Start Arrow Budowa domuArrow Dachówka – ceramiczna czy z blachy?

Dachówka – ceramiczna czy z blachy?

Jestem na etapie wyboru pokrycia dachowego i zastanawiam się, co będzie lepsze – dachówka czy blachodachówka? – zastanawia się na forum nasza czytelniczka.

Jest to dom na planie prostokąta (prosty dom), dach dwuspadowy, dwie lukarny (jedna od strony wschodniej a druga od strony zachodniej), 3 kominy, poddasze użytkowe, kąt nachylenia dachu 42 stopnie, projektanci sugerują dachówkę, lecz niestety moja druga połówka uparła się na blachodachówkę. Argumentuje, że dachówka to ogromny ciężar, że dom stoi w szczerym polu i dodatkowo dochodzi siła wiatru (który w mieście czy na wsi w bardziej zwartej zabudowie „obijałby” się o inne budynki). Tłumaczenie, że to wszystko było brane pod uwagę przy projektowaniu domu – nie skutkuje. W związku z tym mam pytanie jaką blachodachówkę wybrać, żeby była dobra i w miarę trwała? Ostatnio natknęłam się na blachę na rąbek. Czy jest lepsza od blachodachówki?

Na pytanie odpowiada nasz ekspert,
Igor Pilutkiewicz z RHEINZINK Polska Sp. z o.o.:

Odpowiedź jest prosta – każda dachówka (ceramiczna lub cementowa) – ceny których są już zbliżone do cen blachodachówki. Do tego obróbki i rynny z blachy miedzianej lub tytan-cynk – wszystko zgodnie z zasadą „trwałe z trwałym na trwale”. Już po 5 latach zobaczysz, że było warto.

Skoro jednak druga połówka upiera się przy blachodachówce, to lepsza jest jej wersja na rąbek, w której przebicia przez arkusz nie powinny występować (choć różnie to jest ze świadomością wykonawczą). Taki rodzaj pokrycia powinien być układany na pełnym deskowaniu (płyta OSB lub deski). Dostępne są wersje na rąbek z możliwością układania na łatach-kontrłatach bez pełnego deskowania. Dach na rąbek wykonuje się tradycyjnie z blach stopowych (miedzianej i tytan-cynk) oraz ostatnio z powlekanych (z rdzeniem stalowym lub aluminiowym).

Te pierwsze patynują nie wymagając konserwacji i są stosowane od kilkuset lat, te drugie są malowane i będą wymagać konserwacji po..(patrz i wczytuj się w warunki gwarancyjne poszczególnych producentów)… części z których już nie ma na rynku.

Autor: Redakcja

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty