Start Arrow Budowa domuArrow Dachy bez okapu. Wady i zalety domów z nowoczesnym dachem

Dachy bez okapu. Wady i zalety domów z nowoczesnym dachem

Dachy w domach jednorodzinnych najczęściej zakończone są okapem, czyli wychodzącym poza obrys budynku elementem. Może być on krótszy bądź dłuższy, zacieniający nawet parterową kondygnację. Coraz popularniejsze stają się jednak projekty domów bez dachu z okapem, które doceniają zwolennicy nowoczesnej architektury.

Domy z dachem bezokapowym to najczęściej nowoczesne domy z dachem skośnym, w których dach kończy się wraz z krawędzią ściany. Określane są mianem „nowoczesnej stodoły”, a szereg zalet jakie mają dachy bez okapu sprawiają, że stają się one coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w budownictwie jednorodzinnym.

Projekt domu AC EX 18 G2 ENERGO PLUS CE (DOM AF9-65)

Projekt domu AC EX 18 G2 ENERGO PLUS CE (DOM AF9-65)

Energooszczędna bryła budynku

Projekt dachu bez okapu umożliwia stworzenie idealnie prostej i zwartej bryły, bez dodatkowych elementów architektonicznych, które generować mogłyby trudności w budowie i izolacji, przez co projekty domów bez dachu z okapem są najczęściej zaliczane do projektów energooszczędnych. Ich budowa jest prosta i szybka, co wpływa również na zmniejszenie jej kosztów. 

Proste, oszczędne dachy eliminują ryzyko powstawania nieszczelności, przez które ciepło ucieka na zewnątrz domu. Ważna jest jednak optymalna izolacja tego typu dachu oraz odpowiedni system orynnowania.

Projekt domu DZW NOWOCZESNY 2 CE (DOM DW1-60)

Projekt domu DZW NOWOCZESNY 2 CE (DOM DW1-60)

Bardzo często na rzecz estetyki w nowoczesnych stodołach rezygnuje się ze standardowego półokrągłego orynnowania, zastępując je tzw. bezokapowym systemem rynnowym. Montaż systemu odbywa się jeszcze przed wykonaniem ocieplenia i elewacji budynku. W efekcie zarówno rynna jak i rura spustowa są niewidoczne, co pozwala na osiągnięcie prostej i niezwykle modernistycznej bryły.

Brak okapu powoduje, że duże okna w domu nie są niczym przesłonięte, przez co energia słoneczna optymalnie jest wykorzystywana. Co istotne, dachy bez okapy umożliwiają również montaż efektownych okien kolankowych, dodatkowo doświetlających pomieszczenia na poddaszu.

Projekt domu HM Amoenus II CE (DOM MA2-40)

Projekt domu HM Amoenus II CE (DOM MA2-40)

Nowoczesne budownictwo w miejskim stylu

Z uwagi na nieprzesłonięte dachem okna, projekty domów z dachem bez okapu są idealne na działki w mieście, gęsto zabudowane, gdzie istnieje ryzyko przesłonięcia okien przez sąsiednie budynki, a także na działki w lesie czy w sąsiedztwie wysokich drzew.

Dachy bez okapu są wizytówką nowoczesnego budownictwa. Bryła budynku bez okapu wygląda niezwykle elegancko i wpisuje się w aktualne trendy architektoniczne. Minimalistyczny efekt potęguje często płaska dachówka lub blachodachówka. Blaszane elementy swobodnie przechodzą również na ścianę budynku, efektownie ją dekorując. 

Projekt domu HM GALLUS I CE (DOM MA2-41)

Projekt domu HM GALLUS I CE (DOM MA2-41)

Czy nowoczesne projekty domów z dachem bez okapu mają wady?

Dach bez okapu wygląda ciekawie na budynkach nowoczesnych, zatem zwolennicy tradycyjnej zabudowy dworkowej raczej nie zdecydują się na to rozwiązanie. Wybór projektu, który przewiduje dach bez okapu, jest ograniczony, niemniej rosnąca popularność „nowoczesnej stodoły” powoduje, że nasza największa baza projektów gotowych stale powiększa się o nowe projekty domów zgodne z tym minimalistycznym trendem.

Budując dom z dachem bez okapu, mamy pewność, że wnętrza będą doskonale doświetlone. Niekiedy jednak może stanowić to problem, szczególnie w sezonie letnim, gdy salon czy sypialnia narażone będą na przegrzanie. Nowoczesne projekty domów warto więc wyposażyć w dodatkowe osłony okienne: rolety wewnętrzne czy zewnętrzne, markizy lub żaluzje, które pomogą nam regulować ilość i natężenie światła. Warto również przemyśleć zasłonięcie czy zadaszenie tarasu, dzięki czemu relaks przy domu na świeżym powietrzu będzie możliwy także w czasie mniej sprzyjających warunków atmosferycznych.

Projekt domu ACX Mini 2 G1 ENERGO PLUS CE (DOM UF1-03)

Projekt domu ACX Mini 2 G1 ENERGO PLUS CE (DOM UF1-03)

Czy warto zrezygnować z okapu na etapie adaptacji?

Projekty domów z dachem bez okapu to wyselekcjonowana propozycja nowoczesnych budynków. Zróżnicowana jest ona pod wieloma względami: powierzchni użytkowej, typu i technologii zabudowy, liczby i funkcji pomieszczeń oraz dodatkowych elementów, pozwalających na znalezienie idealnego projektu do konkretnych potrzeb rodziny. Nie warto rezygnować z okapu na etapie adaptacji projektu, gdyż znacząco może to zaburzyć proporcje budynku, co niekorzystnie wpłynie na jego wygląd.

Następna »

Autor: Marta Hawrylak
Projekty: Pracownia projektów DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


sierpień 21, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Velio Abażur żyrandol 5 pł. czerń + chrom /...

  • Lampa ogrodowa OSLO 30 Grafit/Ciemny popiel

  • Plafon ISLA

  • Promocja

    Lampa Wisząca Dzwoneczki Flamingi Gray

  • Lampa wisząca Luna Biała

  • Puszka FOL kaszubska biała z niebieskim

  • Kinkiet SHINE BLACK/CHROME 13,8W LED

  • Lampa ogrodowa ONYX 75 Czarny