Start Arrow Budowa domuArrow Dach nowoczesnego domu. Jakie pokrycie dachowe wybrać?

Dach nowoczesnego domu. Jakie pokrycie dachowe wybrać?

Pokrycie dachowe należy dostosować do kąta nachylenia dachu i wytrzymałości więźby, przewidzianych w projekcie domu. Ważna jest także estetyka budynku – dach nadaje budynkowi reprezentacyjny charakter, może optycznie korygować jego bryłę, harmonijnie komponować go z otaczającym krajobrazem. Łatwo zauważyć, że nowoczesne projekty domów charakteryzuje ciemna kolorystyka dachu, pięknie kontrastująca z białym tynkiem, eleganckim drewnem czy szlachetnym kamieniem na elewacji. Ale, oprócz kolorystyki, czym się kierować wybierając materiał na pokrycie dachu domu nowoczesnego?

W nowoczesnym budownictwie na popularności zyskują dachówki płaskie, pokrycia z blachy płaskiej czy przykuwający wzrok łupek kamienny. Który materiał wybrać, aby cieszyć się efektownym i solidnym dachem przez długie lata?

Projekt domu CPT Koncept 31 CE (DOM CP1-34) z tradycyjną więźbą dachową pokrytą dachówką ceramiczną.

Projekt domu CPT Koncept 31 CE (DOM CP1-34) z tradycyjną więźbą dachową pokrytą płaską dachówką ceramiczną.

Elegancka płaska dachówka

Jest to jedno z najchętniej wybieranych pokryć dachowych w Polsce. Swoją popularność zawdzięcza niezwykłej prostocie i elegancji. Na powierzchni dachówek nie ma żadnych zdobień, dlatego idealnie komponują się z nowoczesną bryłą budynku. Dzięki temu cały dom zyskuje efektowny wygląd.

Dachówki płaskie mogą być cementowe oraz ceramiczne, błyszczące lub matowe. Obecnie najmodniejszymi kolorami, które doskonale wpisują się w nowoczesne trendy, są różne odcienie szarości, czerń lub antracyt.

Projekt domu CPT KONCEPT 46 CE (DOM CP1-51) z dachem wykończonym płaską dachówką ceramiczną

Projekt domu CPT KONCEPT 46 CE (DOM CP1-51) z tradycyjną więźbą dachową pokrytą płaską dachówką ceramiczną.

Poza walorami estetycznymi materiał ten jest solidny, odporny na działanie czynników atmosferycznych, a także gwarantuje wysoką izolacyjność akustyczną. Można go stosować na dachach o nachyleniu od 25 stopni.

Marcin Śniegowski, właściciel pracowni HomeKONCEPT:
Jest to bardzo elegancki i trwały materiał. Jego żywotność wynosi kilkadziesiąt lat. Ze względu na minimalistyczną formę płaskie dachówki zyskały uznanie architektów, projektujących nowoczesne domy jednorodzinne. W naszej pracowni najczęściej proponujemy klientom właśnie to rozwiązanie.

Pokrycie z blachy na rąbek stojący

To jedno z najstarszych stosowanych w budownictwie pokryć dachowych, które przeżywa renesans w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym. Technologia łączenia blachy polega na zagięciu brzegów blachy prostopadle do dachu, co tworzy tzw. rąbek.

Jest to rozwiązanie uniwersalne, które można zastosować zarówno na dachach o minimalnym, jak i bardzo dużym nachyleniu. Najczęściej wykorzystuje się blachę miedzianą lub tytanowo-cynkową. Dach pokryty takim materiałem sprawia, że cała bryła prezentuje się elegancko i nowocześnie.

Projekt domu CPT KONCEPT 2 CE (DOM CP1-02) z tradycyjną więźbą dachową pokrytą blachą na rąbek stojący.

Projekt domu CPT KONCEPT 2 CE (DOM CP1-02) z tradycyjną więźbą dachową pokrytą blachą na rąbek stojący.

Poza tym blacha płaska jest bardzo trwała i szczelna. Można układać ją ręcznie lub maszynowo. Taki dach wygląda lekko, choć w rzeczywistości jego ciężar jest bardzo duży.

Marcin Śniegowski, właściciel pracowni HomeKONCEPT:
Należy pamiętać o konieczności deskowania, a więc przygotowywania pod pokrycie dachowe poszycia z desek, które zapewni większą sztywność oraz solidność całej połaci. Aby mieć pewność, że wszystko zostanie poprawnie wykonane, zadanie to najlepiej powierzyć profesjonalnej ekipie fachowców. Na rynku istnieją również tańsze zamienniki – gotowe panele, których łączenie odbywa się na zatrzask bez konieczności zaginania rąbka.

Łupek kamienny dla wymagających

Łupek kamienny cieszy się wśród inwestorów coraz większym powodzeniem. Jest to całkowicie naturalny materiał budowlany, pozyskiwany w kamieniołomach. Dach pokryty łupkiem sprawia, że wygląda on niezwykle okazale, a cała posesja nabiera nowoczesnego i efektownego charakteru.

Można nim kryć praktycznie wszystkie dachy skośne. Jedynym wymogiem jest właściwy kąt nachylenia połaci od 31 – 45 stopni. Ten wyjątkowy materiał doskonale sprawdza się również w przypadku skomplikowanych kształtów, takich jak lukarny czy elementy w formie łuków.

Cechuje się niezwykłą trwałością oraz odpornością na czynniki atmosferyczne. Poza tym zapewnia bardzo dobrą izolacyjność. Produkowany jest w różnych kształtach i rozmiarach, dlatego możliwe jest uzyskanie pokrycia dachowego o zróżnicowanym wyglądzie, pasującym do bryły budynku.

Projekt domu CPT KONCEPT 40 CE (DOM CP1-45) z tradycyjną więźbą dachową pokrytą łupkiem dachowym.

Projekt domu CPT KONCEPT 40 CE (DOM CP1-45) z tradycyjną więźbą dachową pokrytą łupkiem dachowym.

Marcin Śniegowski, właściciel pracowni HomeKONCEPT:
Najchętniej wybieraną barwą łupka jest grafit. Pod wpływem promieni słonecznych oświetlony dach mieni się w różnych odcieniach, dając naprawdę niepowtarzalny efekt. Niestety jest to materiał droższy, a krycie nim dachu jest zajęciem czasochłonnym, które wymaga dużego doświadczenia.

Wybór pokrycia dachu powinien zostać dokładnie przemyślany, gdyż jest to inwestycja na wiele lat. Decyzja uzależniona jest od konstrukcji dachu, kąta nachylenia, trwałości materiału, jego ceny, a także walorów estetycznych. Płaska dachówka, łupek kamienny oraz blacha płaska na rąbek stojący są coraz częściej wykorzystywane w nowoczesnym budownictwie. Wpływ na to ma ich minimalistyczna forma, atrakcyjny wygląd oraz wysoka wytrzymałość.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


czerwiec 8, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

Martyniuk Odpowiedz 2019-07-22 22:24:47

jak dla mnie najlepszą dachówką jest Meyer Holsen. Dużo gotowych projektów można zobaczyć na stronie klinkierbud.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Velio Abażur żyrandol 5 pł. czerń + chrom /...

  • Lampa ogrodowa OSLO 30 Grafit/Ciemny popiel

  • Plafon ISLA

  • Promocja

    Lampa Wisząca Dzwoneczki Flamingi Gray

  • Lampa wisząca Luna Biała

  • Puszka FOL kaszubska biała z niebieskim

  • Kinkiet SHINE BLACK/CHROME 13,8W LED

  • Lampa ogrodowa ONYX 75 Czarny