Start Arrow Budowa domuArrow Dachówki Bitumiczne – alternatywne pokrycie dachowe

Dachówki Bitumiczne – alternatywne pokrycie dachowe

Lekkie dachówki bitumiczne stają się coraz bardziej popularną alternatywą dla dachów ceramicznych, cementowych czy blaszanych. Jakie zalety, oprócz stosunkowo niskich kosztów budowy pokrycia, mają dachy bitumiczne? Na co zwracać uwagę montując gonty?

Dachówki bitumiczne wyglądają, jak pocięta papa z barwną posypką, pyłem. Zbudowane są z kilku warstw:

 • osnowy z włókna szklanego
 • bitumu, ulegającemu pod wpływem słońca tzw. samowulkanizacji, przez co kolejne rzędy dachówek są sklejane i nie przedostaje się pod nie śnieg czy deszcz, a wiatr nie podwiewa ich do góry,
 • kolorowej posypki mineralnej lub z granulatu ceramicznego

(Do zalet dachówek bitumicznych zaliczyć można niewysoką ich cenę, lekkość i łatwość w transporcie.)

Barwna posypka nie służy wyłącznie dekoracji. Stanowi zabezpieczenie masy asfaltowej gontu przed działaniem promieni ultrafioletowych oraz przed przegrzewaniem się. Dachówka bitumiczna wysokiej jakości może być poznana właśnie po tym, że posypka zakrywa czarną masę, szczelnie ją chroniąc.

Kształty i kolory dachówek bitumicznych

Dachówki bitumiczne (zwane też często gontem bitumicznym) występują w przeróżnych wzorach i kształtach, które także mają duży wpływ na ceny dachówek. Najtańszy gont ma kształt sześciokątny, z uwagi na to, że wycina się bez żadnych odpadów. Przycinanie dachówek do kształtu popularnej karpiówki czy „rybiej łuski” generuje już więcej odpadów, dlatego też takie gonty są droższe.

Gonty bitumiczne najczęściej występują w kolorze czerwonym, brązowym, granatowym czy w odcieniach szarości. Dachówki o jednolitej barwie nadają połaci dachu płaski wygląd. Cieniowane czy typu melanż sprawiają, że pokrycie dachu wydaje się być grubsze niż w rzeczywistości.

Zalety pokrycia dachu gontem bitumicznym

Dzięki swoim zaletom, dachówki bitumiczne stają się ciekawą alternatywą dla pozostałych pokryć dachowych. Są znacznie lżejsze niż dachówki ceramiczne czy dachówki cementowe, łatwe w transporcie i odporne na uszkodzenia.

W przeciwieństwie do dachówek blaszanych, których cena pokrycia dachu też nie jest wysoka, są ciche i nie odbijają kropel deszczu nawet podczas silnej ulewy. Ich powłoka sprawia, że nie zsuwa się z nich śnieg.

Kolejną zaletą jest to, że dachy bitumiczne można łatwo przebudować czy zmodyfikować. Lekka konstrukcja sprawia natomiast, że nadają się na dach o niemalże każdym kącie nachylenia (z wyjątkiem dachów płaskich). Są elastyczne, więc mogą być układane również na dachach o skomplikowanym kształcie czy bryle.

NA NASTĘPNEJ STRONIE:
NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ PODCZAS MONTAŻU GONTÓW?

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Lampa wisząca Tedy 3pł K-4132

 • Promocja

  TK Lighting Kinkiet Pobo

 • Promocja

  Plafon Various Czarny Kolor apli: biały

 • Lampa sufitowa Plafon CLEO 400 IP54 Złoty

 • Świecznik kinkiet 2 pł. patyna

 • Promocja

  Lampa wisząca Awena Granatowa

 • Lampa Sufitowa Bilbao Small Black TK Lighting

 • Kolejka drewniana pociąg duży zestaw