Start Arrow Budowa domuArrow Dachy dwuspadowe: energooszczędna i tania budowa

Dachy dwuspadowe: energooszczędna i tania budowa

Proste dachy dwuspadowe nie staną się tak dekoracyjnym rozwiązaniem, jak wielospadowa połać, są jednak charakterystyczne dla nowoczesnego budownictwa, którego wyznacznikiem jest energooszczędność. Prosty w budowie i tani dach dwuspadowy optymalnie zabezpiecza konstrukcję budynku i wnętrza przed czynnikami zewnętrznymi.

Dach dwuspadowy – szczytowy – składa się z dwóch skośnych połaci, zamkniętych od strony dwóch pozostałych elewacji ścianami szczytowymi. Jest bardzo prosty w konstrukcji, a przy tym niedrogi.

Warunki zabudowy

Zanim zdecydujemy się, jaki dom budować, należy uzyskać wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzeni lub – w przypadku jego braku – decyzję o warunkach zabudowy. Z dokumentów tych dowiemy się, jaki dom może stanąć na danym terenie. Warunki zabudowy w dużej mierze determinują wybór projektu domu – wskazują maksymalną zabudowę działki, gabaryty budynku, a także kąt i kształt dachu (niekiedy z uwagi na ochronę konserwatora zabytków, narzucają nawet wybór i kolor pokrycia dachu).

Dach dwuspadowy o kącie nachylenia wynoszącym 30-40 stopni to częste rozwiązanie w naszej strefie klimatycznej. Jego budowa jest prosta, dzięki czemu minimalizuje się ryzyko błędów wykonawczych, a szczelny dach najlepiej chroni przed opadami atmosferycznymi. Kąt nachylenia 30-40 stopni ułatwia swobodne odprowadzanie wody z dachu, a dzięki prostej konstrukcji, która nie posiada załamań połaci, zimą na dachu nie zalega śnieg. Większy kąt nachylenia dachu w naszym klimacie nie jest wymagany, wręcz przeciwnie, w niektórych sytuacjach może jedynie niepotrzebnie zwiększać koszty budowy, poprzez konieczność zastosowania dodatkowych mocowań, chroniących pokrycie przed zerwaniem.

Dach dwuspadowy często narzucany jest przez warunki zabudowy. Wbrew pozorom jego zastosowanie wcale nie oznacza banalnej formy architektonicznej. Przeciwnie – jest bardzo elegancki i ponadczasowy, nasuwa skojarzenia z tradycyjną zabudową.

Koszt budowy domu

Dach w dużej mierze wpływa na ogólny koszt budowy domu. Im prostsza jest jego konstrukcja, tym budowa będzie tańsza. Domy z dachem dwuspadowym są więc zwykle dużo tańsze niż domy o tej samej powierzchni pokryte dachem wielospadowym.

Na niską cenę dachu dwuspadowego wpływa nie tylko jego konstrukcja, ułatwiająca budowę, a co za tym idzie, zmniejszająca koszty robocizny, ale również prostota pokrycia.

Dachy dwuspadowe znacznie lepiej pokrywa się dachówkami wielkoformatowymi – prosta połać nie wymaga częstego przycinania elementów pokrycia, nie dochodzi do strat materiału za względu na niewielką liczbę detali architektonicznych do wykończenia. Dzięki temu różnice w cenie pokrycia dachu blachodachówką i dachówką ceramiczną są bardzo niewielkie. Duży rozmiar dachówki przyspiesza pracę dekarza i obniża jej koszty. Prosta konstrukcja, pozbawiona załamań połaci i dekoracyjnych detali architektonicznych to również mniej obróbek blacharskim i mniejsze ryzyko powstawania nieszczelności.

Na niższy koszt budowy domu wpływa również możliwość zastosowania mniejszego orynnowania, a także mniejszej liczby płyt karton-gipsowych do zabudowy poddasza.

Prosta konstrukcja dachu dwuspadowego to nie tylko niższe koszty budowy, ale również zminimalizowane ryzyko powstawania nieszczelności. Domy z dachem dwuspadowym są więc tanie i energooszczędne.

Pokrycie dachu dwuspadowego

Domy z dachem dwuspadowym można pokryć zarówno dachówkami ceramicznymi, cementowymi jak i z blachy. Im większy kąt nachylenia dachu, tym oczywiście są mniejsze wymagania co do szczelności pokrycia dachowego. Dachy z kątem nachylenia ok. 10-15 stopni, z uwagi na trudności z odprowadzaniem wody opadowej, wymagają szczelnego podkładu pod poszyciem, np. z papy na deskowaniu. Zwykle nie stosuje się również na nich dachówek, tylko papę, która układana warstwowo może szczelnie zabezpieczyć dach o kącie nachylenia już od 3 stopni.

Na pokrycie dachu dwuspadowego blachodachówką możemy zdecydować się w przypadku dachu o kącie nachylenia wynoszącym min. 9-10 stopni, blachodachówką z posypką – od 12 stopni. Dachówki ceramiczne montujemy na dachach o kącie nachylenia od 16 stopni. Oczywiście, można zastosować dodatkowe zabezpieczenia i ułożyć je na dachach o mniejszym kącie nachylenia, np. poprzez zastosowanie spodniej warstwy membrany uszczelniającej. Dachówki na dachach bardzo stromych muszą być mocowane do łaty, gdyż mogą być narażone na zerwanie.

Dachówki bitumiczne natomiast, które montuje się na tzw. pełne klejenie, zapewniające szczelność dachu o małym kącie nachylenia, mogą być stosowane na dachy spadziste o kącie nachylenia do ok. 45 stopni, z tym, że należy zwrócić uwagę, by fragmenty dachówek wystawione na działanie czynników atmosferycznych – z uwagi na możliwość zerwania przez wiatr, miały dobrą warstwę samoprzylepną.

Dach dwuspadowy bardzo estetycznie wygląda pokryty dachówką. Jeżeli dom budowany jest pod lasem, warto wtedy pomyśleć o dachówkach angobowanych, ponieważ są one bardziej odporne na to zjawisko, a jeszcze lepiej – wybrać dachówki pokryte glazurą, dostępne w ofercie niektórych producentów.

Dach dwuspadowy a poddasze użytkowe

Dach dwuspadowy – szczytowy – składa się z dwóch skośnych połaci, zamkniętych od strony dwóch pozostałych elewacji ścianami szczytowymi. Taki dach pozwala oszczędzić miejsce wewnątrz budynku, co zdecydowanie ułatwia aranżację poddasza. Obecność dodatkowych elementów do podparcia dachu uwarunkowana jest tylko szerokością budynku. Jeśli jest on węższy niż 10-11 metrów, wówczas dach może spokojnie opierać się na ścianach zewnętrznych. W wypadku budynków szerszych konieczne jest zastosowanie dodatkowych słupów podparciowych. Konstrukcja będzie się trzymała, jednak słupy mogą stanowić pewną przeszkodę w swobodnej aranżacji pomieszczeń.

W dachu dwuspadowym możemy zrezygnować z montażu okien dachowych, co pozwala na zupełną rezygnację z ingerencji w połać dachu, przez co minimalizuje się ryzyko powstawania nieszczelności. Poddasze użytkowe można doświetlić zwykłymi oknami, montowanymi w trójkątnych fragmentach pionowych ścian.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
zdjęcia: Dreamstime

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Luty 10, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
3
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

nin32 Odpowiedz 2015-11-29 20:03:43

Wybraliśmy projekt z dachem dwuspadowym i to była duża oszczędność

Maja Odpowiedz 2015-03-25 16:27:47

Dach dwuspadowy to rzeczywiście niższy koszt w czasie budowy niż wielopołaciowy. Zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na urządzanie wnętrz.

Dachy blaszane: zasady montażu blachodachówki modułowej | www.Dom.pl Odpowiedz 2014-02-17 00:50:38

[...] Dachy dwuspadowe: energooszczędna i tania budowa Proste dachy dwuspadowe nie staną się tak dekoracyjnym rozwiązaniem, jak wielospadowa... więcej [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty