot. Blachotrapez

Zmierz dach i skontroluj geometrię więźby dachowej

Montaż pokrycia dachowego musi rozpocząć wymierzenie połaci, dzięki któremu wyliczymy ilość potrzebnego materiału. Zastosowanie blachodachówki modułowej nie wymaga szczegółowych pomiarów i rysunków dachu. – Wystarczy, że mamy podaną powierzchnię połaci w m2. Przed przystąpieniem do montażu sprawdźmy, w jakim stanie jest więźba dachowa, czy przekątne połaci dachowych są równe, a kąty między elementami konstrukcji zachowane. Górne powierzchnie krokwi muszą znajdować się w jednej płaszczyźnie, jeśli natomiast występują jakieś odchylenia, należy je skorygować – wyjaśnia Antoni Luberda, ekspert firmy Blachotrapez zajmującej się produkcją pokryć dachowych z blachy.

Fot. Blachotrapez

Fot. Blachotrapez

Układamy blachodachówkę

Zasada montażu blachodachówki modułowej jest bardzo zbliżona do tej na wymiar. Przykręcamy je wkrętami do łat. – Moduły blachodachówki są symetryczne, dlatego też można układać je dowolnie, nawet na cegiełkę. Ta możliwość daje w efekcie końcowym inwestorowi spore oszczędności materiałowe, a dekarzom kilka sposobów montażu, który uzależniony jest od stopnia skomplikowania dachu. Oceniamy go na podstawie rozmieszczenia newralgicznych punktów połaci, jak: kominy, lukarny czy okna połaciowe, a także nachylenie dachu (istotne dla wygody układania materiału) – mówi Anton Luberda.

Fot. Blachotrapez

Fot. Blachotrapez

Przycinanie blachy z dbałością o powłokę

Blacha modułowa ze względu na swój rozmiar daje większe możliwości manewrowania nią na dachu i łatwiejszą obróbkę. Zwłaszcza przycinanie, które można wykonać pod strychem lub na dole. Dzięki temu nie narażamy połaci na ostre opiłki, powstałe w trakcie cięcia, co jak skutkuje uszkodzeniem powłoki ochronnej i korozją pokrycia. Moduły blachodachówki tniemy na zimno, przeznaczonymi do tego celu nożycami ręcznymi lub skokowymi. Niedopuszczalne jest używanie szlifierek kątowych, które wytwarzają wysoką temperaturę uszkadzając lakier i powłokę cynku.

Zastosowanie modułów zamiast arkuszy niesie za sobą szereg korzyści: usprawni proces pokrywania połaci dachowej, zmniejszy koszty i zminimalizuje ilość odpadów, co jest bezpieczne dla środowiska.

Źródło:Blachotrapez

Blachotrapez
Wszystkie komunikaty (6574)

Dodane przez: Sfera Group

Sfera Group
Dodaj komentarz

Data dodania:


Kwiecień 3, 2015
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty