Start Arrow Budowa domuArrow Dachy blaszane: na co zwrócić uwagę wybierając blachodachówki?

Dachy blaszane: na co zwrócić uwagę wybierając blachodachówki?

Blachodachówki od lat cieszą się dużą popularnością, zarówno wśród inwestorów, jak i wykonawców i architektów. Ich oferta rynkowa jest coraz ciekawsza, a wybór ogromny. Producenci oferują blachodachówki w modnych kolorach i kształtach. Są doskonałą alternatywą dla dachówek ceramicznych. Decydując się na ten rodzaj pokrycia, przeanalizujmy kilka aspektów mogących mieć wpływ na jego trwałość. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze.

Blachodachówki cenione są przede wszystkim za korzystną korelację ceny do jakości oraz uniwersalność – łatwo wpisują się w różne typy architektury. Podejmując decyzję zakupową najczęściej kierujemy się walorami estetycznymi i architektonicznymi. Pod lupę musimy wziąć także kluczowe parametry techniczne.

fot. Blachotrapez

fot. Blachotrapez

Wybierz powłokę odporną na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne

Aby blachodachówka była trwała i optymalnie chroniła dom, powinna być odpowiednio dobrana do panujących warunków atmosferycznych i lokalizacji budynku. Pokrycia dachowe narażone są na działanie słońca (promieniowanie UV), temperatury, czynniki chemiczne, nadmorskie zasolenie, a nawet na uszkodzenia mechaniczne np. przez szyszki spadające z drzew czy prace konserwacyjne. Dlatego też przed zakupem sprawdźmy, jakie warstwy ochronne (powłoki) zostały użyte w procesie produkcji blachy. Ich grubość i jakość ma istotne znaczenie dla trwałości pokrycia.

Marcin Dyda, ekspert firmy BLACHOTRAPEZ, producenta blaszanych pokryć dachowych:
W zależności od dostawcy (huty) czy też materiału wsadowego możemy mówić o różnego rodzaju powłokach. Jedną z popularniejszych powłok jest Poliester Standard, tak zwany „połysk” – blachy powlekane, ocynkowane obustronnie. Natomiast zwiększoną ochronę, odporność na zarysowania i dłuższą żywotność blachodachówki uzyskać możemy decydując się na zakup blach np. z powłokami cynkowo-magnezowymi. Jeśli chcemy, aby nasz dach był odporniejszy na korozję, warto sięgnąć po produkty, w których wykorzystano to nowatorskie rozwiązanie.

fot. Blachotrapez

fot. Blachotrapez

Rdzeń – mocne serce ze stali

Na jakość produktu istotny wpływ ma grubość stalowego rdzenia, czyli „serca” blachodachówki.

Marcin Dyda, ekspert firmy BLACHOTRAPEZ, producenta blaszanych pokryć dachowych:
Rdzeń znajduje się pod warstwą ochronną i wykończeniową. Jego grubość nie powinna być mniejsza niż 0,50 mm. Wyjątkiem mogą być blachy z posypką, gdzie może ona wynosić 0,4 mm. Informację na temat grubości możemy znaleźć na formularzu zamówienia i dołączonym certyfikacie z huty, a czasami na rewersie arkusza blachy. Jeśli dany producent nie informuje o tym, warto zastanowić się, nad jakością czy krajem pochodzenia stali oferowanego przez niego produktu.

Decydująca przy wyborze powinna być dla nas wysoka jakość surowca, z jakiego została wykonana blachodachówka. Wiąże się to co prawda z większymi kosztami, ale także z dłuższą gwarancją i żywotnością pokrycia.

Sprawdź, z jakiej huty pochodzi stal

Wybierając blachodachówkę koniecznie sprawdźmy pochodzenie surowca. Producenci oferują blachy, min. z hut niemieckich, szwedzkich, norweskich, a także chińskich. Dlatego, aby mieć pewność, co do jakości kupowanego materiału, sprawdźmy czy wybrana przez nas firma, kupuje stal u liderów rynku. Najlepiej, jeśli są to produkty pochodzące z renomowanych hut, sygnowane ich nazwą, które przez lata pracowały na swoją obecną pozycję (np. thyssenkrupp Steel Europe czy TATA Steel). Zgodnie z obowiązującymi standardami na rewersie arkusza powinien znajdować się nadruk, pozwalający na identyfikację producenta i nazwy blachy. Często znajdziemy na nim także informacje o rodzaju powłoki metalicznej i organicznej, grubości rdzenia oraz numer danej partii.

fot. Blachotrapez

fot. Blachotrapez

Zweryfikuj warunki gwarancji

Gwarancja to wskaźnik przewidywanej trwałości pokrycia. Pamiętajmy, że powinniśmy otrzymać ją w formie pisemnej.

Marcin Dyda, ekspert firmy BLACHOTRAPEZ, producenta blaszanych pokryć dachowych:
Długość i typ gwarancji są związane z rodzajem powłoki, która zabezpiecza blachę, zależą też od dostawcy materiału (huty). Zazwyczaj trwa on ok. 10-15 lat. Znajdziemy jednak na rynku propozycje, które objęte są nawet 40-letnim okresem gwarancyjnym. Jeśli budujemy dom, który ma służyć pokoleniom, to właśnie takie produkty powinniśmy wybierać. Równie istotne są warunki gwarancji. Producent udziela jej, m.in. pod warunkiem odpowiedniego i określonego okresu składowania arkuszy, transportu, przeładunku, konserwacji. Ważny jest także prawidłowy montaż. Deformacja i uszkodzenia mechaniczne mogą spowodować utratę gwarancji. Dlatego tak ważnym elementem jest dobór profesjonalnych wykonawców, którzy poza zgodnym ze sztuką dekarską montażem, oferują prace związane z serwisem dachu (tzw. audyt – konserwacja, czyszczenie itp.). Znajomość prawidłowego montażu i poruszania się po dachu jest sprawą kluczową.

Weź pod uwagę wysokość przetłoczenia

Blachodachówki o wysokich i licznych przetłoczeniach wyglądają bardzo plastycznie i są sztywniejsze od tych o niższej fali. Poszczególni producenci mają w swojej ofercie wyroby o pojedynczym, podwójnym, a nawet potrójnym przetłoczeniu. Może ono przybierać różne kształty i wysokość, wyrażaną w milimetrach. I chociaż zwykle takie arkusze mają mniejszą szerokość krycia, przez co są droższe, to poprawiają szczelność dachu oraz umożliwiają szybsze odprowadzanie wody.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


kwiecień 28, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Dachy wielospadowe: na co zwrócić uwagę wybierając projekt dachu? | www.Dom.pl Odpowiedz 2014-02-03 13:39:56

[...] Dachy blaszane: na co zwrócić uwagę wybierając blachodachówki? Blachodachówki to popularne pokrycie dachu, stosowane zarówno... więcej [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Plafon Various Czarny Kolor apli: biały

 • Promocja

  Lampa wisząca Minelli Biało-Szara, Apla: Srebrna

 • Lampa sufitowa Plafon CLEO 400 IP54 Złoty

 • Świecznik kinkiet 2 pł. patyna

 • Promocja

  Lampa wisząca Awena Granatowa

 • Lampa Sufitowa Bilbao Small Black TK Lighting

 • Kolejka drewniana pociąg duży zestaw

 • Dzwonek Pająk zwis 5 pł. / biały matowy