Start Arrow Budowa domuArrow Dachy blaszane – jak dbać o blachodachówki?

Dachy blaszane – jak dbać o blachodachówki?

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Podobnie jest w przypadku dachu, który narażony na nieustanne działanie trudnych warunków atmosferycznych, potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji i prac konserwacyjnych.

Jak zadbać o pokrycie dachowe wykonane z blachy i sprawić, by zwieńczenie naszego domu było trwałe i estetyczne wyjaśnia Michał Chimko,  kierownik regionu z firmy Blach Stal.

Można powiedzieć, że pokrycie wykonane z cynkowanej blachy stalowej, czy to w postaci blachodachówki, czy blachy trapezowej praktycznie nie wymaga żadnych skomplikowanych prac konserwatorskich. Podstawową kwestią jest właściwy montaż blachodachówki i sprawdzenie ułożonej powierzchni pod względem różnego  rodzaju zarysowań i drobnych uszkodzeń.  Wszelkie tego typu powstałe w trakcie prac dekarskich mankamenty należy od razu oczyścić i zabezpieczyć farbą renowacyjną. W ten sposób unikniemy sytuacji, kiedy to z niewinnie wyglądającej rysy, pod wpływem czynników zewnętrznych, zacznie powstawać korozyjny ubytek, znacznie obniżający trwałość pokrycia.

Takie wizyty kontrolne dobrze jest wykonywać również po każdym zimowym sezonie i na bieżąco usuwać ewentualne ślady rdzy, a gdy nasz dach z upływem lat straci blask i intensywność koloru pomalować go farbą podkładową, a następnie farbą powierzchniową.

W przypadku dachów pokrytych blachą pielęgnacja również nie stanowi zbyt dużego problemu. Wystarczy bowiem jedynie raz na około 5-7 lat zmyć całość samą wodą lub w przypadku dużych zabrudzeń wodą z dodatkiem odpowiednich środków chemicznych dostosowanych do rodzaju pokrycia dachu. Jest to szczególnie ważne w przypadku domów usytuowanych w okolicach wysokich drzew i zacienionych miejscach, które sprzyjają porastaniu dachu przez glony i porosty, zwłaszcza od strony północno-wschodniej. Nieestetyczny, zielony  nalot znacznie obniży wygląd całego domu.

Pamiętać jednak należy, by w trakcie mycia wystrzegać się szorowania, które może spowodować uszkodzenia, a wodę rozprowadzać od kalenic w dół i na boki, tak, by uniknąć zaciekania wody, która spowoduje zawilgocenie ocieplenia.

Do pielęgnacyjnych czynności należy jeszcze dopisać usuwanie z dachu i rynien opadających z drzew liści, zimą natomiast zalegającego śniegu, który może spowodować wygięcie się blachy.

(Dach, jako najbardziej wyeksponowany element każdego domu poddawany jest działaniu niekorzystnych czynników. Dlatego tak istotna jest jego konserwacja. for. Blach Stal)

Właściwa pielęgnacja pokrycia dachowego wydawać by się mogła z pozoru mało istotną kwestią, a jednak to systematyczna konserwacja czy oczyszczanie potrafią skutecznie przedłużyć żywotność naszego dachu, a już na pewno zadbać o jego estetyczny wygląd. Wprowadzenie w życie kilku praktycznych wskazówek z pewnością zaowocuje w przyszłości trwałym i eleganckim pokryciem.

 

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty